grzyby w zmywarce

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
mariuszkie
Posty: 1
Rejestracja: 30 gru 2011, o 16:34

grzyby w zmywarce

Post autor: mariuszkie » 30 gru 2011, o 16:38

Witam

ostatnio natknąłem się na artykuł:

"Czy dla ciebie zmywarka to oszczędność czasu, energii i wody? Całkowicie inne zdanie na temat tego urządzenia mają naukowcy. Dla nich to siedlisko wielu drobnoustrojów, wśród których panoszą się dwa niebezpieczne dla zdrowia grzyby - tzw. czarne drożdże".Naukowcy ze Słowenii, Chin oraz Holandii przebadali zmywarki na obecność grzybów, pobierając próbki z urządzeń w prywatnych domach w 101 miastach na całym świecie.

Okazało się, że w 62 procentach urządzeń znajdują się dwa grzyby Exophiala dermatitidis oraz Exophiala phaeomuriformis, zaś w 56 procent tylko Exophiala dermatitidis. Drożdżaki ukrywają się w uszczelkach - alarmują uczeni na łamach pisma Fungal Biology".

Czy jest się czego obawiać? Według naukowców - tak. Otóż czarne drożdże wywołują u ludzi choroby układowe i często kolonizują płuca chorych z mukowiscydozą. W rzadkich przypadkach powodują śmiertelne infekcje u zdrowych osób.

Niestety Exophiala dermatitidis oraz Exophiala phaeomuriformis są oporne na działanie wysokiej temperatury (nawet do 80 st.C), agresywnych detergentów, jak i wysokich stężeń soli. Oprócz zmywarek, ich siedliskiem bywa również ekspres do kawy lub pralka"

źródło: dziennik.pl/

co o tym myślicie? w jaki sposob myć uszczelki w zmywarce?
czego używać? czy ocet bedzie wystarczający (podobno zabija 82 % grzybów)?
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post