Pytania protisty

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
hepi93
Posty: 182
Rejestracja: 25 sty 2010, o 19:35

Pytania protisty

Post autor: hepi93 »

Przerabiałem ostatnio protisty i robiłem kilka testów nie wiem kilku rzeczy:

Zadanie 1
W zadaniu trzeba napisać, czy zdanie dotyczy: wyłącznie pinocytozy, wyłącznie fagocytozy, obu rodzajów endocytoz (pinocytozy i fagocytozy).
Zdanie brzmi: Protista pobiera substancje odżywce wyłącznie rozpuszczalne w wodzie.


Zadanie 2
U większości protistów endocytoza – proces pobierania pokarmów – może zachodzić na całej powierzchni ciała. Zdarza się jednak, że u niektórych protistów zostaje on ograniczony wyłącznie do jednego miejsca – cytostomów. Podaj jeden argument, którym wyjaśnisz, dlaczego u niektórych protistów endocytoza występuje wyłącznie w cytostomach.


Zadanie 3
Gdyby przeanalizować przekrój podłużny przez ciało glona, mogłoby się wydawać, że organizacja budowy anatomicznej ma charakter budowy tkankowej. Najlepiej widać to na przykładzie brunatnic. Niestety brunatnice w żadnym fragmencie swojej budowy nie maja budowy tkankowej. Podaj jeden argument na odrzucenie tezy o tkankowej organizacji budowy anatomicznej glonów.

Będę wdzięczny za pomoc…
hepi93
Posty: 182
Rejestracja: 25 sty 2010, o 19:35

Re: Pytania protisty

Post autor: hepi93 »

bardzo proszę o pomoc.
caT_
Posty: 20
Rejestracja: 10 gru 2011, o 17:17

Re: Pytania protisty

Post autor: caT_ »

1. Myślę, że dotyczy obu rodzajów. fagocytoza kiedy pobierają większe elementy, a pinocytoza kiedy mniejsze.

2. Endocytoza występuje wyłącznie w cystosomach u protistów których ciało otoczone jest grubą warstwą pellikuli lub pancerzykiem, a więc cystosom stanowi jedyne przepuszczalne miejsce w którym zapoczątkowanie endocytozy jest możliwe.

3. Nie potrafię uformować argumentu, ale mogę podpowiedzieć, że nie posiadają one podstawowych organów tj. korzeń czy liść, a nibyliście czy nibyłodyga powstają z wielokrotnych podziałów komórki jednego rodzaju, czyli nie ma specjalizacji komórkowej.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Pytania protisty

Post autor: AnnaWP »

3. Komórki nie powstają z określonych linii rozwojowych, a przez wtórne przyłączenie sie komórek do struktury, coś jakby plecha, która organizuje się w tkankę.
Faktycznie nie ma też właściwego różnicowania, raczej różnią się np. gęstością komórek w plesze.
pawel17041995
Posty: 214
Rejestracja: 23 wrz 2011, o 17:26

Re: Pytania protisty

Post autor: pawel17041995 »

komórki tych tkanek nie współpracują ze sobą, każda żyje osobno i dlatego glony nie mają budowy tkankowej
Awatar użytkownika
Pedipalpi
Posty: 141
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 11:53

Re: Pytania protisty

Post autor: Pedipalpi »

Argumenty nie mogą odnosić się do fizjologii tkanek, lecz do anatomii. Z histologicznego punktu widzenia - obecność blaszki środkowej jest wskaźnikiem układu tkankowego między komórkami plech protistów blaszek środkowych nie znajdzie się.

A.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości