Polimorfizm płciowy?

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Lemonwizard
Posty: 6
Rejestracja: 30 maja 2011, o 17:50

Polimorfizm płciowy?

Post autor: Lemonwizard »

Mam za zadanie opisać polimorfizm płciowy u pszczół i prawdę mówiąc trochę się pogubiłam. Na początku zaczęłam opisywać polimorfizm ogólnie. Tak więc napisałam o podziale funkcji w społeczności , ale im dłużej męczę ten temat, tym bardziej się przekonuję że coś jest nie halo. Gdzieś mi mignęło że polimorfizm dzielimy na kastowy i płciowy, a wygląda na to że do tej pory opisywałam ten kastowy.czym w takim razie jest polimorfizm płciowy? dymorfizm płciowy to występowanie w obrębie jednego gatunku dwóch różnych form, np. u ludzi kobieta i mężczyzna, zgadza się? a polimorfizm ( polys- wiele) to więcej niż 2 formy płciowe? to jak to wygląda u pszczół?
Z góry dzięki za wyjaśnienie
Awatar użytkownika
karteczka88
Posty: 825
Rejestracja: 11 sty 2007, o 14:23

Re: Polimorfizm płciowy?

Post autor: karteczka88 »

dymorfizm płciowy to występowanie różnic w budowie morfologicznej między osobnikami męskimi i żeńskimi.
"Jaki jest człowiek, takie są jego marzenia".
encephalon1986
Posty: 259
Rejestracja: 18 mar 2010, o 23:51

Re: Polimorfizm płciowy?

Post autor: encephalon1986 »

Ja bym tu wspomniał też o tym, że w obrębie samic występują różnice w budowie wew- np tylko królowa ma wykształcone narządy płciowe (a przy tym jest większa i ma krótsze skrzydła w stosunku do dł ciała niż inne pszczoły).
Lemonwizard
Posty: 6
Rejestracja: 30 maja 2011, o 17:50

Re: Polimorfizm płciowy?

Post autor: Lemonwizard »

hmmm czyli powinnam założyć, że np. robotnice które podobnie jak królowa są samicami ale bezpłodnymi tworzą tak jakby odrębną grupę? To by w sumie pasowało. Królowa (samica,płodna), trutnie(samce,płodne), robotnice(samice,bezpłodne). Nigdzie nie mogę naleźć informacji o polimorfizmie płciowym, ale wygląda na to że macie racje. Serdeczne dzięki za rozjaśnienie sytuacji wam obojgu!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości