Łańcuch oddechowy

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
Redia
Posty: 351
Rejestracja: 3 paź 2011, o 18:13

Łańcuch oddechowy

Post autor: Redia »

hej, mam pytanie odnośnie fosforylacji oksydacyjnej na tym etapie

operon tłumaczy że tak się ona nazywa gdyż energię do pracy pompy protonowej umożliwiającej syntezę ATP dostarczają elektrony redukujące tlen niby ok ale
kilka linijek wcześniej pisze Jony H+ przemieszczające się z w tunelach z dużą energią kinetyczną umożliwiają syntezę ATP"

więc moje pytanie brzmi co w końcu umożliwia syntezę ATP . śmieszne mi samej sie wydaję bo nawet w fotosyntezie była syntaza ATP i protony wodorowe ją napędzały a tu nagle że zasługa elektronów . help
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Łańcuch oddechowy

Post autor: AnnaWP »

Najpierw elektrony przechodzące przez przenośniki:
3 kompleksy działają jak pompy protonowe, w sumie przenosząc 10 protonów do przestrzeni międzybłonowej. W ten sposób powstaje gradient elektrochemiczny, co z kolei skutkuje tym, że protony bardzo chcą wrócić. Wracają przez kanał syntazy ATP i to ich ruch daje energię do syntezy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości