studia - wiek 23 lata, sens?

Porady studentów, dzielimy się informacjami ze studiów przyrodniczych, w szczególności medycznych i pozostałych. Pomoc w wyborze kierunku studiów.
Strider
Posty: 20
Rejestracja: 24 wrz 2007, o 19:36

studia - wiek 23 lata, sens?

Post autor: Strider »

Czy jest sens zaczynać studia w wieku 23 lat? Ostatnie lata pracowałem za granicą, żeby móc studiować i nie głodować. Uzbierałem pieniądze a teraz mam same wątpliwości Zawsze marzyłem, żeby pracować w jakimś parku, lesie, zagrodzie dla zwierząt, ogólnie zajmować się życiem. Nie ograniczam się do Polski, więc proszę nie argumentować, że nie warto, bo pracy nie znajdę Biologia czy leśnictwo? Czy po biologii będę pracował w lesie? Czy po leśnictwie będę mógł pracować poza lasem?
Czy studia są trudne i czy muszę się jakoś specjalnie przygotować skoro maturę zdałem cztery lata temu?
zetsu
Posty: 190
Rejestracja: 22 maja 2009, o 12:49

Re: studia - wiek 23 lata, sens?

Post autor: zetsu »

Przede wszystkim musisz sobie zadać pytanie jaką funkcję chcesz sprawować w tym lesie. Ja bym proponował ci właśnie leśnictwo, zootechnikę, biologię lub ochronę środowiska poczytaj o tych kierunkach w Internecie najlepiej. Z tym że, musisz zdawać sobie sprawę że nie są to łatwe studia i dużo jest tam chemii (organiczna, biochemia, analityczna) oraz różnych odmian biologii (genetyka, biologia komórki, enzymologia) Jeżeli byłeś dobry z przedmiotów biologiczno-chemicznych i interesujesz się przyrodą (to jest najważniejsze aby kochać to co się robi) to powinieneś sobie poradzić ] Mówisz że masz nie wykluczasz pracy za granicą, do bardzo dobrze bo takich ludzi za granicą szukają i płacą dość dobre pieniądze, w Polsce pewnie zostałbyś bezrobotnym bo nie są to przyszłościowe kierunki jak na polskie realia.
justi_b89
Posty: 1
Rejestracja: 2 maja 2012, o 10:32

Re: studia - wiek 23 lata, sens?

Post autor: justi_b89 »

Oczywiście że iść!

Jesteś młoda osobą, a nikt nie powiedział że na studia trzeba iść od razu po maturze. Obecnie masz tą przewagę, że dokładnie wiesz jaki kierunek Cię interesuje, co moim zdaniem jest wspaniałym motywatorem do tego aby podjąć naukę w kierunku który się lubi i ukończyć go z dobrym wynikiem, oraz satysfakcją!

Z resztą studia znakomicie rozwijają horyzonty, nie wspominając już o lepszych perspektywach na rynku pracy. Poza tym gdy skończysz studia w wieku około 27 lat, to Twoje oczekiwania wobec życia raczej się nie zmienią. Ukończenie studiów daje ogromną satysfakcję, nieważne w jakim wieku

Pomyślałam, że skoro interesują Cię nauki związane z biologią, to inżynieria środowiska jest bardzo ciekawym kierunkiem.

Pozdrawiam,
J
SpinyLobster
Posty: 29
Rejestracja: 1 maja 2012, o 16:28

Re: studia - wiek 23 lata, sens?

Post autor: SpinyLobster »

Pewnie, że możesz iść. Co w tym złego?

Taki troszkę inny przykład- mam kumpla który co rok praktycznie zmienia studia, bo mu się nie podoba więc co się chłopina będzie męczył. I jakoś nie przejmuje się opiniami innych. Może w końcu trafi na taki kierunek, który w pełni go usatysfakcjonuje.
zetsu
Posty: 190
Rejestracja: 22 maja 2009, o 12:49

Re: studia - wiek 23 lata, sens?

Post autor: zetsu »

SpinyLobster, też znam taki skrajny przypadek, chłopak już 3 razy zmieniał kierunek, aż w końcu za 4 razem znów zaczyna ten z którego zrezygnował na początku
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: studia - wiek 23 lata, sens?

Post autor: AnnaWP »

Spotkałam dziewczynę, która chciała iść na zootechnikę bodaj, marzyła o pracy w hodowli koni. Rodzice wybili jej to z głowy, zrobiła coś z ekonomią. Teraz pracuje i tak w hodowli koni, prowadzi hipoterapię dla dzieci.

Jeśli masz pasję, to rozwijaj ją. Studiuj, a masz opcję zaistnieć w tym światku, bowiem student z pasją zostanie raczej doceniony i zauważony. Warto w trakcie studiów szukać już możliwości realizacji zawodowej, czyli szukać możliwości kontaktu z miejscami, w których mógłbyś podjąć pracę.

Czasem wydaje się, że bez znajomości nie dostaniemy pracy w takim a takim zawodzie. Ale wiem z doświadczenia własnego, że jeśli staramy się, pracujemy nad sobą to właśnie czas studiów jest czasem, kiedy zawiązujemy takie znajomości. Jeśli dasz się poznać, to oferta pracy jakaś wpadnie, może nie od razu po studiach, ale po jakimś czasie. Nie martw się na zapas i walcz o swoje zainteresowania.
Strider
Posty: 20
Rejestracja: 24 wrz 2007, o 19:36

Re: studia - wiek 23 lata, sens?

Post autor: Strider »

Dzięki za odpowiedzi.

A co myślicie o studiach niestacjonarnych? Miałbym więcej czasu na naukę, bo jestem typowym samoukiem. Nie wiem, jak wygląda to na studiach, ale w liceum na lekcjach nie rozumiałem większości, a w domu, przy kubku herbaty i domowej ciszy wszystko stawało się jasne już po chwili. Również wolałem korzystać ze swoich podręczników, które mi odpowiadały

Wiem, że szkolnictwo w Polsce nie jest doskonałe i jeśli mam siedzieć dziennie 10 godzin i przepisywać podręcznik, to wybieram zaoczne Jeszcze kilka dni, więc proszę pilnie o uwagi.

Pomyślałem również, że mogę zacząć teraz studiowanie biologii lub leśnictwa, a za dwa lata zacząć drugi kierunek. Jeden dziennie, drugi zaocznie, lub oba dziennie. Jest taka możliwość?
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: studia - wiek 23 lata, sens?

Post autor: Jane Doe »

Strider, co do pierwsze go posta na studia nigdy nie jest za późno. Mój brat wyjechał do Anglii, też skończył studia dopiero jak się już ustatkował (zaczął kilka lat później). To ma wiele plusów, po pierwsze zrobił studia pod pracę, bo dało mu możliwości awansu itd, po drugie miał już doświadczenie, nie musiał uganiać się za lepszą pracą. W Twoim wypadku myślę, że studia niestacjonarne lub możne nawet korespondencyjne (o ile są akurat w interesującym Cię kierunku) będą lepszym pomysłem.
Jeżeli nie zamierzasz wracać to sprawdź może oferty studiów zagranicą, może jest coś co Cię typowo przygotuje do tego, co chcesz robić. Jest to na pewno dobrze rozwiązane.
zetsu
Posty: 190
Rejestracja: 22 maja 2009, o 12:49

Re: studia - wiek 23 lata, sens?

Post autor: zetsu »

Zrób lepiej najpierw 1 porządny kierunek i nie kombinuj.
Strider
Posty: 20
Rejestracja: 24 wrz 2007, o 19:36

Re: studia - wiek 23 lata, sens?

Post autor: Strider »

Co to znaczy 1 porządny?

Złożyłem na biologię na UŚ, na UJ Kraków, i leśnictwo na AR Kraków. Zebrałem informacje z forum leśnego i biologicznego, oto wnioski (porównanie leśnictwa do biologii, w zależności od preferencji mogą to być plusy lub minusy):



- mniej inteligentnych osób
- mniej (prawie wcale) dziewczyn
- mniej obciąża szare komórki
- wymaga większego sprytu, praktycznej wiedzy
- studiują ludzie bardziej zaradni życiowo niż inteligentni
- lepsze perspektywy pracy w zawodzie
- dużo zajęć terenowych
- łatwiej zaliczyć i skończyć studia

Lubię wyzwania i dlatego ciągnie mnie do biologii, z kolei praca w lesie jest dla mnie marzeniem. Tzn. sama praca w lesie nie tak bardzo jak życie w lesie, leśniczówka, hodowla psów i koni - eh, marzenia Najlepiej by było skończyć biologię, znaleźć dobrze płatną pracę, zbudować dom pod lasem. ale to jeszcze większe marzenie

Jakieś sugestie?
zetsu
Posty: 190
Rejestracja: 22 maja 2009, o 12:49

Re: studia - wiek 23 lata, sens?

Post autor: zetsu »

Nie widzę problemów w tym że lubisz biologię, przecież na leśnictwie też są przedmioty biologiczne, a samej biologii np. anatomii zwierząt możesz uczyć się na własną rękę w domu jeśli tak bardzo to lubisz.
Po biologii pracy nie ma, chyba ze zrobisz doktorat i zostaniesz naukowcem na uczelni.
Strider
Posty: 20
Rejestracja: 24 wrz 2007, o 19:36

Re: studia - wiek 23 lata, sens?

Post autor: Strider »

to ciekawe, biorąc pod uwagę, ile osób co roku zaczyna studiować biologię na forum leśnym radzili mi również rozpoczęcie drugich studiów na drugim lub trzecim roku i wydaje się, że pomysł całkiem dobry, ale pewnie ciężko będzie skończyć oba kierunki

Awatar użytkownika
Matro
Posty: 19
Rejestracja: 13 mar 2010, o 08:25

Re: studia - wiek 23 lata, sens?

Post autor: Matro »

Po biologii pracy nie ma, chyba ze zrobisz doktorat i zostaniesz naukowcem na uczelni.
Ta, ciekawe gdzie i na jakiej uczelni

Doktorantów i doktorów biologii jest przesyt bo to jedyna sensowna dla nich ścieżka rozwoju zawodowego a ilość miejsc na uczelni jaka była taka jest od lat.
to ciekawe, biorąc pod uwagę, ile osób co roku zaczyna studiować biologię
Weź pod uwagę, że idą na te studia ludzie młodzi, niedoświadczeni, myślący o tym co jest teraz a nie co będzie później, kierujący się wyłączenie swoimi zainteresowaniami (5% studentów) bądź są to po prostu odpadki z medycyny, farmacji czy stomatologii (pozostałe 95% studentów).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości