Nowe reformy geniuszów z "wyższych władz"

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
ljubcia
Posty: 36
Rejestracja: 28 lis 2011, o 17:57

Nowe reformy geniuszów z "wyższych władz"

Post autor: ljubcia »

Dziś do mediów dotarła informacja o płaceniu za dodatkowe lata nauki. Wiele jest tu takich osób, które studiując na innych kierunkach poprawiają maturę by dostać się na lekarski. Powiedzcie mi, czy to dobrze rozumiem, będąc teraz na 1szym roku dietetyki (którą zaczęłam, ale z niej zrezygnowałam, bez odbioru dokumentów), jeśli dostanę się na lekarski to będę płacić za ostatni rok studiów? Czy semestr? Może teraz lepiej brać dupę w troki i lecieć do dziekanatu odebrać dokumenty? Kurcze, prawo nie powinno działać wstecz, a rok na lekarskim to jednak sporo kasy.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Nowe reformy geniuszów z "wyższych władz"

Post autor: lith »

Ja juz nie wiem w końcu od którego roku się liczą te studia i jak to będzie wyglądało, ale ogólnie temat to się już ze 2 lata chyba przewija. Wyjdzie pewnie standardowo jak to w Polsce. Zainteresowani wszystkiego się dowiedzą dzień przed, albo po fakcie, jak wyjdzie w praniu i będzie dym ]
Awatar użytkownika
ljubcia
Posty: 36
Rejestracja: 28 lis 2011, o 17:57

Re: Nowe reformy geniuszów z "wyższych władz"

Post autor: ljubcia »

Szczególnie, że nic jasno nie jest określone co od kiedy itd. Pewne jest tylko to, że poprawki będą kosztowały więcej.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Nowe reformy geniuszów z "wyższych władz"

Post autor: lith »

czemu więcej?
Awatar użytkownika
ljubcia
Posty: 36
Rejestracja: 28 lis 2011, o 17:57

Re: Nowe reformy geniuszów z "wyższych władz"

Post autor: ljubcia »

No bo nie dość że zapłaci się za samą poprawkę, jako poprawkę to jeszcze za rok, który mamy w plecy.
Chodzi mi oczywiście o osoby, które faktycznie poprawiają rok, a nie biorą warunek.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Nowe reformy geniuszów z "wyższych władz"

Post autor: lith »

Nie no u nas normalnie się płaci cały czas za poprawki tyle ile dany przedmiot kosztuje niestacjonarnie, więc nic tu się absolutnie nie zmieni.
hotdog1990
Posty: 599
Rejestracja: 18 mar 2008, o 16:57

Re: Nowe reformy geniuszów z "wyższych władz"

Post autor: hotdog1990 »

ljubcia pisze:Dziś do mediów dotarła informacja o płaceniu za dodatkowe lata nauki. Wiele jest tu takich osób, które studiując na innych kierunkach poprawiają maturę by dostać się na lekarski. Powiedzcie mi, czy to dobrze rozumiem, będąc teraz na 1szym roku dietetyki (którą zaczęłam, ale z niej zrezygnowałam, bez odbioru dokumentów), jeśli dostanę się na lekarski to będę płacić za ostatni rok studiów? Czy semestr? Może teraz lepiej brać dupę w troki i lecieć do dziekanatu odebrać dokumenty? Kurcze, prawo nie powinno działać wstecz, a rok na lekarskim to jednak sporo kasy.

O tym było wiadomo już przynajmniej od pół roku przecież. Bo teoretycznie to miało obowiązywać od 1 pażdziernika 2011r ale nie mam pojęcia czy obowiązuje. Wiec wszystko zależy kiedy zrezygnowałaś z tej dietetyki? I czy jest to rezygnacja ze studiów czy urlop dziekański bo to jest bardzo ważna różnica.

Wiem ze w tegoroczniej rekrutacji było można zacząć jeszcze nawet 10 kierunków i wszystkie ukończyć za darmo bo wpis na studia odbywa się przed 1 pażdziernika, a od 1 pazdziernika miało się to już zmienić ale czy się zmieniło to nikt tego nie wie.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Nowe reformy geniuszów z "wyższych władz"

Post autor: AnnaWP »

A z drugiej strony dobrze, że ukróci się ten proceder. Teraz irytujące jest traktowanie innych kierunków jako darmowych korepetycji przed maturą, a po roku narka!
Zajmuje się w ten sposób miejsce, które uczelnia mogłaby przeznaczyć dla innego studenta, pół biedy jak jest niedobór studentów, ale wiele uczelni jednak nie narzeka na takowy i wybiera studentów z grupy osób. A później zostaje po 6 osób w grupie, nieraz przez to utworzony kierunek trzeba w połowie studiów zamykać. Egoistyczne podejście.
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: Nowe reformy geniuszów z "wyższych władz"

Post autor: tchorz »

Też uważam że studia-drugi kierunek- powinny być płatne. zgadzam się że teoretycznie nawet pierwszy kierunek powinien być płatny. oczywiście nie wyobrażam sobie tego w praktyce- bo wtedy powinny być dostępne kredyty i. pewność otrzymania pracy.
z drugiej strony może wtedy na studia szła by tylko najlepsza wybrana część? i później mieli by pracę zgodną z wykształceniem?
Bo niby dlaczego państwo ma fundować naukę -kiedy nie przynosi to żadnego zysku temu państwu? jak ktoś siedzi na kasie w Biedronce to nieważne czy skończył biologię fizjoterapię czy marketing i zarządzanie. to są niepotrzebnie wydane pieniadze
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Nowe reformy geniuszów z "wyższych władz"

Post autor: Mårran »

Powtarzanie roku na studiach jest płatne. Płaci więc student, nie państwo, co oznacza, że student dokupuje sobie dany przedmiot = nie są za niego doliczane darmowe ECTSy
Pani Buka
Awatar użytkownika
ljubcia
Posty: 36
Rejestracja: 28 lis 2011, o 17:57

Re: Nowe reformy geniuszów z "wyższych władz"

Post autor: ljubcia »

Zrezygnowałam bez odebrania dokumentów. Myślicie, że da mi coś rezygnacja przed końcem pierwszego semestru?
Zakręciłam się w tym.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości