Prosze o pomoc w zadaniu

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
1Agulek1
Posty: 6
Rejestracja: 11 gru 2011, o 21:54

Prosze o pomoc w zadaniu

Post autor: 1Agulek1 »

mam takie zadanko, proszę o pomoc: usytuować na 3 schematach komórki z dwoma parami chromosomów geny pary A, a oraz B, b gdy sa one
a) niezależne
b) sprzęzone całkowicie
c) sprzęzone względnie
Awatar użytkownika
Karooola_69
Posty: 24
Rejestracja: 22 paź 2010, o 20:17

Re: Prosze o pomoc w zadaniu

Post autor: Karooola_69 »

zdaje się, że wystarczy narysować kreseczki"- czyli geny na chromosomach, w obpowiednich odległościach od siebie:
sprzężone całkowicie:Na jednej parze chromosomów (druga pusta) bardzo blisko siebie
sprzężone niecałkowicie: Na jednej parze chromosomów (druga pusta)trochę dalej od siebie ale wciąż blisko
niesprzężone: Każda para genów na swojej parze chromosomów.
Czy o to Ci chodzi?:)

Edit Malgosi35
Awatar użytkownika
Karooola_69
Posty: 24
Rejestracja: 22 paź 2010, o 20:17

Re: Prosze o pomoc w zadaniu

Post autor: Karooola_69 »

Z racji zbliżających się świąt i jutrzejszego kolokwium z chemii ( a jak wiadomo student zrobi wszystko, żeby się nie uczyć) nawet namalowałam Ci to P
1Agulek1
Posty: 6
Rejestracja: 11 gru 2011, o 21:54

Re: Prosze o pomoc w zadaniu

Post autor: 1Agulek1 »

tak o to mi chodziło:) dzieki wielkie
a ja próbowałam podpisać każdy chromosom, bo wydałało mi sie ze nie może być ani jeden pusty
Awatar użytkownika
Karooola_69
Posty: 24
Rejestracja: 22 paź 2010, o 20:17

Re: Prosze o pomoc w zadaniu

Post autor: Karooola_69 »

"Każda para genów na swoim chromosomie"? To nie po genetycznemu.
Malgosi35, chyba chodzi Ci raczej o ramiona chromosomów?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Prosze o pomoc w zadaniu

Post autor: malgosi35 »

Karooola_69 pisze:"Każda para genów na swoim chromosomie"? To nie po genetycznemu.
Malgosi35, chyba chodzi Ci raczej o ramiona chromosomów?
Cytuj dokładnie
Każda para genów na swojej parze chromosomów.
Nie nie chodzi o ramiona. Są dwie pary genów i dwie pary chromosomów.
Przy niesprzężonych każda para genów ma swoją parę chromosomów homologicznych
Awatar użytkownika
Karooola_69
Posty: 24
Rejestracja: 22 paź 2010, o 20:17

Re: Prosze o pomoc w zadaniu

Post autor: Karooola_69 »

Okej, sorry za niedokładny cytat, wynik zmęczenia
W każdym razie odnosząc się do mojego wcześniej zamieszczonego rysunku, tam widać dość dokładnie o co chodzi z rozmieszczeniem genów, a same geny C i D są niekoniecznym dodatkiem i równie dobrze mogłyby być na tym samym chromosomie lub mogłam ich w ogóle nie rysować, bo genami w których rozpatrujemy sprzężenie lub jego brak są geny A i B (bo o to pytal autor zadania). Więc nadal wydaje mi się, że niekoniecznie trzeba wspominać o ich położeniu na osobnych chromosomach
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Prosze o pomoc w zadaniu

Post autor: malgosi35 »

Na twoich rysunkach Aa i Bb są niesprzężone z Cc i Dd.
Na wszystkich rysynkach Aa i Bb są sprzęzone, oraz Cc i Dd są też sprzężone.
bo genami w których rozpatrujemy sprzężenie lub jego brak są geny A i B (bo o to pytal autor zadania). Więc nadal wydaje mi się, że niekoniecznie trzeba wspominać o ich położeniu na osobnych chromosomach
Definicja genów sprzężonych i genów dziedziczonych niezależnie jest dość dokładna, i nie spełnia twoich założeń.
Geny sprzężone to wszystkie geny leżace na tym samym chromosomie, geny niezależne leża na róznych chromosomach ( II prawo Mendla)
Może się zdarzyć że na bardzo długich chromosomach ilość gamet rekombinacyjnych będzie prawie taka sama jak ilość gamet głównych (bez c-o), ale jeśli weżmiemy bardzo krótkii chromosom to twoja teoria nie sprawdzi się, bo częstość croosing-over bdzie mała i geny wykażą sprzężenie.
Awatar użytkownika
Karooola_69
Posty: 24
Rejestracja: 22 paź 2010, o 20:17

Re: Prosze o pomoc w zadaniu

Post autor: Karooola_69 »

malgosi35 pisze: Definicja genów sprzężonych i genów dziedziczonych niezależnie jest dość dokładna, i nie spełnia twoich założeń.
Geny sprzężone to wszystkie geny leżace na tym samym chromosomie, geny niezależne leża na róznych chromosomach ( II prawo Mendla)
Jeśli odległość między genami na chromosomie jest większa lub równa 50 cM, to geny takie nie są sprzężone i zachowują się tak, jakby znajdowały się na odrębnych chromosomach. Nie można więc powiedzieć że wszystkie. Nawet jeśli geny leżą na krótkim chromosomie, a spełniają warunek oddalenia od siebie ogt=50 cM, to traktujemy je jako niesprzężone.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Prosze o pomoc w zadaniu

Post autor: malgosi35 »

Masz rację
Jednak:
Agiulek ma narysować na pałeczkach (chromosomach) kreseczki i popisać literki.
Jeśli chcesz by twoja odpowiedź była w pełni poprawna to powinnaś umieścić warunek 50cM (zahaczając o współczynnik kincydencji i interferencję).
Myślę jednak że to jest poziom na którym chodzi o proste wytłumaczenie genów dzidziczących się niezależnie, sprzężenia genów i sprzężenia absolutnego.
Nawet jeśli geny leżą na krótkim chromosomie, a spełniają warunek oddalenia od siebie ogt=50 cM, to traktujemy je jako niesprzężone.
Ale sprzężone z innymi genami tworzą grupę sprzężeń.
Awatar użytkownika
Karooola_69
Posty: 24
Rejestracja: 22 paź 2010, o 20:17

Re: Prosze o pomoc w zadaniu

Post autor: Karooola_69 »

No tak, tak, zgadza się
Faktycznie, nie warto komplikować tego zadania przez wdawanie się w szczegóły. Mam nadzieję, że rysunki już oddane i zaliczone
Pozdro!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość