kilka zadań z metabolizmu i fizjologi

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
p-AN-da
Posty: 10
Rejestracja: 22 wrz 2011, o 18:23

kilka zadań z metabolizmu i fizjologi

Post autor: p-AN-da »

witajcie, moja kochana nauczycielka podarowała mi 4 kartkowy pakiecik z 40 zadaniami w ramach weekendu. Większość zrobiłam ale zostało mi kilka których mój zmęczony mózg już nie pojmuje mimo wielokrotnego wertowania podręczników. Nie śmiejcie się proszę jeżeli okaże się że są banalnie proste ale jestem z humanistycznej klasy i ambitnie zakuwam 3 letni program do matury w ciągu roku.
I kurcze o ile inne tematy opanowałam w miarę dobrze o tyle fizjologia to nadal dla mnie zagadka.
Z góry dziękuję.

1. Bakterie nitryfikacyjne przeprowadzają chemosyntezę wykorzystując w jej pierwszym etapie następujące reakcje chemiczne.
Nitrosomonas: 2NO3 + 3O22HNO2 + 2 H2O + 661 kJ
Nitrobacter: 2HNO2 + O22HNO3 + 176kJ
Część wydzielonej w tych reakcjach energii jest rozpraszana w postaci ciepła a część jest dostępna dla bakterii w formie użytecznej biologicznie.
Wyjaśnij jaką rolę w drugim etapie chemosyntezy pełni energia użyteczna chemicznie, uzyskana przez te bakterie w etapie pierwszym.

2.Wyjaśnij, dlaczego aktywne pobieranie jonów przez korzenie jest znacznie utrudnione w glebie słabo napowietrzonej.

3. Podaj w którym naczyniu krwionośnym poziom glukozy jest zmienny a w którym stały. Odpowiedź uzasadnij. ( zadanie dotyczy krążenia wrotnego wątroby)

4. Wyjaśnij na czym polega rola wody w fazie fotosyntezy zależnej od światła.
Lucyfer
Posty: 636
Rejestracja: 8 sty 2012, o 15:27

Re: kilka zadań z metabolizmu i fizjologi

Post autor: Lucyfer »

1 Energia użyteczna jet wykorzystywana do asymilacji i redukcji węgla w CO2

2 Ponieważ korzenie oddychają tlenowo, a w warunkach niedostatecznego napowietrzenia przeprowadzają fermentację w której zysk energetyczny jest znacznie mniejszy przez co nie mogą tak sprawnie pobierać jonów

3 Żyła wrotna zmienny, żyła wątrobowa stały. Żyłą wrotną płynie krew z glukoza wchłonięta bezpośrednio w jelitach, w wątrobie w zależności od potrzeb syntezowany lub rozkładany jest glikogen aby utrzymać stały poziom cukru i ta krew płynie żyłą wątrobową

4 substrat, donor elektronów i jonów wodoru
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości