Regulacja gospodarki wodnej!!!

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
karolinast
Posty: 3
Rejestracja: 26 lut 2011, o 14:40

Regulacja gospodarki wodnej!!!

Post autor: karolinast »

Mam kłopot z paroma pytaniami:
1) W jaki sposób ryby morskie utrzymują w swym ciele stosunkowo staa zawartość wody i soli?
2) W jaki sposób ryby słodkowodne utrzymują w swym ciele stosunkowo stałą zawartość wody i soli?
3) W jaki sposób rekiny zapobiegają ucieczce wody ze swego organizmu?
4)W jaki sposób gospodarkę wodną prowadzą takie gatunki jak np. węgorz?
beznazwy
Posty: 252
Rejestracja: 24 gru 2009, o 08:34

Re: Regulacja gospodarki wodnej!!!

Post autor: beznazwy »

1. Żyją one w środowisku bardziej stężonym niż ich sok komórkowy. Dlatego muszą sobie radzić z odpływaniem z ich organizmów wody. Z tego powodu piją wodę, jednocześnie wydalają mocz z dużą ilością soli. Dużo wody i chlorków tracą przez skrzela. Chrzęstne ryby dodatkowo gromadzą we krwi mocznik, zmniejszając różnice stężeń.

2. Odwrotna sytuacja. Nie pije. Wydala mocz z duża ilością wody - mało stężony.

3. Rekin jest rybą chrzęstną. PATRZ GÓRA

4. Sorry nie wiem.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Regulacja gospodarki wodnej!!!

Post autor: Jane Doe »

3. Węgorze zmieniają środowisko w czasie tarła, ze słodkich wód rzecznych płyną do oceanu. I pewnie w zależności od środowiska zachowują się jak w ptk 1 lub 2.
caramel
Posty: 36
Rejestracja: 27 lis 2010, o 12:24

Re: Regulacja gospodarki wodnej!!!

Post autor: caramel »

Mam pytanie dotyczące rekinów. Jeśli one gromadzą mocznik we krwi, zmniejszając różnice stężeń, to staną się hipertoniczne mimo, że są w słonej wodzie. Czytałam, że woda będzie wnikała do wnętrza ich ciała przez skrzela, i że nie muszą pić wody, ale jak wygląda osmoza przez powierzchnię ciała (czy jest), jaki jest mocz rekinów i czy uzuwają jony przez skrzela?
LinKaDr
Posty: 102
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:33

Re: Regulacja gospodarki wodnej!!!

Post autor: LinKaDr »

Pozwoliłam sobie zerknąć do Villego: mocz rekinów jest hipotoniczny, osmoza przez powłoki ciała zachodzi. Przez skrzela nie usuwają jonów, ale je pobierają, a dopiero ich nadmiar usuwany jest przez nerki.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości