w czasie upałów

muppet
Posty: 413
Rejestracja: 17 lip 2006, o 23:15

w czasie upałów

Post autor: muppet »

Powoli zbliża się lato, które w tym roku ma być wyjatkowo gorące. Jest to szczególnie niemiły okres dla futrzastych szynszyli. Oto kilka informacji które mogą się wam przydać:

W naturalnych warunkach środowiskowych nasze stworki żyją w temperaturach wahających się od -15 do +20 stopni C. W czasie upałów szynszylom trzeba przede wszystkim zapewnić dużo spokoju - pod żadnym pozorem nie wolno budzić śpiącego podczas upalnego dnia szynszyla - niech śpi - jakakolwiek aktywność podniesie temperaturę jego ciała. Szynszyle nie mają jak się ochłodzić - nie pocą się, nie dyszą, nie wskoczą do miski z zimną wodą . Ważne jest, żeby szynszyl miał stały dostęp do poidełka ze świeżą wodą.
Ja osobiście mogę polecić sprawdzony już sposób na upały. Potrzebujemy do tego butelkę po jakimś napoju (nie za dużą i plastikową) oraz wodę. Wodę nalewamy do butelki i wkładamy do zamrażarki (dobrze zakręconą). Następnie taką butelkę z zamrożoną wodą wsadzamy w grubą skarpetkę lub owijamy ręcznikiem (dzięki temu woda nie będzie się skraplać na powierzchni butelki i szynszyl nie zmoczy sobie futra, lód wolniej się będzie topił, no i szynszyl nie odmrozi sobie kończyn). Butelkę wkładamy do klatki. Początkowo szynszyl potraktuje ją jako największego wroga i zwali w trociny, albo zacznie przestawiać butelkę po całej klatce, ale po jakimś czasie przyjdzie do chłodnej butli żeby się przytulić lub uciąć sobie na niej drzemkę. Gdy lód się stopi trzeba prezygotowac dla szynszyla nową butelkę z zamrożoną wodą. Ja zwykle mam 2 butelki - gdy w jednej lód się stopi mogę natychmiast ją zastąpić nową.
Oprócz butelki polecam też zasłonić okna - żaluzjami lub zasłonami, szczególnie jeśli komuś słońce świeci w okno przez cały dzień.
Pamiętajcie o tych sprawach bo przegrzania są bardzo niebezpieczne dla szynszyli.
Miszel
Posty: 125
Rejestracja: 17 mar 2007, o 17:20

Re: w czasie upałów

Post autor: Miszel »

Ciekawy pomysł z tą butelką - chyba nie wpadł bym na taki.
Kiara
Posty: 733
Rejestracja: 7 gru 2006, o 09:09

Re: w czasie upałów

Post autor: Kiara »

Ta butelka to naprawdę jakiś złoty środek.Pomysł łatwy do zrealizowania i mało kosztowny.
Awatar użytkownika
Agusia
Posty: 195
Rejestracja: 22 paź 2004, o 01:00

Re: w czasie upałów

Post autor: Agusia »

muppet pisze:Ja osobiście mogę polecić sprawdzony już sposób na upały. Potrzebujemy do tego butelkę po jakimś napoju (nie za dużą i plastikową) oraz wodę. Wodę nalewamy do butelki i wkładamy do zamrażarki (dobrze zakręconą). Następnie taką butelkę z zamrożoną wodą wsadzamy w grubą skarpetkę lub owijamy ręcznikiem (dzięki temu woda nie będzie się skraplać na powierzchni butelki i szynszyl nie zmoczy sobie futra, lód wolniej się będzie topił, no i szynszyl nie odmrozi sobie kończyn). Butelkę wkładamy do klatki. Początkowo szynszyl potraktuje ją jako największego wroga i zwali w trociny, albo zacznie przestawiać butelkę po całej klatce, ale po jakimś czasie przyjdzie do chłodnej butli żeby się przytulić lub uciąć sobie na niej drzemkę. Gdy lód się stopi trzeba prezygotowac dla szynszyla nową butelkę z zamrożoną wodą. Ja zwykle mam 2 butelki - gdy w jednej lód się stopi mogę natychmiast ją zastąpić nową.
W jakimś innym wątku zaproponowałam to samo. Tylko, że ja o tego celu używałam wymiennych wkładów do lodówki turystycznej. Dobrze wiedzieć, że butelki też się nadają .
Samanta
Posty: 25
Rejestracja: 9 kwie 2007, o 09:55

Re: w czasie upałów

Post autor: Samanta »

Dzieki za informacje. To bedzie moje pierwsze lato z szynszyla wiec te informacje mi duzo pomoga
muppet
Posty: 413
Rejestracja: 17 lip 2006, o 23:15

Re: w czasie upałów

Post autor: muppet »

Dziś w Krakowie upał i mój Puszek leży od rana przytulony do butelki z lodem
grzeniu
Posty: 26
Rejestracja: 29 mar 2007, o 17:13

Re: w czasie upałów

Post autor: grzeniu »

czy w wakacje jak jest cieplo mozna bawic sie z szynszylem na dworze{w cieniu] lub na sloncu
Kiara
Posty: 733
Rejestracja: 7 gru 2006, o 09:09

Re: w czasie upałów

Post autor: Kiara »

Nawet w cieniu będzi mu ciepło.Myślisz,że szynszyl będzie miał tyle chęci by bawić się z tobą w wakacje?W największe upały?!Najlepiej będzie jak zostawisz go w spokoju i zrobiszlodówkę",o której pisze muppet, .
Szyszek1993
Moderator
Posty: 808
Rejestracja: 25 sty 2007, o 13:18

Re: w czasie upałów

Post autor: Szyszek1993 »

Oj tak. Prez te upały mojemu szyszorkowi nic się nie chce! Leniuchuje i ciągle śpi. Nawet nie w głowie mu zabawa!
Sowa_mlody
Posty: 35
Rejestracja: 1 cze 2007, o 13:03

Re: w czasie upałów

Post autor: Sowa_mlody »

Jak mu dam swoją skarpetę to się udusi
nakrecona_malpa
Posty: 159
Rejestracja: 11 kwie 2007, o 16:30

Re: w czasie upałów

Post autor: nakrecona_malpa »

mój zwierzak nie chce sie przytulać do butli nie wiem co jest grane. dlaczego tak sie dzieje? przecież mu gorąco . odpiszcie może macie jakiś patent żeby sie koło butli kładł
Sowa_mlody
Posty: 35
Rejestracja: 1 cze 2007, o 13:03

Re: w czasie upałów

Post autor: Sowa_mlody »

Może poczekaj trochę dłużej? Może Twój zwierzak przekona się do butli dopiero za kilka dni?
muppet
Posty: 413
Rejestracja: 17 lip 2006, o 23:15

Re: w czasie upałów

Post autor: muppet »

nakrecona_malpa pisze:mój zwierzak nie chce sie przytulać do butli nie wiem co jest grane. dlaczego tak sie dzieje? przecież mu gorąco . odpiszcie może macie jakiś patent żeby sie koło butli kładł
- może wcale mu nie jest gorąco? teraz nie ma upałów. a może butelka jest za zimna? - proponuje włożyć ją do cieplejszej skarpety albo do dwóch.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości