Interakcje międzygatunkowe - zadania, pytania, wątpliwości

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
huba021292
Posty: 494
Rejestracja: 13 cze 2008, o 13:32

Re: Oddziaływanie protekcjonistyczne

Post autor: huba021292 »

No właśnie bo one niejako narzucają jej ekspresję genów odpowiedzialnych za tworzenie brodawek. Ale czytałem też że rośliny mogą się zbuntować i ją skonsumować.
Unitronic
Posty: 1
Rejestracja: 8 gru 2010, o 14:05

Pytanie

Post autor: Unitronic »

Witam . Mam mały problem. Na sprawdzianie z biologi miałem narysowany wykres , na którym został przedstawiony rozwój populacji pantofelka a i pantofelka b w czasie. Obie populacje miały te same warunki ,a początkowo wykres pokazywał że jest więcej osobników populacji a. Moim zadaniem było dokończyć wykres w przypadku gdy zabraknie pokarmu i napisać co może się stać. Na podstawie wykresu wywnioskowałem że populacja a jest silniejsza i dojdzie do konkurencji wewnątrzgatunkowej , gdzie populacja b wyginie , a populacja a dalej się będzie rozwijać do czasu gdy znowu zabraknie pokarmu. Dlatego na wykresie zaznaczyłem spadek populacji b , wzrost populacji a , a potem jej spadek. Dzisiaj nauczyciel oddał mi sprawdzian i dostałem za nie 0 pkt. Czy mógł się pomylić. Gdy widziałem prace koleżanki miała ona 4 pkt i napisane to samo tyko zamiast konkurencji wewnątrzgatunkowej napisała międzygatunkową. Proszę o szybką i niezwłoczną odpowiedź. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
szama
Posty: 193
Rejestracja: 24 lis 2010, o 22:56

Re: Pytanie

Post autor: szama »

Konkurencja wewnątrzgatunkowa i międzygatunkowa to zupełnie co innego. Zapewne chodziło o 2 gatunki pantofelków.

Jeśli jest 1 gatunek w 1 słoiku to nie ma mowy o 2 populacjach.

Konkurencja wewnątrzgatunkowa spowodowałaby ograniczenie liczebnosci, ale nie zanik, bo te osobniki które przeżyły zyskują zasoby na wyłączność.
Konkurencja międzygatunkowa natomiast może wyeliminować słabszy gatunek.
Awatar użytkownika
Azime
Posty: 12
Rejestracja: 14 sty 2011, o 16:54

Re: Pytanie

Post autor: Azime »

Pantofelek a to był jeden gatunek, a pantofelek b to drugi gatunek Dlatego to jest k. międzygatunkowa. Gdzieś widziałam to zadanie
masterr
Posty: 1
Rejestracja: 12 mar 2011, o 19:29

Oddziaływania między organizmami.

Post autor: masterr »

Witam. Jak wiadomo oddziaływania między populacjami dzielą się na antagonistyczne i nieantagonistyczne. Jak chciałbym wiedzieć czy antagonistyczne to rodzaj czy typ oddziaływań i czym w stosunku do niego jest konkurencja, pasożytnictwo i drapieżnictwo (rodzajem czy typem)?
Miałem sprawdzian i w jednej grupie było polecenie: nazwij stosunki między populacjami (napisałem antagonistyczne bądź też nieantagonistyczne), a w drugiej nazwij właściwy typ oddziaływania antagonistycznego lub nieantagonistycznego między populacjami.
Jak powinny wyglądać odpowiedzi na te pytania?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Oddziaływania między organizmami.

Post autor: AnnaWP »

Nie ma tutaj chyba aż tak specjalistycznego rozróżnienia.
Stosunki międzygatunkowe są różne, zebrano je w dwie duże grupy: antagonistyczne i nieantagonistyczne. Czy nazwiemy je rodzajem czy typem to mało istotne, bowiem nie są to jednostki taksonomiczne.

Różnica w pytaniu polega na tym, że kiedy pytają Cię o nazwanie stosunku, to chodzi o konkretny rodzaj stosunku, czyli komensalizm, mutualizm itd. Jeśli masz przypisać ten określony rodzaj stosunku do określonego typu stosunków, to wiadomo, że chodzi o szersze znaczenie.

Ja tak to rozumiem. Zwykle, jeśli mamy coś nazwać, to należy starać się wybrać jak najściślejsze określenie. Dla przykładu - jeśli mam rozpoznać jakieś zwierzę, to staram się o ile to możliwe rozpoznać gatunek, jeśli nie potrafię, to szukam rodzaju albo rzędu, jak nadal nic, to idę do wyższych jednostek systematycznych. Taka sama zasada powinna dotyczyć każdego rozpoznania". Im ściślej nazwiesz obiekt rozpoznawany, tym lepiej.
Awatar użytkownika
adgj
Posty: 261
Rejestracja: 6 maja 2011, o 15:46

Altruizm a mutualizm.

Post autor: adgj »

Jaka jest różnica pomiędzy mutualizmem a altruizmem? Jakie przykłady?
Awatar użytkownika
Sucharki z Myszkami
Posty: 413
Rejestracja: 16 lip 2007, o 20:42

Re: Altruizm a mutualizm.

Post autor: Sucharki z Myszkami »

Taka, ze mutualizm wystepuje w przyrodzie, a altruizm nie istnieje.

Mutualizm - gdy dwa organizmy czerpia korzysci ze swojego egzystowania - zwykle sie spotykalem z uzywaniem mutualistyczny, jako przymiotnik do konkretnego oddzialywania miedzy gatunkami, ale jezeli wystepuje sam, to mozna to traktowac jak synonim symbiozy. I klasyczna klasyka Porosty

Natomiast co do altruizmu - nie istnieje w przyrodzie, co zostalo juz pieknie wytlumaczone przez Hamiltona - altruizm nie istnieje, istnieje altruizm krewniaczy, ale to w koncu samolubnosc genow
Awatar użytkownika
adgj
Posty: 261
Rejestracja: 6 maja 2011, o 15:46

Re: Altruizm a mutualizm.

Post autor: adgj »

mutualizm to synonim symbiozy?

myslałem, ze symbiozą może być mutualizm, protokooperacja, komensalizm.
Awatar użytkownika
Sucharki z Myszkami
Posty: 413
Rejestracja: 16 lip 2007, o 20:42

Re: Altruizm a mutualizm.

Post autor: Sucharki z Myszkami »

mutualizm to synonim symbiozy?

myslałem, ze symbiozą może być mutualizm, protokooperacja, komensalizm.

Bo tak to jest z ekologia, ze nie wiadomo o co tam dokladnie chodzi.

Wg niektorych autorow symbioza to kazdy nieantagonistyczny uklad miedzy gatunkami. Inni rozszerzaja to nawet na antagonistyczne (sic!) i wtedy symbioza jest po prostu synonimem wzajemnych oddzialywan.

Mutualizm nalezy rozumiec, jako dosyc scisle, korzystne dla obojga partnerow oddzialywania.
Awatar użytkownika
adgj
Posty: 261
Rejestracja: 6 maja 2011, o 15:46

Re: Altruizm a mutualizm.

Post autor: adgj »

To niech się wkońcu zdecydują, no przynajmniej żeby na OB nie było tego typu nieporozumień.
Dzięki.
Awatar użytkownika
Sucharki z Myszkami
Posty: 413
Rejestracja: 16 lip 2007, o 20:42

Re: Altruizm a mutualizm.

Post autor: Sucharki z Myszkami »

Na OB jest teraz malo Ekologii, jezeli sie juz cos takiego znajdzie, to zauwazylem, ze od paru lat pytaja glownie o nazwy grup organizmow:
psammofity, pirofity, peryfiton etc
Pozdrawiam
okaokajoka
Posty: 7
Rejestracja: 15 sty 2012, o 20:12

interakcje miedzygatunkowe

Post autor: okaokajoka »

"jak możemy wykorzystać interakcje zachodzące pomiędzy organizmami?
wymień 3 interakcje świata zwierząt, 3 świata roślin które mogą być szczególnie przydatne dla człowieka"





chodzi o iż np. wysiewając roślinę z domieszką nasion innej rośliny otrzymamy podwyższony plon ponieważ jedna z tych roślin przyspieszy rozwój drugiej rośliny, albo jakieś bakterie rozłożą nam odpowiednie odpady gdy, coś w tym stylu

temat przepisałem z pamięci, przykład też niestety tylko zasłyszalem"
czy potrafilby ktoś podać jakieś konkretne przykłady takich interakcji?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości