Wykorzystanie zdjęć lotniczych w badaniach fitosocjologiczny

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
Zdzichu
Posty: 2
Rejestracja: 5 sty 2012, o 20:18

Wykorzystanie zdjęć lotniczych w badaniach fitosocjologiczny

Post autor: Zdzichu »

Witam wszystkich na forum, jestem tu pierwszy raz, mam nadzieję że mi coś doradzicie. Problem dotyczy kartowania (wyróżniania) zbiorowisk roślinnych (w tym przypadku zespołów leśnych) w terenie (lesie). Każdy kto kartował zbiorowiska roślinne wie, że nie da się tego zrobić z samolotu, czy też z lotu ptaka nie wchodząc do lasu. Jednak można posiłkować się zdjęciami lotniczymi czy też zdjęciami z satelity. Chciałem zapytać w jakim stopniu według Was można wykorzystać zdjęcia lotnicze w celu wyrysowania najdokładniejszej granicy pomiędzy np. wyżynnym jodłowym borem mieszanym, a kwaśną buczyną? Czy Wiecie skąd można wziąść najświeższe zdjęcia lotnicze (kolorowe). Do tej pory korzystałem z WMS ortofotomapy Polski dostępnej z geoportalu. Proszę o dobrą radę, pozdrawiam
Awatar użytkownika
eszel
Posty: 280
Rejestracja: 16 paź 2009, o 22:36

Re: Wykorzystanie zdjęć lotniczych w badaniach fitosocjologiczny

Post autor: eszel »

Obecne możliwości sprzętowe pozwalają na bardzo dokładną kartografię zbiorowisk roślinnych. Oczywiście samo zdjęcie z lotu ptaka praktycznie nic nam nie mówi, bez wesjcia w środek lasu sie nie obejdzie.
Polecam poczytać poniższe publikacje na temat metod pozyskiwania informacji do obrazowania obszarów zbiorowisk roślinnych i nie tylko, są przecież takie dziedziny jak sozologia, hydrografia, klimatologia, geomorfologia, ktore korzystają z tych technik do swoich celów badawczych.

Pytasz konkretnie o fitosocjologie, jest w Polsce coś takiego, jak Mapa Potencjalnej Roślinności Naturalnej Polski (1:300000), która obrazuje rozmieszczenie przeróżnych typów zbiorowisk w naszym kraju.
zobacz-ten-plik.pdf
(99.58 KiB) Pobrany 25 razy
Zdzichu
Posty: 2
Rejestracja: 5 sty 2012, o 20:18

Re: Wykorzystanie zdjęć lotniczych w badaniach fitosocjologiczny

Post autor: Zdzichu »

Dziękuję za informację, z grubsza przejrzałem polecaną przez Ciebie literaturę i na pierwszy rzut oka wydaje się ona bardzo ciekawa, szczególnie ta Wężyka, zaraz zabieram się do czytania. Kilkakrotnie korzystałem już z mapy roślinności potencjalnej Matuszkiewicza, jest ona bardzo pomocna. Czy ta mapa jest w jakimś konkretnym odwzorowaniu? Kiedyś chciałem podpiąć ją do projektu w ArcGis, ale wcześniej musiałem ją skalibrować, bo zawieszona była gdzieś w przestrzeni, a to trochę z tym schodzi. Pisząc wprost nie siedzi ona w żadnym układzie współrzędnych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość