Czarnygłów - co to za roślinka?

Pomoc w oznaczaniu roślin oraz znalezieniu literatury. Robisz zielnik i szukasz pomocy, pomożemy w zidentyfikowaniu i nazwaniu roślin.
wikstar
Posty: 7
Rejestracja: 15 sty 2012, o 19:01

Czarnygłów - co to za roślinka?

Post autor: wikstar »

Witam, mam problem ze znalezieniem gatunkowej/łacińskiej nazwy rośliny opisanej w Lecie leśnych ludzi - czarnygłów.

Niżej cytat z książki, podejrzewam, że czarnygłów to nazwa lokalna. Rośnie na terenach okresowo zalewanych, kwitnie wczesną wiosną. Proszę o pomoc w identyfikacji.

Droga była bez kresu, bo błotne obszary zalane były wodą i płynąć można było, kędy wola, wśród łóz ledwie zieleniejących i młodych Pędów szuwarów. Na wodzie słał się czarnygłów", ulubiona wiosenna pasza Hatory(krowy) i klaczy, toteż je spotkał żerujące po brzuch w wodzie.
wikstar
Posty: 7
Rejestracja: 15 sty 2012, o 19:01

Re: Czarnygłów - co to za roślinka?

Post autor: wikstar »

Na prawdę nie macie jakichkolwiek pomysłów? Jest to dla mnie dość ważne.
Awatar użytkownika
Bartek_DST
Posty: 1071
Rejestracja: 26 lis 2011, o 12:43

Re: Czarnygłów - co to za roślinka?

Post autor: Bartek_DST »

a może to wymyslona nazwa ? wymyślona roslina na potrzeby literackie ? nie pomyślałas w ten sposób?
wikstar
Posty: 7
Rejestracja: 15 sty 2012, o 19:01

Re: Czarnygłów - co to za roślinka?

Post autor: wikstar »

Nie, czegoś takiego nie brałam pod uwagę. Nie sądzę żeby takie specjalne wymyślanie nazwy miało jakiś sens.
Awatar użytkownika
Bartek_DST
Posty: 1071
Rejestracja: 26 lis 2011, o 12:43

Re: Czarnygłów - co to za roślinka?

Post autor: Bartek_DST »

wikaa24, to popatrz na Harryego Pottera heh
Nie istnieje taka roslina jak czarnygłów,to nazwa wymyślona przez autora może nie znał nazwy tej rosliny albo nazwa ta była używana w tamtych okolicach na tą roslinę
biomj
Posty: 303
Rejestracja: 27 sie 2008, o 10:14

Re: Czarnygłów - co to za roślinka?

Post autor: biomj »

To wikaa24 napisała w pierwszym poście. Dlatego roślinę tę trzeba by próbować identyfikować po siedlisku. Czy wczesna pora kwitnienia jest dobrym tropem-niekoniecznie? To co krowa żarła nie musiało wtedy kwitnąć, raczej podejrzewam pływające, zielone części rośliny.
Jedyne co mi sie nasunęło to Lemna (rzęsa) lub Salvinia. Ale te z kolei nijak mi się nie kojarzą z nazwą czarnygłów".
Awatar użytkownika
Pedipalpi
Posty: 141
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 11:53

Re: Czarnygłów - co to za roślinka?

Post autor: Pedipalpi »

Pałka szerokolistna?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości