preparaty trwałe, jaki to mikroorganizm

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
wolesa
Posty: 2
Rejestracja: 17 lut 2010, o 16:04

preparaty trwałe, jaki to mikroorganizm

Post autor: wolesa »

Jak wykonać stały preparat? Proszę o dokładną instrukcję jak takie preparaty wykonywać(po kolei). Nie wiem jak zamknąć preparat i jak go zabarwić. Czy najpierw zamknąć czy barwić. Chodzi mi o preparaty zwierzęce. np.pantofelek
Jak zamknąć preparat?
Czy istnieją jakieś atlasy mikroorganizmów? Nie wiem jak rozpoznawać to co widzę pod moim mikroskopem. Gdzie taki atlas kupić?
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: preparaty trwałe, jaki to mikroorganizm

Post autor: _Marcin_ »

Jak wykonać stały preparat? Proszę o dokładną instrukcję jak takie preparaty wykonywać(po kolei). Nie wiem jak zamknąć preparat i jak go zabarwić. Czy najpierw zamknąć czy barwić. Chodzi mi o preparaty zwierzęce. np.pantofelek
Jak zamknąć preparat?
to jest trochę skomplikowane jak na domowe warunki i ponadto wymaga pewnej wiedzy teoretycznej i praktycznej, nie wspominając o potrzebnych odczynnikach i w zależności od metody, sprzęcie.
Polecam tu książkę Bagińskiego pt. Technika mikroskopowa tam jest dokładnie opisane to co cię interesuje.
Czy istnieją jakieś atlasy mikroorganizmów? Nie wiem jak rozpoznawać to co widzę pod moim mikroskopem. Gdzie taki atlas kupić?
Tak, istnieją ale po polsku jest tego bardzo bardzo mało i aż za mało.
Jest seria pod red. Starmacha Flora słodkowodna Polski o glonach, dwa podręczniki protozoologii o pierwotniakach, kilka innych książek m.in. Przyłęckiego i Turoboyskiego, Wołowskiego, Kaweckiej itd. poruszających w/w temat. To jest chyba główny problem na jaki napotykają młodzi początkujący amatorzy mikroskopii mikroorganizmów wodnych, brak odpowiedniej literatury przedmiotu szybko zniechęca, nawet jak się dysponuje jak na amatora naprawdę dobrym sprzętem.
Ja też mam problemy z rozpoznawaniem tego co widzę, a literatury na ten temat nie mam za wiele.Dobre, wydawane na zachodzie klucze do oznaczania i monografie kosztują przeciętnie po kilka set zł a zdaża się że cena przekracza i tysiąc, a bez tego typu literatury ani rusz jak się chce wiedzieć co się widzi.No pozostaje jeszcze internet, ale to już dla bardziej wtajemniczonych i wiedzących czego szukać.
leoo
Posty: 70
Rejestracja: 19 gru 2011, o 09:00

Re: preparaty trwałe, jaki to mikroorganizm

Post autor: leoo »

Witam, ja wlasnie szukalem jakiegos atlasu dla mojego 6-latka. Ale niestety okazalo sie ze rynek nasz jest tragiczny jezeli chodzi o taka literature. Szukalem jakiegos atlasu gdzie bedzie mogl przeczytac sobie o tym co widzi pod mikroskopem a tutaj niestety lipa.
Pozdrawiam

edit: ale odgrzalem kotleta starego ups
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości