Układ krążenia i układ limfatyczny

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
plankk
Posty: 90
Rejestracja: 25 wrz 2010, o 08:25

Układ krążenia i układ limfatyczny

Post autor: plankk »

Nie wiem czy dobrze rozumiem zależność między tymi układami. W szczególności jeśli chodzi o produkcję białych krwinek. Wiem, że białe krwinki produkowane są szpiku kostnym. Jak rozumiem przenikają one do krwioobiegu. No i właśnie jak one przenikają potem do układu limfatycznego. Czy na zasadzie, że przenikają one z krwiobiegu do tkanek i następnie z płynem tkankowym spływającym do limfy spływają do układu chłonnego? I jak działa grasica? Jak rozumiem jest ona składnikiem układu limfatycznego i limfocyty T muszą tą drogą być do niej dostarczone (tj. przez układ chłonny). Układ krwionośny jedynie odżywia gruczoł, tak?

Dobrze rozumiem, że nie istnieje bezpośrednie połączenie między układem krwionośnym a limfatycznym? Oba układy wymienieją subst. pośrednio przez płyn tkankowy. Zgadza się?

Jeżeli w tym nie ma za grosz prawdy to prosiłabym o wyjaśnienie mi tych zależności.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Układ krążenia i układ limfatyczny

Post autor: lith »

Układ limfatyczny to w sumie taka kanalizacja. Zbiera co przesiąknie z całego organizmu przez oczyszczalnie (węzły) i z powrotem do układu krwionośnego.

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Przewód_piersiowy
plankk
Posty: 90
Rejestracja: 25 wrz 2010, o 08:25

Re: Układ krążenia i układ limfatyczny

Post autor: plankk »

A mógłbyś mi opisać jaką drogą limfocyty dostają się do układu limfatycznego?
plankk
Posty: 90
Rejestracja: 25 wrz 2010, o 08:25

Re: Układ krążenia i układ limfatyczny

Post autor: plankk »

Jeszcze raz proszę o wyjaśnienie mojego problemu.
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Układ krążenia i układ limfatyczny

Post autor: Stalowy »

Płynie sobie krew ze wszystkimi krwinkami, metabolitami, toksynami, czym chcesz. Przepływa to wszystko przez nerki które sobie odfiltrowywują to co mają odfiltrować, przepływa to wszystko także przez węzły chłonne które są tak jakby miejscem łączącym ukł. krwionośny i limfatyczny.

Jeżeli np. jakiś limfocyt T zeżarł sobie jakiś patogen, to płynie razem z krwią do węzła chłonnego i zostaje w nim zatrzymany i przekazuje info innym limfocytom.

Innym przykładem mogą być np. chylomikrony które przenoszą cholesterol. Płyną sobie one krwią i zostają przefiltrowane w węzłach do naczyń limfatycznych, którą to drogą podążają np. do wątroby.

Tak samo w nerkach tuż obok naczynek krwionośnych są małe naczynka limfatyczne zbierające wszystko co tam chce sobie odpłynąć.

Musisz sobie wyobrazić układ limfatyczny jako taki system dodatkowych rur biegnących towarzysząco do naczyń krwionośnych i stanowiących taki alternatywny system transportu". Odciążają naczynia jeżeli jest w nich za dużo płynów i oddają im swoją zawartość jeżeli jest ich za mało
mtj
Posty: 7
Rejestracja: 2 wrz 2010, o 12:28

Re: Układ krążenia i układ limfatyczny

Post autor: mtj »

Grasica należy do tzw. centralnych narządów limfatycznych. Zachodzi w niej selekcja limfocytów T. Niszczone są te komórki, które mogą być autoreaktywne, bądź też nie rozpoznają antygenów wcale. Tak powstają limfocyty T dziewicze, które następnie przedostają się do obwodowych narządów limfatycznych, takich jak węzły chłonne, czy śledziona. Tam czekają aż komórka dendrytyczna zaprezentuje im antygen.
Po tym dopiero następuje jego aktywacja.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości