Zadania z protistów

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
Olek619
Posty: 7
Rejestracja: 17 gru 2011, o 12:01

Zadania z protistów

Post autor: Olek619 »

Dostałem do zrobienia kilkanaście zadań z protistów, tymczasem zadania wyprzedzają nieco program i nie mam jeszcze wystarczającej wiedzy, by je zrobić. A Internet jak się okazuje jest średnim źródłem jeśli chodzi o takie rzeczy. Proszę zatem o pomoc.

1. Śluzowce to grupa organizmów o trudnej do ustalenia pozycji systematycznej. Mają one bowiem cechy trzech wyróżnianych obecnie królestw: grzybów, roślin i zwierząt

a) Śluźnia jest przykładem komórczaka. Wyjaśnij, w jaki sposób powstaje.

b) Jakie struktury powstają w wyniku kiełkowania zarodników u śluzowców? Opisz, jak się poruszają

2. Napisz, jaki element budowy eugleny zielonej odpowiedzialny jest za zmienne zachowania troficzne pierwotniaka.

3. Opisz przebieg fazy haploidalnej cyklu życiowego listownicy (do tego był prosty rys.)

4. Wykonaj schemat ilustrujący przemianę pokoleń u krasnorostów

5.
1.jpg
Na rysunku przedstawiono izomorficzną przemianę pokoleń pewnego glonu. Określenie izomofriczna oznacza, że sporofit morfologicznie jest podobny do gametofitu

Na rysunku obwiedź linią pokolenie sporofitu. Na właściwej strzałce zaznacz literą R miejsce, gdzie zachodzi mejoza.

Podaj, jaką funkcję pełnią jądra potomne na rys. D
Awatar użytkownika
Bartek_DST
Posty: 1071
Rejestracja: 26 lis 2011, o 12:43

Re: Zadania z protistów

Post autor: Bartek_DST »

a) Śluźnia jest przykładem komórczaka. Wyjaśnij, w jaki sposób powstaje.

- Zależnie od obfitości wody dwie myksameby lub pływki łączą się w zygotę z której na drodze mitoz powstaje wielojądrowa masa czyli śluźnia tak w skrócie,ale chyba wystarczy

b) Jakie struktury powstają w wyniku kiełkowania zarodników u śluzowców? Opisz, jak się poruszają

-poruszają się za pomocą nibynóżek wchłaniając i trawiąc napotkane drobne organizmy,martwa materie organiczną.Podczas suszy [między innymi,to są warunki stresu] formowane sa trzoneczki a na nich zarodnie i zarodniki
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość