Preparaty stałe

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
Pantofelek
Posty: 6
Rejestracja: 28 gru 2011, o 13:38

Preparaty stałe

Post autor: Pantofelek »

Witam. Bardzo ciekawi mnie jak można zrobić ciekawy preparat stały np z rośliny? Bardzo proszę o pomoc, szukałem na forum lecz niestety nie znalazłem w całości wątku poświęconego takiemu tematu. Czym można go wybarwić? Ile czasu taki preparat może wytrzymać?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Preparaty stałe

Post autor: AnnaWP »

Nie jest to takie proste.
Techniki są różne, zależnie od potrzeb.

Najczęściej materiał kroi się. Jeśli jest twardy, to wystarczy go zmiękczyć, jak drewno. Jeśli jest delikatny, jak kwiaty czy liście, to najpierw zatapia się go np. w parafinie, albo w preparatach ultra lub pół-ultracienkich - w żywicy (zwykle w eponie). Zatapia się prowadząc materiał przez szereg alkoholowy (lub acetonowy), a później stopniowo wysyca się żywicą lub parafiną. Chodzi o stopniową zmianę wody, jaka wysyca tkanki, na płyn tłusty, jakim jest i parafina, i epon.

Potem zatopiony materiał kroi się - parafinowy na mikrotomie np. saneczkowym, a eponowy na ultramikrotomie.

Pokrojone skrawki przykleja się do szkiełka żelatyną, suszy, barwi, potem przeprowadza znowu przez szereg i zatapia w jakimś trwałym zlepiaczu", np. żywicy kanadyjskiej albo euparalu. Można też podlać gliceryną, ale takie szkiełko łatwo odkleja się i preparaty wymagają szczególnej uwagi. Mają też niższą trwałość.

Można zrobić preparat np. gnieciony, oderwać szkiełko nakrywkowe, zamrozić w zamrażarce, potem przeprowadzić przez szereg i zamknąć w zlepiaczu", w tym glicerynie. To częsta i wygodna metoda do obserwacji mitozy - oczywiście po wybarwieniu.

Trwałość preparatu zależy głównie od barwienia, barwniki po kilku latach bledną, jedne szybciej, drugie wolniej, zależy też od metodyki barwienia, raz chwyci lepiej, raz gorzej. Jeśli jest to preparat anatomiczny, jak przekrój przez łodygę, gdzie barwienie jest mniej istotne, to preparat może być zdatny do użytku całe dekady.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość