Zastrzyk

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
pan_ciastko
Posty: 159
Rejestracja: 29 paź 2006, o 12:19

Zastrzyk

Post autor: pan_ciastko »

Dlaczego w czasie pobierania krwi, pielęgniarki zakładają opaskę uciskową
Dinobryon
Posty: 174
Rejestracja: 11 gru 2006, o 16:33

Re: Zastrzyk

Post autor: Dinobryon »

Myśle że zwiększa to cieśnienie krwii a przy tym wszystkim żyły są bardziej widoczne i łatwiej trafić w nie igłą
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Zastrzyk

Post autor: Savok »

Blokujesz odplyw krwi z zyly, a tetnicami krew wciaz naplywa, zwieksza sie cisnienie, da sie znalezc zyle, a po przebiciu cokolwiek z niej wyplynie.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Zastrzyk

Post autor: badger »

A dlaczego krew pobiera sie z żył a nie z tetnic Chodzi o to ze natleniona jest gorsza do badan?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Zastrzyk

Post autor: Savok »

Chodzi o to, ze po wyjeciu igly z zyly krwotok ustaje prawie natychmiast. W tetnicy cisnienie jest na tyle duze, ze krew bylaby wypychana prze powstaly otwor, ktory zamyklaby sie dluzej.
Poza tym zciana zyly jest ciensza niz sciana tetnicy i srednica zyly jest znacznie wieksza niz srednica tetnicy.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Zastrzyk

Post autor: badger »

aha, dzieki nie pomyslalem o tym
pan_ciastko
Posty: 159
Rejestracja: 29 paź 2006, o 12:19

Re: Zastrzyk

Post autor: pan_ciastko »

Dlaczego przepływ krwi przez żyły jest blokowany, a przez tętnice nie I dlaczego czasem pojawia się w miejscu wkucia sine albo taki krwiak
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Zastrzyk

Post autor: Savok »

Tetnice leza glebiej w skorze niz zyly, kotre sa poprostu na wierzchu. Opaska uciskowa nie jest zaciskana na tyle moznco, aby zablokowac caly doplyw krwi, szczegolnie, ze nie mialoby to wiekszego sensu.

Krwiak pojawia sie jesli z naczynia wycieknie troche krwi zanim sie ono zamknie, a komorki naskorka zacisnely sie juz na tyle, ze nie jest ona w stanie wyplynac na zewnatrz. Siniak to poprostu wylew.
pan_ciastko
Posty: 159
Rejestracja: 29 paź 2006, o 12:19

Re: Zastrzyk

Post autor: pan_ciastko »

Czemu ma służyć zgięcie łokcia po zastrzyku Jak byłam mała to mnie straszyli, że mi żyła wyskoczy
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Zastrzyk

Post autor: Savok »

zeby mniej bolalo. przy kazdym zastrzyku ci powiedza zebys sie rozluznila
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Zastrzyk

Post autor: Pablo »

Nigdy nie lubie kiedy muszę iść do pobrania krwi, kiedyś jak byłem młodszy tz. miałem 12 lat to przy pobraniu krwi kuli mnie aż 12 razy i ani razu mi jej nie pobrali dopiero wpadli na pomysł by pobrać mi krwe z dłoni i wtedy poszło za pierwszym razem, chodź bardziej bolało

Po prostu koszmar.
tagitsu
Posty: 257
Rejestracja: 8 sty 2006, o 14:26

Re: Zastrzyk

Post autor: tagitsu »

badger pisze:A dlaczego krew pobiera sie z żył a nie z tetnic
Tętnice są zazwyczaj głębiej położone i bardzo trudno byłoby w nie trafić i nie uszkodzić czegoś po drodze.
pan_ciastko pisze:Czemu ma służyć zgięcie łokcia po zastrzyku


Żeby wacik był mocno przyciśnięty do miejsca po zastrzyku, aby nie zrobił się krwiak ^_^
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości