zadanie 2-antybiotyk

Porady i opinie o uczelniach kształcące w zakresie biologii. Punktacja przy rekrutacji. Pomoc w dostępie do materiałów do nauki biologii
spokoona
Posty: 13
Rejestracja: 17 lut 2007, o 11:10

zadanie 2-antybiotyk

Post autor: spokoona »

kuracja antybiotykiem doprowadza bardzo często do zmniejszenie masy ciała o kilka kg. po zakończeniu kuracji organizm szybko wraca do stanu poprzedniego.podaj przyczynę tego zjawiska.
Eklerka
Posty: 173
Rejestracja: 6 cze 2006, o 18:25

Re: zadanie 2-antybiotyk

Post autor: Eklerka »

moze chodzi o to ze bakterie w ukladzie pokarmowym giną i wydalamy je martwe, ale zeby az kilka kilogramow ich bylo nastepnie po kuracji flora sie odradza. moze bredze i pisze herezje ale na taki pomysl wpadlam
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: zadanie 2-antybiotyk

Post autor: Savok »

Bezprzesady, az takiej masy bakteryjnej ze soba nie nosimy. Raczej chodzi o to, ze wybicie bakterii znaczaco zmniejsza nasze zdolnosci odzywcze, przez co ogranizm jest wyniszczany. Poniewaz Enterobacteriacea szybko sie mnoza i odrastaja, rowniez braki w organizmie maga byc zregenerowane.
Taka jest moja teoria.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: zadanie 2-antybiotyk

Post autor: tin »

To ja dorzuce swoja teorię. Otóż wiekszośc antybiotyków podnosi temperaturę ciała, bo w takich warunkach lepiej działaja. Dodatkowo moga hamować procesy regulujące układ krążenia. Skótkiem tego jest zwiększone tempo przemiany materii na dosterczenie organizmowi energii. To z kolei prowadzi do utraty masy ciała.
Innym powodem może być zapotrzebowanie organizmu na białka unieczynniajace antybiotyki, których syntez także wymaga zuzycia zgromadzonych zapasów. I energia na filtracje w nerkach.
Dodamy jeszcze do tego zmniejszony apetyt spowodowany temperaturą(i oszczędzniem energii przeznaczonej na trawienie-uwzgledniając zubozenie flory bakteryjnej) i wychodzi z tego utrata masy ciała.
Ponowny wzrost wagi jest poprostu zwiazany ze stabilizacja fizjologii.
speranza3
Posty: 30
Rejestracja: 3 lis 2006, o 11:56

Re: zadanie 2-antybiotyk

Post autor: speranza3 »

mam testy z biologi gdzie jest właśnie takie pytanie

odpowiedź w kluczu
drobnoustroje przewodu pokarmowego stanowią masę ok. 2 kg.
Długotrwała kuracja antybiotykowa niszczy większość drobnoustrojów, dlatego masa ciała maleje.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: zadanie 2-antybiotyk

Post autor: tin »

Do troche bardziej skomplikowane. Ja nie wiem co zaspecjaliści układaja klucze-powenie jakaś rodzina Romana.
Wystarczy spojrzeć choćby na fakt że niektóre bakterei symbiotyczne okazuja się oporne na dany antybiotyk. Straszne uogolnienie moim zadaniem i uproszczenie.
2kg Nie chce mi się wierzyć, ale sprawdze.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: zadanie 2-antybiotyk

Post autor: Medycyna Lwów »

te klcuze do matur - zwłąszcza biologii są OKROPNE! gDzie 2 kg bakterii jelitowych nonsens - ludzie bez głowy ukałdają i poo tem jak roboty sprawdzaja słow slowo pod klucz - nie zazdrosze piszącym biologię, bop nawet ludzie z duża wiedza mogą polec w walce z kluczem.
Filip
Posty: 16
Rejestracja: 6 kwie 2007, o 22:01

Re: zadanie 2-antybiotyk

Post autor: Filip »

spokoona pisze:kuracja antybiotykiem doprowadza bardzo często do zmniejszenie masy ciała o kilka kg. po zakończeniu kuracji organizm szybko wraca do stanu poprzedniego.podaj przyczynę tego zjawiska.
stosowanie antybiotyków powoduje wybicie bakterii w przewodzie pokarmowym. W konsekwencji m.in. witaminy nie są produkowane. Zmniejszenie masy ciała nie jest spowodowane stratą bakterii ale raczej brakiem ich przemiany materii.
tin pisze:To ja dorzuce swoja teorię. Otóż wiekszośc antybiotyków podnosi temperaturę ciała, bo w takich warunkach lepiej działaja. Dodatkowo moga hamować procesy regulujące układ krążenia. (.)
antybiotyki nie podnoszą temperatury ciała (a raczej ją pośrednio obniżają). Wysoka temperatura nie ma raczej działania na skuteczność antybiotyków. Antybiotyki nie hamują procesy regulujące ukł. krążenia.

Co do tego klucza - ja myśle że układający klucz nie za bardzo miał pojęcie co pisze. To chyba jest jego odpowiedź, ale moim zdaniem - błędna.
Kaamil pisze:te klcuze do matur - zwłąszcza biologii są OKROPNE! gDzie 2 kg bakterii jelitowych nonsens - ludzie bez głowy ukałdają i poo tem jak roboty sprawdzaja słow slowo pod klucz - nie zazdrosze piszącym biologię, bop nawet ludzie z duża wiedza mogą polec w walce z kluczem.
Niestety nie zgadzam się w 100% z kamilem. Testy robione przez nikompetentnych ludzi - okey to często jest dno. Ale te firmowane wsipem czy operonem błędów mają mniej. Co do ludzi piszących mature i współczuciu - prosze znajdź choć jeden błąd w testach maturalnych które się odbyły z biologii aby uzasadnić swoją skrajną przecież opinię. Krytykować zawsze łatwo (bezpodstawnie też) ale matura z biologii nie miała błędów w kluczu. głupich pytań też nie miała.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: zadanie 2-antybiotyk

Post autor: tin »

Filip pisze: antybiotyki nie podnoszą temperatury ciała (a raczej ją pośrednio obniżają). Wysoka temperatura nie ma raczej działania na skuteczność antybiotyków. Antybiotyki nie hamują procesy regulujące ukł. krążenia.
Może zbyt napisałem ogólnie. Podałem tylko przykłady możliwych dziłań antybiotyków,a nie ogólny sposób dziłania. Studiuje farmacje więc akurat na temat antybiotyków coś powiedziec mogę.
Częśc antybiotyków podnosi temperaturę ciała, gdyz jest ona niekorzystna dla enzymów które je unieczynniają, a same będąc substancjami niebiałkowymi nieodczują zmiany. Widomo, większośc współczesnych anybiotyków 4 generacji jest tak syntetycznie przetworzona, że nie ma żadnego wpywu na regulacje temperatury czy nawet upośledzenie funkcji psychomotorycznych(czyli można po nich np prowadzic samochód). mogą ją obniżać jesli w skład preparatu wchodzą odpowiednie substancje pomocnicze, lub jesli na mysli masz końcowy etap dziłania antybiotyku(kiedy poziom bakterii jest juz obnizony i antybiotyk hamuje ich synteze-czyli organizm jest we wzglednie uregulowanym stanie).
Do tego dochodza interakcje róznych leków, ktore ze wzgledu na brak zamiennikow(czy niedouczenie lekarzy ) stosuje się łacznie. A tu efektem moga być np. ogromne spadki masy ciała. Zahamowanie procesów regulujacych układ krązenia zachodzi np. przy podaniu Aminoglikozydów(sterptomycyna-na zapalenie płuc) z lekami przciwbólowymi. I równiez dlatego napisałem że mogą(ale nie musza ) tak działać.

Tak czy inaczej wybicie bakterii nie musi być jedynym powodem spadku masy ciała, z czym równiez się zgadzasz.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: zadanie 2-antybiotyk

Post autor: Savok »

Z przykladow bardziej konkretych zdaje mi sie, ze penicyliny podnosza temperature, oczywiscie te naturalne, a nie syntetyczne pochodne.
Chyba ze zelgalem, jesli tak, to przepraszam.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: zadanie 2-antybiotyk

Post autor: Medycyna Lwów »

Filip pisze:Niestety nie zgadzam się w 100% z kamilem. Testy robione przez nikompetentnych ludzi - okey to często jest dno. Ale te firmowane wsipem czy operonem błędów mają mniej. Co do ludzi piszących mature i współczuciu - prosze znajdź choć jeden błąd w testach maturalnych które się odbyły z biologii aby uzasadnić swoją skrajną przecież opinię. Krytykować zawsze łatwo (bezpodstawnie też) ale matura z biologii nie miała błędów w kluczu. głupich pytań też nie miała.
Wielki oredownik matury sie znalazł - chwialisz Wsip tak, wiec jak zuasadnsiz, ze w ksiazce wsipu domatury z fizyki nie ma dizału zeby nie byłogrubych błedów w odpwoiedizach, pomiajjac błedy w rachunkach. Tak samo w tetsach opreonu, twirdzą w odpowiedizach ze plamka slepa to to samo co plamka żółta. Pomijajac gro błeów w podręczniakch opeornowski do biologii, o cyzm juz keidys był na tym foeum temat/. Matura z biologii z roku na rok coiraz bardzije dopracowana, ale zdazaja sie niesciłosci, nie chce mi sie szukac, bo szkoda czasu.
tak orędujesznieomylnosci matury - to jak wjaśnić rażacy bład na maturze próbwnej z chemii w zad z identyfikwoaniem alkoholi klucz uważa ze alkohole sie nie utleniajac CuO, a w rzecyziwstosci ejst ianczej, wiec.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości