Ciśnienie osmotyczne komórek roślin

Zagadnienia fitofizjologiczne poświęcone badaniom procesów życiowych roślin, funkcjami ich organów oraz warunkami w jakich realizowane są funkcje życiowe roślin.
actias93
Posty: 18
Rejestracja: 11 maja 2011, o 15:29

Ciśnienie osmotyczne komórek roślin

Post autor: actias93 »

W jednym z zadań spotkałem się ze stwierdzeniem (model odpowiedzi), że najwyższe ciśnienie osmotyczne komórek panuje u kserofitów, a nie u halofitów. Czy można to jakoś racjonalnie wytłumaczyć? Jak dla mnie, to raczej halofity muszą walczyć z większą utratą wody i utrzymywać stężenie soli w płynie tkankowym na kilkudziesięciokrotnie wyższym poziomie niż normalnie.
witi11
Posty: 8
Rejestracja: 4 cze 2011, o 12:15

Re: Ciśnienie osmotyczne komórek roślin

Post autor: witi11 »

Jak dla mnie jest to poprawne stwierdzenie, ponieważ potencjał osmotyczny jest to zdolność do pobierania wody a wiemy ze kserofity czyli w głównej mierze sukulenty mają ciągły niedobór wody wywołany złymi warunkami środowiskowymi i to one maja większą zdolność do pobierania wody. Halofity utrzymują wysokie stężenie soli w płynie tkankowym chroniąc się przed nadmierną utratą wody
actias93
Posty: 18
Rejestracja: 11 maja 2011, o 15:29

Re: Ciśnienie osmotyczne komórek roślin

Post autor: actias93 »

Czyli patrzymy na ten problem pod kątem różnicy panującej między środowiskiem wewnętrznym komórki a zewnętrznym środowiska, uzyskując pewnego rodzaju siłę ssącą - o ile dobrze dedukuję.
Nie lubię takich niejednoznacznych pytań.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość