OMO MиM-7

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
zilek
Posty: 6
Rejestracja: 18 gru 2011, o 19:25

OMO MиM-7

Post autor: zilek »

Witam.to mój pierwszy post na forum, szukałem gdzie się da.ale chyba najlepiej zasięgnąć rady specjalistów.szukam informacji na temat tego mikroskopu.instrukcji, czegokolwiek może ktoś się zna na takim sprzęcie?
endriu624
Posty: 30
Rejestracja: 5 gru 2011, o 15:30

Re: Proszę o pomoc.. OMO MиM-7

Post autor: endriu624 »

To jest mikroskop metalograficzny,Podświetlenie jest realizowane po przez obiektywy mikroskopowe,Jest to mikroskop do badań struktury metali po ich wcześniejszym wypolerowaniu i wytrawieniu kwasem,Zakres zastosowania tego mikroskopu jest wysoce specjalistyczny i ogranicza się tylko do specjalnie do tego celu przygotowanych próbek metalu.W mikroskopie jeszcze brakuje dodatkowych wkładek w stoliku ,Tego typu mikroskop ma specjalistyczne obiektywy bo oprócz korekcji achromatycznej muszą jeszcze być spełnione warunki oświetlenia kolhrela przez obiektyw.Mikroskop zupełnie nie przydatny w domu i lepiej go sprzedać i za uzyskaną kasę kupić biologiczny.Gdyby dorobić do niego oświetlenie z góry to może by pracował jako mikroskop odwrócony, lecz obiektywy są korygowane specjalnie jako w świetle odbitym i korekcja nie przewiduje dodatkowego szkła na swojej drodze i trzeba by je wymienić.
zilek
Posty: 6
Rejestracja: 18 gru 2011, o 19:25

Re: Proszę o pomoc.. OMO MиM-7

Post autor: zilek »

W moim zawodzie przyda się.

dzięki za odpowiedź, a nie ma Pan może jakieś instrukcji, albo zdjęć jak to wszystko rozkręcić i poskładać.bo z tego co widzę to czeka mnie gruntowny remont i konserwacja tego mikroskopu.
endriu624
Posty: 30
Rejestracja: 5 gru 2011, o 15:30

Re: Proszę o pomoc.. OMO MиM-7

Post autor: endriu624 »

Z tego mikroskopu zostały mi tylko dwa obiektywy i to jeszcze uszkodzone bo do wewnątrz dostał się olejek imersyjny ,czyli złom.Bo kolega w pracy je rozkręcił bo miał nadzieję że je wyczyści,i bebechy obiektywów są teraz w częściach.
Oraz mam wystawiony przyrząd na allegro wkręcany zamiast obiektywu z końcówką diamentową.
Mikroskop został kilka lat temu wyzłomowany w pracy, lecz nawet dokumentacja się nie ostała.W dolnej części tego mikroskopu był projektor pod tą klapką.
Fotka przyrządu i uszkodzonych obiektywów.
zilek
Posty: 6
Rejestracja: 18 gru 2011, o 19:25

Re: Proszę o pomoc.. OMO MиM-7

Post autor: zilek »

a czy mógłby mi Pan powiedzieć: chciałbym z niego korzystać na codzień.co powinienem mieć jeszcze do niego? aby był sprawny, kolejna rzecz to czym go smarowaćniektóre prowadnice nawet się nie chcą ruszyć, i trzecia sprawa czy jest jakaś szansa na podłączenie do niego aparatu?

dziękuję
endriu624
Posty: 30
Rejestracja: 5 gru 2011, o 15:30

Re: Proszę o pomoc.. OMO MиM-7

Post autor: endriu624 »

Teraz to nie wiem czy się nie pomyliłem, bo fotki tego mikroskopu są niedokładne.Jeżeli projektor tego mikroskopu ma siatkę geometryczną to będzie to raczej mikroskop warsztatowy a nie metalograficzny np. do oglądania próbek spawów itp.
zilek
Posty: 6
Rejestracja: 18 gru 2011, o 19:25

Re: Proszę o pomoc.. OMO MиM-7

Post autor: zilek »

Przesyłam kilka dodatkowych fotek.
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
endriu624
Posty: 30
Rejestracja: 5 gru 2011, o 15:30

Re: Proszę o pomoc.. OMO MиM-7

Post autor: endriu624 »

Na bank, to jest wersja mikroskopu warsztatowego do oglądania próbek .
Np. na rozciąganie na zginanie itp. używanego w kontroli jakości do badań wytrzymałościowych materiału.Dlatego otwór w stoliku jest duży.
Stolik powinien być jeszcze przesuwny XY z precyzyjną skalą.Na tym mikroskopie można ocenić odciski kulki w materiale w celu oznaczenia twardości.Dalego ten mikroskop jest taki masywny i solidny bo stolik musi mieć dużą nośność, próbki metalowe czsem dużo ważą.
endriu624
Posty: 30
Rejestracja: 5 gru 2011, o 15:30

Re: Proszę o pomoc.. OMO MиM-7

Post autor: endriu624 »

Zresztą trudno to urządzenie nazwać mikroskopem.Prędzej by pasowała nazwa suwmiarka optyczna,
zilek
Posty: 6
Rejestracja: 18 gru 2011, o 19:25

Re: Proszę o pomoc.. OMO MиM-7

Post autor: zilek »

Może być i suwmiarka:-) dziękuję za pomoć.jeszcze parę pytać te porętła po lewej i prawej.te duże:-) jakoś nie chcą się kręcić coś trzeba przesmarować.?aha i czy do tej suwmiarki jest potrzebny okular?
endriu624
Posty: 30
Rejestracja: 5 gru 2011, o 15:30

Re: Proszę o pomoc.. OMO MиM-7

Post autor: endriu624 »

Wszystko się wyjaśniło, to jest mikroskop metalograficzny, jednak się nie myliłem co do pierwszej opinii,z tą suwmiarką optyczną to jednak pomyłka.Obiektyw Lomo który znalazłem w pracy, pochodzi właśnie z tego mikroskopu tylko nie byłem pewny na 100 %,mam jeszcze jeden obiektyw f-23,2 0.17 z tego mikroskopu.
Jest taki sam na allegro.
allegro 2026407658
zilek
Posty: 6
Rejestracja: 18 gru 2011, o 19:25

Re: Proszę o pomoc.. OMO MиM-7

Post autor: zilek »

no praktycznie taki sam.tylko że bardziej kompletny:-) ja dałem dużo mniej i troszkę muszę dokupić do niego:( ten obiektyw Pan będzie wystawaił?
endriu624
Posty: 30
Rejestracja: 5 gru 2011, o 15:30

Re: Proszę o pomoc.. OMO MиM-7

Post autor: endriu624 »

Ten pierwszy obiektyw wycofałem z allegro bo daje fatalne obrazy jak go testowałem na PZO tj. pozbawione kontrastu i nie dało się ustawić bardzo ostrego obrazu ,Gość co chciał go kupić twierdzi że jest to obiektyw imersyjny.Lecz na imersji go nie sprawdzałem więc do końca nie jestem przekonany do tego obiektywu.Natomiast ten drugi daje super obrazy kryształowe i ostrość jest idealna.
Przez te obiektywy jest realizowane podświetlenie,więc może ten obiektyw imersyjny nie będzie dobrze pracował w świetle przechodzącym, nie mam olejku imersyjnego więc nie mam możliwości sprawdzić ten obiektyw 2.8x1.30 MI APO chociaż obraz był w nim biały i nie było w obrazie kolorków czyli korekcja jest chyba właściwa.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości