Jakie studia help

Wzajemne pomoc w wyborze prawidłowego kierunku studiów. Omówienie zasad rekrutacji na poszczególne uczelnie. Pomoc w adaptacji i nauce na studiach.
abies200
Posty: 3
Rejestracja: 18 lut 2012, o 11:23

Jakie studia help

Post autor: abies200 »

interesuja mnie studia o tematyce medycznej, ale w systemie zaocznym poniewaz musze pracowac. fizjoterapia odpada bo mam skrzywienie kregoslupa. co polecacie innego ? oczywiscie cos po czym mam szanse znalezc prace. z gory dzieki za odpowiedzi.
zetsu
Posty: 190
Rejestracja: 22 maja 2009, o 12:49

Re: Jakie studia help

Post autor: zetsu »

Dietetyka, analityka medyczna, zdrowie publiczne, fizyka medyczna, optometria
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Jakie studia help

Post autor: lith »

Może elektroradiologia? W sumie dość konkretny kierunek i konkretne miejsca, w których można pracować, w tym szpitale.
Awatar użytkownika
dzikus
Posty: 104
Rejestracja: 21 paź 2011, o 18:31

Re: Jakie studia help

Post autor: dzikus »

lith, Tak ! Popieram Twoje zdanie. Ja jestem elektroradiologiem i nie narzekam : ) Do tego w szpitalach zawsze masz dyzury
zetsu
Posty: 190
Rejestracja: 22 maja 2009, o 12:49

Re: Jakie studia help

Post autor: zetsu »

Z elektroradiologami jest różnie. Często skarżą się na brak pracy oraz małe zarobki, jeżeli uderzałbym w sprzęt medyczny to wybrałbym fizykę medyczną
abies200
Posty: 3
Rejestracja: 18 lut 2012, o 11:23

Re: Jakie studia help

Post autor: abies200 »

dziekuje za odpowiedzi:)

lith, moze i konkretne miejsce ale w promieniowaniu praca mnie nei kreci z gory dzieki. zetsu, mozesz mi powiedziec cos wiecej o optometrii i fizyce medycznej? fizyce medyczni tez pracuja w promieniowaniu? a po zdrowiu publicznym to slyszalam ze pracy nie ma juz w ogole, prawda to?
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Jakie studia help

Post autor: lith »

U mnie w mieście elektroradiolodzy większych problemów nie mają z pracą- właśnie dlatego, że w sumie to nie mogą byc zastąpieni przez nikogo innego. Na miejsce osoby po takiej fizyce medycznej pewnie można zatrudnić wielu innych inżynierów, po kierunkach zupełnie z medycyną w nazwie nie związanych. I to pewnie na zasadzie, że do szpitala wezmą prędzej kogoś na to stanowisko po innym technicznym kierunku, ale już poza medycyną takiego po fizyce medycznej mieć nie będą chcieli. Więc jak już to chyba lepiej iść na ogólny techniczny przedmiot i sobie nie zawężać pola do manewru. A zdrowie publiczne to się nie wypowiadam, bo tu już zupełnie pomysłu nie mam co można po tym konkretnego robić, więc nie wiem jak z pracą. Jak dla mnie raczej drugi kierunek dla kogoś kto chce zostać dyr. szpitala, co by ładnie w papierach wyglądało.
zetsu
Posty: 190
Rejestracja: 22 maja 2009, o 12:49

Re: Jakie studia help

Post autor: zetsu »

lith tu się mylisz. Fizyk medyczny to jest stanowisko, które może sprawować osoba wyłącznie po fizyce medycznej, żaden inny inżynier nie może takich prac wykonywać. Fizyk medyczny pracuje w zakładzie fizyki medycznej, najczęściej zajmuje się obliczeniem odpowiedniej dawki promieniowania w terapii radioizotopowej. Zajmuje się również obsługą tomografu czy rezonansu. Oprócz tego zajmuje się zakupem sprzętu, jego audytem oraz kalibracją itp.

Natomiast jeżeli chodzi o optometrię, zawód optometrysta zajmuje się badaniem wzroku odpowiednimi maszynami np. oftalmoskop zajmuje się też doborem okularów. Jeżeli natomiast wykryje poważną wadę to kieruje do lekarza okulisty z wynikami badań aby ten rozpoczął ewentualne leczenie. Natomiast jak to jest na rynku, bywa różnie, zarobki jakieś super wysokie na pewno nie są (tak jak w przypadku elektroradiologów) oczywiście najwięcej się zarobi w prywatnych klinikach, na państwowe nie ma co liczyć.

Z zawodami że tak powiem paramedycznymi jest ciężko i jeżeli nie chcesz iść na medycynę czy farmację to nie masz co się szykować na kokosy i ful ofert pracy.
Awatar użytkownika
dzikus
Posty: 104
Rejestracja: 21 paź 2011, o 18:31

Re: Jakie studia help

Post autor: dzikus »

zetsu pisze:Zajmuje się również obsługą tomografu czy rezonansu.
elektroradiolodzy robia to samo. Pracodawca majac do wyboru fizyka med czy elektroradiologa to w pierwszej kolejnosci wybierze elektroradiologa, wiec nie ma co sie nastawiac, ze dostanie w tym dziale prace fizyk med bo jest to cholernie trudne dla takiej osoby, gdy na rynku sa elektroradiolodzy. Co do pracy w radioterapii i liczeniu dawek - tu sytuacja jest odwrotna - fizyk ma pierszenstwo, elektroradiolodzy tez pracuja ale sporadycznie.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Jakie studia help

Post autor: lith »

Ok to może coś namieszałem, bo u mnie w szpitalu po prostu radioterapii jeszcze nie ma (jest w drodze). Mi się fizycy medyczni więc póki co kojarzyli raczej z serwisowaniem sprzętu. ale w tej roli widziałem jednak głównie ludzi nie mających bladego pojęcia o medycynie, a raczej typowo techniczne wykształcenie, informatyka, sieci, jakieś systemy komputerowe, te klimaty. Nie wiedziałem, ze fizyk medyczny więcej ma wspólnego z technikiem tylko po prostu z naciskiem na inną pracownię.

edit:
Tak postanowiłem się do edukować i w googlech jednak znajduje się takie rzeczy głównie:
Wiem że niedawno gliwice w związku z tym że uruchamiają akcelerator i jest tam PET szukały fizyka medycznego i kto znalazł pracę? dwóch doktorantów fizyki ciała stałego (żadnych tam jądrowców). Smutne acz prawdziwe.
I rzeczywiście o ile zakładów radiologii jest sporo- praktycznie każdy szpital, masa prywatnych, to radioterapia to zdecydowanie nie wszędzie, nawet w większych miastach.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Jakie studia help

Post autor: lith »

PS. Przejrzałem tak na szybko oferty pracy związanej właśnie z aparatura medyczną, serwisem itd. i rzeczywiście nigdzie nie wymagają ukończenia fizyki medycznej. Albo jest ogólnie o wykształceniu technicznym, albo ewentualnie jest wymieniona gdzieś między innymi kierunkami typu elektronika, informatyka, akustyka. albo i nie jest wcale. Już prędzej wymagają ukończonego lekarskiego niż niż fizyki medycznej.

Czyli raczej o te miejscówki trzeba się ścigać normalnie z innymi technicznymi kierunkami i to w sumie nie jest się na jakiejś uprzywilejowanej pozycji.
abies200
Posty: 3
Rejestracja: 18 lut 2012, o 11:23

Re: Jakie studia help

Post autor: abies200 »

no dobra, a ktos mi moze powiedziec jak jest z ta optiometria to pewnie tez sie robi to co lekarz moglby sam badac.jest ciezko z praca jak myslicie wiekszosc okulistow to robia sami badania czy maja takiego czlowieka po otometrii od tego
zetsu
Posty: 190
Rejestracja: 22 maja 2009, o 12:49

Re: Jakie studia help

Post autor: zetsu »

Jeżeli chodzi o serwisowania, naprawę itp aparatury medycznej to masz rację, tam zatrudnić mogą informatyków, elektroników itp. natomiast jeżeli chodzi i ścisłą różnicę pomiędzy fizykiem a elektroradiologiem to samemu mi trudno powiedzieć, wiem tylko tyle że do fizyka należy oprócz wyliczania dawek, zakup i naprawa takiej aparatury. Myślę, że te zawody przy odpowiednim stażu pracy w danym zakładzie mogą być płynne i dobry elektroradiolog może spełniać funkcję fizyka (choć tutaj mogę się mylić)
Ja sam jestem na inżynierii biomedycznej i raczej będę się starał o podyplomówkę z fizyki medycznej, jeżeli statut inżyniera biomedycznego w szpitalu nadal nie będzie ustalony.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości