Ptasie ciekawostki - czy wiesz, że...?

Detektyw Monk

Re: Ptasie ciekawostki - czy wiesz, że...?

Post autor: Detektyw Monk » 2 wrz 2011, o 06:39

A to ci dopiero .

Awatar użytkownika
AlexisA
Posty: 61
Rejestracja: 11 lip 2011, o 11:37

Re: Ptasie ciekawostki - czy wiesz, że...?

Post autor: AlexisA » 9 wrz 2011, o 10:38

O ja cię nie mogę! Faktycznie! Coś niesamowitego i pięknego !

WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Ptaki jak ludzie i naczelne

Post autor: WojtekB » 18 wrz 2011, o 12:35

Grupa uczonych pracujących pod kierownictwem doktor Valerie Dufour z Universite de Strasbourg udowodniła, że krukowate są równie zdolne do wykonania zadań związanych z odłożonym w czasie oczekiwaniem na nagrodę, jak ludzie i naczelne.

Dwanaście ptaków przeszkolono tak, by wymieniały tokeny na jedzenie. Następnie dostawały one pożywienie i pokazywano im smaczniejszy kąsek. Po pewnym czasie ponownie miały dostęp do smaczniejszego kąska, ale pod warunkiem, że oddały jedzenie, które dostały wcześniej.

Naukowcy badali ptaki wielokrotnie, zmieniając czasy oczekiwania. Najdłuższe opóźnienie wymiany, z jakim musiały zmierzyć się ptaki, wynosiło 5 minut. Zwierzęta pomyślnie przeszły testy. Zauważono też indywidualne zachowania w czasie, gdy oczekiwały na wymianę. Jedne porzucały posiadany kawałek jedzenie, inne chowały go i sprawdzały, czy jest tam, gdzie go pozostawiły.

Badania udowodniły, że po podjęciu decyzji ptaki potrafią czekać na jej realizację. Dotychczas panowało przekonanie, że oczekiwanie - i to tak długie - jest zarezerwowane dla ludzi i naczelnych.

WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Jak powstaje ptasie mleczko?

Post autor: WojtekB » 22 wrz 2011, o 20:36

Ptasie mleczko to płynna substancja wydzielana przez komórki błony śluzowej wola i przełyków gołębi, czerwonaków oraz samców pingwina cesarskiego. Służy do karmienia piskląt i zawiera białka i tłuszcze. Najnowsze australijskie badania pokazały, jakie geny i białka biorą udział w wytwarzaniu mleczka. Stwierdzono także, że znajdują się w nim przeciwutleniacze i proteiny wzmacniające odporność.

Specjaliści z CSIRO Livestock Industries i Deakin University porównali profile ekspresji genów wola 8 gołębic: 4 wytwarzających i 4 niewytwarzających mleczka. Ponieważ genom gołębi nie został dotąd zsekwencjonowany, w czasie badań wykorzystano kurze mikromacierze. Dzięki temu ustalono, że w czasie karmienia młodych dochodzi do nadekspresji genów zaangażowanych w stymulowanie wzrostu komórek, wytwarzanie przeciwutleniaczy oraz odpowiedź immunologiczną. Jako że uaktywniają się geny związane z produkcją trójglicerydów, tłuszcze występujące w gołębim mleczku pochodzą najprawdopodobniej z wątroby.

WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Boże Narodzenie, czy Wielkanoc?

Post autor: WojtekB » 7 sty 2012, o 19:37

W zachodniej Polsce niedaleko Stargardu odkryto bardzo późny lęg płomykówki. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, iż zbliża się oficjalnie wg. kalendarza pierwszy dzień zimy, czyli 22 grudnia.

Trzy młode płomykówki przebywające na poddaszu wieży kościoła były już prawie lotne, zatem zniesienie jaj musiało nastąpić na początku października. Na szczęście utrzymująca się w miarę ciepła pogoda oraz brak pokrywy śnieżnej pozwala rodzicom na skuteczne polowanie i karmienie małych duszków. To magicznie, plenne i niesamowite miejsce kontrolowane jest od dobrych kilkudziesięciu lat. Przypadki drugiego lub trzeciego lęgu w roku odnotowano w tym kościółku już kilka razy. Kilka lat temu obserwowano jak rodzice wbrew panującej wówczas fatalnej pogodzie (obfite opady śniegu i kilkustopniowy mróz) przynosili pokarm, intensywnie karmili i w efekcie odchowali już lotne, lecz jeszcze nie do końca samodzielne młode pod koniec roku. Miejmy nadzieję, że i w tym przypadku poradzą sobie i zakończą rok obfitym sukcesem lęgowym, tym bardziej, iż jak na razie ociągająca się zima bardzo sprzyja.

Detektyw Monk

Re: Ptasie ciekawostki - czy wiesz, że...?

Post autor: Detektyw Monk » 11 sty 2012, o 09:14

W lasach Białorusi gnieździ się sikora lazurowa , mówi się o możliwości gniazdowania gatunku w Polsce .

WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Ptasie ciekawostki - czy wiesz, że...?

Post autor: WojtekB » 12 sty 2012, o 19:36

Detektyw Monk pisze:W lasach Białorusi gnieździ się sikora lazurowa , mówi się o możliwości gniazdowania gatunku w Polsce .
Pisałem już o niej ponad rok i 2 lata temu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post