Prosty preparat do fluorescencji - dla początkującego

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
Chireadan
Posty: 32
Rejestracja: 19 sty 2012, o 17:40

Prosty preparat do fluorescencji - dla początkującego

Post autor: Chireadan »

.bardzo początkującego

Różne są koleje losu i choć skończyłem AGH to pełnię obecnie rolę pracownika technicznego na uczelni o charakterze przyrodniczym. Do moich obowiązków należy między innymi troska o mikroskop. Umiem dość biegle posługiwać się sprzętem, ale metalograficznym, oraz elektronowym (sem). Natomiast jeśli chodzi o preparaty biologiczne jestem. zielony

Mikroskop to Zeiss Axio Observer, wyposażony w torze światła odbitego w zestaw do epifluorescencji, tj lampę łukową - rtęciową i trzy filtry dichroiczne. Poza tym mikroskop ma trzy kontrasty fazowe, i cztery obiektywy. Max powiększenie 1000x. Służy on do badań związanych z genetyką roślin. Muszę trochę pobawić się nim, żeby nauczyć się co i jak. Zastanawiam sie z czego zrobić i czym wybarwić jakiś preparat który dawałby ładny kontrastowy obraz z silną fluorescencją. Nie mam tam zbyt dużego wyboru barwników i w ogóle nie wiem jakimi się zainteresować. Może są jakieś prace, książki na ten temat ? Z barwników świecących w UV w labie jest na pewno bromek etydyny ale nie wiem czy na coś może się przydać, poza tym nie mam ochoty się z nim paprać.

Czy może się przy mikroskopie przydać barwnik C.I 42535 ? Mam w domu, na opakowaniu ma nazwę Gentianaviolett B", w necie Fiolet Metylowy 2B. Stary jak świat.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Prosty preparat do fluorescencji - dla początkującego

Post autor: planapo »

nikt z nas nie ma mikroskopu z fluorescencja ani chyba nawet nie mial okazji na takim pracowac bo to sprzet (nie liczac starego PZO) bedacy poza naszym zasiegiem finansowym.

widzialem piekne zdjecia pospolitych mikroorganizmow we fluorescencji, takich jak wioslarki, stulbie i inne. zdjecia niesamowite jesli chodzi o wrazenia wizualne.
Awatar użytkownika
kris_m
Posty: 112
Rejestracja: 9 maja 2010, o 17:13

Re: Prosty preparat do fluorescencji - dla początkującego

Post autor: kris_m »

Podstawy mikroskopii fluorescencyjnej wraz z opisami metod barwienia i wykonywania preparatów można znaleźć w Mikroskopii świetlnej w badaniach komórki roślinnej E. Kurczyńskiej.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Prosty preparat do fluorescencji - dla początkującego

Post autor: AnnaWP »

Proste preparaty przyżyciowe można oglądać bez barwienia. Fiolet gencjany raczej nie barwi do fluorescencji.

Ale bez barwienia można oglądać struktury zdolne do tzw. autofluorescencji, czyli świecenia w świetle UV. Nie powiem Ci jaki filtr do czego, pokombinuj, to coś dopasujesz.

Chloroplasty świecą na czerwono, więc każdy preparat z chloroplastami świeci.
Ściany komórkowe świecą na seledynowo-turkusowy kolor, zależnie od filtru.
Niektóre kryształy też świecą.
Ładnie wyglądają:
- aparaty szparkowe w epidermie. widać i chloroplasty, i zgrubienia ścian tworzących szparkę.
- preparat z dowolnego miękiszu z chloroplastami
- epiderma z włoskami
- preparat np. liścia, widać zgrubienia ścian xylemu
- przekrój przez drewno, świecą chloroplasty miękiszu drzewnego, o ile jest żywy i z chloroplastami - a te długo pozostają żywe w promieniach.
- Co do kryształów, to wiem że świecą, ale nie obserwowałam ich jeszcze.

Zainteresowanych z okolic śląska:
W Śląskim Ogrodzie Botanicznym organizowane są różne warsztaty dla szkół - BEZPłATNE - namawiajcie nauczycieli na udział, to pobawicie się i fluorescencją.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Prosty preparat do fluorescencji - dla początkującego

Post autor: planapo »

W Śląskim Ogrodzie Botanicznym organizowane są różne warsztaty dla szkół - BEZPłATNE - namawiajcie nauczycieli na udział, to pobawicie się i fluorescencją.
tylko ze mysmy szkoly, a nawet studia, juz dawno pokonczyli.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Prosty preparat do fluorescencji - dla początkującego

Post autor: AnnaWP »

ooops

póki co oferty indywidualnej nie ma.
yezhee
Posty: 54
Rejestracja: 21 sie 2009, o 13:48

Re: Prosty preparat do fluorescencji - dla początkującego

Post autor: yezhee »

Witam,
Pod koniec sierpnia w okolicy ( miejscowość Krzyże koło Karwicy nad jeziorem Nidzkim) ma być AstroShow organizowane przez firmę Delta Optical. W zeszłym roku przy okazji byly prowadzone również warsztaty mikroskopowe.
Być może w tym roku będzie możliwość obserwacji z wykorzystaniem mikroskopu fluorescencyjnego.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość