Przekój podłużny łodygi

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
Szumwiatru
Posty: 197
Rejestracja: 18 gru 2008, o 10:20

Przekój podłużny łodygi

Post autor: Szumwiatru »

Witajcie

W podręcznikach , przy budowie korzenia zawsze znajdzie się przekrój podłużny i : czapeczka, merystem, strefa elongacji, strefa włośnikowa, strefa wyrośnięta.

Jaki byście dali przekrój podłużny dla łodygi

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
dzikus
Posty: 104
Rejestracja: 21 paź 2011, o 18:31

Re: Przekój podłużny łodygi

Post autor: dzikus »

To zalezy czy mowimy o budowie lodygi z klasy jednolisciennej czy dwulisciennych. Jednolisciennym przykladem moze byc kukurydza, wtedy w przekroju zobaczymy epiderme, sklerenchyme, komorki miekiszowe, struktury przewodzace (drewno, lyko), kanal reksygenowy itd
U roslin dwulisciennych (np. slonecznik) wystepuje zjawisko przyrostu (tutaj mozna jeszcze w przekroju narysowac kambrium po wyksztalceniu wiazek przewodzacych).
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Przekój podłużny łodygi

Post autor: AnnaWP »

W budowie łodygi nie wyróżnia się podobnych stref wzrostu.

Jest pąk wierzchołkowy, w którym znajduje się merystem (SAM). W merystemie można wyróżnić strefy w dwóch kategoriach, np. warstwy L1, L2, L3 (zorganizowane w klasycznie opisywane tunikę i korpus), ale jest i inny typ opisu, z wydzielonymi sektorami. Dalej znajduje się strefa, w której organizują się primordia. Później już tylko rosnące liście. W tym obszarze podziały komórkowe są praktycznie zakończone (w łodydze, w liściach są jeszcze np. merystemy płytowe), zachodzi różnicowanie tkanek.
Szumwiatru
Posty: 197
Rejestracja: 18 gru 2008, o 10:20

Re: Przekój podłużny łodygi

Post autor: Szumwiatru »

Dzikus, dziękuję za odp, jednak chodziło mi o przekroje podłużne a nie poprzeczne.

Anna, również dziękuje.

Hmm, nie mam jak zająć się tym problemem, być może nie mam dostępu do odpowiednich źródeł. U Szweykowskich napisane jest, że w łodydze istotnie występuje strefa inensywnego przyrostu na długość ale nie nazywają tego jednoznacznie strefa elongacji. Jest również wymieniona tunika i korpus ale to odnośnie roślin okrytonasiennych, a nie nagonasiennych i paprotników, dla których zarezerwowane są komórki inicjalne ułożone w grupie, dzielące się w różnych płaszczyznach.

Proponowałbym coś takiego

Merystem wierzchołkowy strefa tworzenia się zawiązków liści i pędów bocznych strefa różnicowania sie tkanek i intensywnego przyrostu na długość strefa ze zróżnicowanymi tkankami

Przy czym u okrytonasiennych odnośnie merystemu jeszcze zaznaczonoby tunikę i korpus.

Co Wy na to
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Przekój podłużny łodygi

Post autor: AnnaWP »

Tak, u nagonasiennych nie wyróżnia się warstw, u paprotników jest wręcz jedna, wyróżniająca się komórka inicjalna.

Tak, można tak to opisać.

Poza tuniką i korpusem wyróżnia się część centralną i peryferyczną czy jakoś tak.
Szumwiatru
Posty: 197
Rejestracja: 18 gru 2008, o 10:20

Re: Przekój podłużny łodygi

Post autor: Szumwiatru »

Dziękuję za odpowiedzi, dziwię się tylko, czemu w podręcznikach zazwyczaj nie spotykam się z takimi opracowaniami. W wypadku korzenia zawsze to jest, w wypadku łodygi już nie.

Anna, może wydasz nowy podręcznik do botaniki z takim opisaniem łodygi?

: )
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Przekój podłużny łodygi

Post autor: AnnaWP »

hmm. trochę treści pochodzi z lewak kopcewicz / kopcewicz lewak, ale trochę z publikacji źródłowych - interesują mnie chimery roślinne, więc budowa merystemu jest kluczowa.

Na podręcznik, to jeszcze za cieniutka jestem
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości