XLI Olimpiada Biologiczna (2011/12) - etap okręgowy

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/12) - etap okręgowy

Post autor: Jane Doe »

Pinsleepe, chciałabym. w zeszłym roku nauczycielka pytała mnie z botaniki, w sumie spoko, chociaż mówiłam, że nie przerobiłam jednego działu, a ona właśnie z tego mnie spytała. I w tym roku w sumie coś ma dla mnie przygotować, no ale na brak testów to ja nie narzekam, wolałabym inną formę odpytywania". W ogóle jakieś wsparcie by się przydało

kociara1993, najbardziej podchodzi mi biochemia. Biologia molekularna, fizjologia człowieka i biologia zwierząt też spoko. Zupełnie nie podeszła mi ekologia. Ogólnie jest ok, ale czasami zbyt szczegółowo, więc nie staram się nawet specjalnie nadwyrężać, bo wiem, że niektórych rzeczy po prostu nie będzie, ale czytając wszystko mogę się natknąć na coś istotnego, więc w sumie staram się chociaż powierzchownie ogarnąć.

Idziecie na OWE? Ja traktuję to jako mini trening przed OB, przy okazji zrobiłam ekologię, fuj. I ewolucjonizm.
Awatar użytkownika
kociara1993
Posty: 406
Rejestracja: 2 lip 2009, o 19:52

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/12) - etap okręgowy

Post autor: kociara1993 »

Mnie najbardziej biochemia, genetyka, biologia molekularna, ekologia też dla mnie spoko (taka troszkę inaczej napisana niż polskie podręczniki). Natomiast mnie właśnie średnio mikrobiologia i biologia zwierząt.
Awatar użytkownika
North
Posty: 193
Rejestracja: 3 paź 2009, o 10:16

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/12) - etap okręgowy

Post autor: North »

A ja właśnie lubię testy, w przeciwieństwie do pisania długich odpowiedzi na pytania otwarted Zwłaszcza po zrobieniu Treningu przed maturą i tej masy pytań (które zazwyczaj dodatkowo rozszerzały, także było warto, no i oczywiście bardzo dobre przygotowanie do matury). Jak Kociara nie przejdzie, to już nie wiem, kto miałby to zrobićd

Również się wybiorę na OWE, specjalnie zmieniłem plan powtórek, żeby zrobić przed poniedziałkiem ekologię. Jak trafię na ogólną, będzie dobrze, jak na jakieś ciekawostki, faunę i florę Polski, to pozostaje jedynie czekać na OB:D

A JaneDoe, ile miałaś pkt w tamtym roku?
Awatar użytkownika
kociara1993
Posty: 406
Rejestracja: 2 lip 2009, o 19:52

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/12) - etap okręgowy

Post autor: kociara1993 »

North, wszystkie części Treningu. zrobiłeś? Bo mnie zostały jeszcze 2 i pół, ale planuję zdążyć .
Awatar użytkownika
North
Posty: 193
Rejestracja: 3 paź 2009, o 10:16

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/12) - etap okręgowy

Post autor: North »

Został mi ewolucjonizm i końcówka genetyki. Ten pierwszy zrobię bez zadań, teraz skupiam się na testach PWN i Medyka. Masę informacji można z nich wyciągnąć, opracowując pytania, na które się źle odpowiedziało. A Tobie które zostały?
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/12) - etap okręgowy

Post autor: Jane Doe »

North, mało i czuję że w tym roku nie będzie wcale lepiej, bo nie robię tyle, ile powinnam i ile bym chciała

kociara1993, nie mam mikrobiologii niestety.
maszynkadomiesa
Posty: 104
Rejestracja: 8 kwie 2011, o 17:32

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/12) - etap okręgowy

Post autor: maszynkadomiesa »

Genetyka, Fizjologia człowieka i Immunologia to dla mnie najlepsze pozycje z serii Krótkie wykłady. Ja często też staram się korzystać z plików umieszczonych w internecie, które zawierają wykłady akademickie z różnych dziedzin biologii.

Odnośnie OWE, widzieliście, że termin etapu centralnego OB i okręgowego OWE się zazębia? Myślicie, że ten problem da się jakoś rozwiązać?
Awatar użytkownika
kociara1993
Posty: 406
Rejestracja: 2 lip 2009, o 19:52

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/12) - etap okręgowy

Post autor: kociara1993 »

North pisze:Został mi ewolucjonizm i końcówka genetyki. Ten pierwszy zrobię bez zadań, teraz skupiam się na testach PWN i Medyka. Masę informacji można z nich wyciągnąć, opracowując pytania, na które się źle odpowiedziało. A Tobie które zostały?
O, testy PWN są świetne, też robię
Mnie została botanika i zoologia do zrobienia, czyli części Bezkręgowce", Strunowce i połowa Rośliny, bakterie, grzyby".
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/12) - etap okręgowy

Post autor: Collo »

Odnośnie OWE, widzieliście, że termin etapu centralnego OB i okręgowego OWE się zazębia? Myślicie, że ten problem da się jakoś rozwiązać?
Było już o tym na forum. Nie można zmienić terminów, zostały one ustalone podobno już kilka lat temu i nie chcą zmian.
Po za tym, czy ktoś kto dostanie się do centralki z OB, będzie się tak bardzo przejmował tym, że nie może pojechać na OWE?
Awatar użytkownika
Pinsleepe
Posty: 101
Rejestracja: 12 mar 2011, o 08:45

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/12) - etap okręgowy

Post autor: Pinsleepe »

Colloportus, widzę, że w Twojej szkole nauczyciele poważnie traktują olimpiadę, jak zresztą pewnie w większości.
JaneDoe, mnie również przydałoby się wsparcie. Zastanawiałam się, jak to w innych szkołach wygląda, bo moja nauczycielka praktycznie w ogóle mnie nie przygotowywała. Jestem w drugiej klasie i moja praca została przez nią potraktowana raczej krytycznie, dzień przed wysłaniem (!) przyczepiła się, że nie zaznaczyłam wyraźnej próby kontrolnej, kazała zmieniać całą strukturę, na co się nie zgodziłam i ku mojemu zdumieniu praca dostała 40 pkt. Teraz dostarczyła mi kilka książek z testami i zaproponowała, że może się z nami spotkać tylko raz, w środę przed etapem okręgowym i zwolniła nas z całego tygodnia, ale na przygotowania do tegorocznej olimpiady raczej już za późno, pozostaje jeszcze przyszły rok.
Powodzenia w przygotowaniach wszystkim życzę
kinajowy
Posty: 7
Rejestracja: 22 sie 2011, o 19:37

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/12) - etap okręgowy

Post autor: kinajowy »

Ja niby uczę się już od połowy sierpnia, ale też brakuje mi jakiegokolwiek wsparcia. Pracę pisałem sam, nauczycielka tylko raz pobieżnie ją przeczytała tuż przed wysłaniem, nawet nie kazała mi nic zmieniać. Oczywiście nie jestem zwolniony z niczego, nie mam żadnych dodatkowych spotkań z nauczycielką, nie dostałem też ani jednej książki. Myślałem, że skoro sama pytała się nas w 1 klasie kto chce startować w OB, to przynajmniej nas jakoś przygotuje, a ona to wszystko po prostu olała
maszynkadomiesa
Posty: 104
Rejestracja: 8 kwie 2011, o 17:32

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/12) - etap okręgowy

Post autor: maszynkadomiesa »

U mnie w szkole olimpijczyków naprawdę dobrze się traktuje. Miesiąc wolnego przed etapem zarówno okręgowym i centralnym. Jeżeli potrzebujemy jakieś książki specjalistyczne do olimpiady, idzie się do dyrekcji ze spisem, a ta zamawia je do biblioteki. Jeżeli chodzi o samą biologię, przy 6 godzinach biologii w planie można mieć trochę dość. Ale w soboty mamy prowadzone zajęcia do olimpiady, również praktyczne, np. sekcja szczura, itp. Narzekać nie mogę, bo wiem, jak jest w innych szkołach.
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/12) - etap okręgowy

Post autor: Collo »

Colloportus, widzę, że w Twojej szkole nauczyciele poważnie traktują olimpiadę, jak zresztą pewnie w większości.
Raczej nie w każdej szkole są przygotowania do olimpiady. Zresztą one tylko pomagają zrozumieć materiał, to jaki osiągniesz wynik zależy głównie od ciebie, od twojego podejścia i przede wszystkim od tego czy się uczysz
Zresztą to tylko olimpiada, nie trzeba się tak bardzo przejmować, ważne, żeby maturę dobrze zdać
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości