Co mogę z moimi akcesoriami PZO

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
leoo
Posty: 70
Rejestracja: 19 gru 2011, o 09:00

Co mogę z moimi akcesoriami PZO

Post autor: leoo »

Witam,
jestem brdzo początkującym mikroskopowiczem. A nawet nie ja bo uczę się tego dla syna
Może będzie najlepiej jak na początku dam zdjęcia. Przepraszam za jakość robione telefonem. Oto co mam.
Oczywiście prócz tego mam standardowe obiektywy i okulary x10 i x16.
Powiedzcie mi proszę co mogę z tym zrobić? Co do czego? Narazie udało mi się użyć polaryzacji z zestawu UFC , nic więcej.
Ciemne pole z zestawu nie udało mi się , kontrastu fazowego też nie udało mi się. Przez mikroskop pomocniczy nic nie widzę jak ustawiam pozycję kondensora , tzn widzę ale nic ostrego. Czy tutaj mogę czy nie mogę ustawić światła wg Koehlera?
Panowie i Panie jeśli tutaj też są , pomóżcie proszę mówiąc co mogę z tym zrobić żeby wykorzystać jak najbardziej to co mam.

Pozdrawiam Serdecznie i dziękuję z góry za wszelką pomoc.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Co mogę z moimi akcesoriami PZO

Post autor: Pickul »

To jest Biolar. Najlepszy wyprodukowany w Polsce mikroskop.

Koehler:

Kod: Zaznacz cały

grzyby.pl/oznaczanie-mikroskop-Koehlera.htm
tu jest trochę o kontraście fazowym:

Kod: Zaznacz cały

bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/33/83852.html
Jak coś to pytaj .
leoo
Posty: 70
Rejestracja: 19 gru 2011, o 09:00

Re: Co mogę z moimi akcesoriami PZO

Post autor: leoo »

Właśnie pytam
Koehlera nie mogę ustawić za nic. Kombinuje i kombinuje i nic mi nie wychodzi. Bez okularu widzę żarnik ale jak założę mikroskop pomocniczy z zestawu UFC to już nic nie widzę i nic nie mogę ustawić. Żeby żarnik zobaczyć przez okular, co jestem jeszcze w stanie zrobić ( zwykły okular x10 ) to muszę kondensor podnieść na samą górę i podjechać blisko obiektywem.
Ale będę jeszcze kombinował. A co z tym pryzmatem? Do czego może mi posłużyć. Jak to zamontować i gdzie?
Pozdrawiam Serdecznie
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Co mogę z moimi akcesoriami PZO

Post autor: Pickul »

Mikroskop pomocniczy jest to wysuwana rurka /rurka w rurce/. Jak go włożysz a nie wyostrzysz wyciągając rurkę to nic nie zobaczysz.
W linku o ustawieniu oświetlenia masz już wszystko, najmniejszy obiektyw dla którego ustawisz Kehlera to 10-tka.
Oświetlacz też na pewien niewielki poziom regulacji, co pozwala lepiej wycentrować żarnik.

Kładziesz preparat, ustawiasz ostrość, zamykasz na max przesłonę polową /na dole w podstawie/, kondensorem /góra, dół/ jedziesz aż zobaczysz ostry obraz przesłony w polu widzenia, centrujesz ten obraz dwiema śrubkami przy kondensorze, rozwierasz przesłonę żeby nie zasłaniała obrazu, wyjmujesz okular i patrzysz czy masz ostry obraz żarnika, jak nie to używając regulacji leciutko wysuwasz oświetlacz i gotowe.
Jak wiesz jak ustawić oświetlenie w systemie Keohlera /czy jak po się pisze/ i robiłeś to na innych mikroskopach, to Biolar niestety sprawia na początku pewną trudność.
leoo
Posty: 70
Rejestracja: 19 gru 2011, o 09:00

Re: Co mogę z moimi akcesoriami PZO

Post autor: leoo »

W życiu tego nie robiłem
Ale , UDAŁO MI SIĘ ! Dziękuję za uwagę z mikroskopem pomocniczym , nie wiedziałem że to się wyciąga

Czy ktoś wie co zrobić z tym pryzmatem? Myślałem ze to do jakiegoś oświetlenia bocznego od góry może. Ale jak nie widzę jakbym miał go użyć.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: Co mogę z moimi akcesoriami PZO

Post autor: pawelcanon36 »

Z tego co wiem to ten pryzmat służy do oświetlania obiektu w mikroskopach stereoskopowych, dla ciebie zupełnie nieprzydatny.
leoo
Posty: 70
Rejestracja: 19 gru 2011, o 09:00

[Film] Co mogę z moimi akcesoriami PZO

Post autor: leoo »

Witam, udało mi się wykorzystać mój zestaw.

Nakręciłem telefonem pierwszy filmik . Różnice obrazowania obiektywami PhS i PhA przy wykorzystaniu zestawu UFC. Kręciłem przykładając obiektyw do okularu x10.

proponuje ogladac w 1080p na fullscreen
Myślę że ładnie widać różnicę miedzy obiektywami w dwóch metodach kontrastu fazowego. Dodam jeszcze tylko ze w jasnym polu preparat ( woda z odkurzacza ) wyglądał na pozbawiony życia
Pozdrawiam Serdecznie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 13 gości