Pytania z 29. OB do rozwiązania!

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
actias93
Posty: 18
Rejestracja: 11 maja 2011, o 15:29

Pytania z 29. OB do rozwiązania!

Post autor: actias93 »

Kod: Zaznacz cały

eduseek.interklasa.pl/artykuly/artykul/ida/1062/idc/9/

Kod: Zaznacz cały

eduseek.interklasa.pl/artykuly/artykul/ida/1062/idc/10/
Moje typy odpowiedzi (? oznacza brak pomysłu)

Do trudnych": 1.B 2.A 3.C 4.D 5.E 6.? 7.B albo c 8.?

Do P/F:
1. TNT
2. TNTNT
3. NTTNT
4. NNNN?
5. TTNNT

Podajcie swoje typy. Będę wdzięczny gdyby ktoś mógł zrobić zadanie 6.
Awatar użytkownika
North
Posty: 193
Rejestracja: 3 paź 2009, o 10:16

Re: Pytania z 29. OB do rozwiązania!

Post autor: North »

Moim typem są te, które pojawiają się po naciśnięciu ? na dole strony:D
disai
Posty: 12
Rejestracja: 16 paź 2011, o 15:23

Re: Pytania z 29. OB do rozwiązania!

Post autor: disai »

To ja mam pytanie odnośnie jednego z zadań:
Skrzyżowano samicę i samca o poniższych genotypach : AaBb x aabb Odległość między genami A i B wynosi 40 cM. Wskaż prawdziwe zdania o potomstwie :
prawdopodobieństwo urodzenia osobnika o fenotypie Ab wynosi 0,4
prawdopodobieństwo urodzenia osobnika o fenotypie aB wynosi 0,4
prawdopodobieństwo urodzenia osobnika o fenotypie ab wynosi 0,2
prawdopodobieństwo urodzenia osobnika o fenotypie ab wynosi 0
rodzić się będą osobniki o fenotypach Ab, aB, ab, AB

Czy można w ten sposób utożsamiać fenotyp z genotypem? Z tego co rozumiem, to fenotyp jest jakby budową fizyczną osobnika, w tym jakieś charakterystyczne cechy zewnętrzne np. kolor oczu, a genotyp to jego budowa teoretyczna zakodowana w genach, ale niekoniecznie zgodna z fenotypem (albo odwrotnie, fenotyp niezgodny z genotypem), czy też coś mi się miesza?
Awatar użytkownika
North
Posty: 193
Rejestracja: 3 paź 2009, o 10:16

Re: Pytania z 29. OB do rozwiązania!

Post autor: North »

Genotyp wyznacza fenotyp (nie licząc możliwości fenokopii i zmienności pod wpływem środowiska). Odpowiedź E od razu można zaznaczyć, a pozostałe trzeba liczyć.

Prawdopodobieństwo pojawienia się rekombinantów: 40% (w tym 20%, że będzie to aB i 20%, że będzie to Ab).
Prawdopodobieństwo braku zmian: 60% (w tym 30% AB i 30% ab)

U samca tylko gamety z ab, więc brak wpływu na wynik.

Tym samym moje odpowiedzi nie zgadzają się z tymi podanymi na stronie. Z drugiej strony, dodając prawdopodobieństwo z 3 pierwszych odpowiedzi (zaznaczonych na stronie jako poprawne) otrzymujemy 1, a jednocześnie w piątej odpowiedzi pojawia się możliwość obecności fenotypu AB (dla którego nie byłoby już miejsca, bo prawdopodobieństwo nie może być większe od 1:D). Także coś tu jest nie tak, chyba, że ja się też machnąłem gdzieś.
Awatar użytkownika
North
Posty: 193
Rejestracja: 3 paź 2009, o 10:16

Re: Pytania z 29. OB do rozwiązania!

Post autor: North »

I rozwiązywałem drugie zadanie z udostępnionych na stronie:

Skrzyżowano dwa dzikie fenotypowo cudaczki o następujących genotypach (samica x samiec) : AaBbCc x AaBb C (+chr Y) Małe litery oznaczają zmutowane, recesywne allele trzech genów. Odległość między genami A i B wynosi 20 cM. Gen C znajduje się na oddzielnym chromosomie. (X). Cudaczki charakteryzują się wysoką rozrodczością. Jaki procent potomstwa powstałego w wyniku krzyżówki stanowić będą samce przejawiające w fenotypie wszystkie 3 mutacje ? [odp. 1%]

ALE

Odejmując rekombinanty (20%) i gamety AB (40%), otrzymujemy prawdopodobieństwo otrzymania ab 40% (x 40%, bo to samo u samca).
Następnie, aby był samiec musi być Y (50%), z genem c od samicy kolejne 50%.

Wymnażamy wszystko i wychodzi 4%.

Ktoś może sprawdzić oba zadania?
actias93
Posty: 18
Rejestracja: 11 maja 2011, o 15:29

Re: Pytania z 29. OB do rozwiązania!

Post autor: actias93 »

Najpierw aby policzyć prawdopodobieństwo otrzymania kluczowej gamety ab: 1/4 (standardowe prawdopodobieństwo) x 0,8 (1-0,2 - bo tyle będzie niezrekombinowanych) = 0,2
P otrzymania gamety c (zlokowanej na chr. X) u samicy: 1/2
P otrzymania chromosomu Y od samca: 1/2
Całość: 0,2 x 0,2 x 0,5 x 0,5 = 0,01
[pomnożyłem 0,2 przez siebie, bo jedna wielkość do P gamety ab od samicy, a druga od samca]

PS. kiedy zamieszczałem link do strony, nie działały odpowiedzi.
Awatar użytkownika
kociara1993
Posty: 406
Rejestracja: 2 lip 2009, o 19:52

Re: Pytania z 29. OB do rozwiązania!

Post autor: kociara1993 »

Mnie też wychodzi 4%.
Skoro odległość wynosi 20cM, to 20% gamet przejdzie rekombinację, czyli:
AB-40%
ab-40%
aB-10%
Ab-10%
Czyli u samicy będzie 40%*0,5
I u samca 40%*0,5
Czyli: 0,2*0,2=4%
actias93, nie rozumiem Twojego toku myślenia
Awatar użytkownika
North
Posty: 193
Rejestracja: 3 paź 2009, o 10:16

Re: Pytania z 29. OB do rozwiązania!

Post autor: North »

actias93, piszesz standardowe prawdopodobieństwo, które dotyczy genów niesprzężonych (a tutaj A i B występuje na tym samym chromosomie), co zmniejsza ci wynik dla jednego rodzica dwukrotnie (1/4 zamiast 1/2). Dla dwóch będzie to już czterokrotne pomniejszenie, dlatego wyszedł ci dobry wynik (przy złej metodzie moim zdaniem).

Możliwe, że działają jakieś systemy chroniące przed takimi mutacjami, bo inaczej nie potrafię tego wytłumaczyć. W innym zadaniu (ta sama strona, a bliźniętach jednojajowych) także nie ma dokładnego wyniku 32,5%, a jedynie 30%. Chociaż może pomylili się przy przepisywaniu odpowiedzi na stronę
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości