Powstanie kręgowców, Bezżuchwowce, Ryby

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
volvox
Posty: 9
Rejestracja: 18 sty 2012, o 14:29

Powstanie kręgowców, Bezżuchwowce, Ryby

Post autor: volvox »

Mam kilka pytań ze starego Lewińskiego, z którymi nie mogę sobie poradzić:

1. Dlaczego ryby atakują z małą prędkością? (słyszałam, że nie mają jakichś specjalnych komórek i nie odczuwają przyspieszenia, przez co nie wiedzą że w ogóle mogą płynąć szybciej, ale nigdzie nie mogę tego znaleźć)

2. Jak przebiegała ewolucja narządu powietrznego u ryb (niby cośtam mam ale mało, więc jeśli ktoś może wie więcej to byłoby miło, gdyby się podzielił)

3. Przedstaw uproszczony schemat systemu skrzelowego ryby pancernej (wystarczy opis jak to mniej-więcej wyglądało)

4. Dlaczego ryb dwudysznych nie możemy uznać za przodków kręgowców lądowych

5. Wymień znane ci gatunki endemiczne ryb dwudysznych

6. Dlaczego bezżuchwowce uważa się za przodków wszystkich kręgowców

7. Jakie cechy charakteryzowały przypuszczalnie hipotetycznego przodka kręgowca

Z góry dzięki za pomoc
volvox
Posty: 9
Rejestracja: 18 sty 2012, o 14:29

Re: Powstanie kręgowców, Bezżuchwowce, Ryby

Post autor: volvox »

Albo chociaż niech mi ktoś powie, co to są prakręgowce. Tzn czy to najprymitywniejsze kręgowce, czy to co było tuż przed. A najlepiej jakiś przykład prakręgowca
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Powstanie kręgowców, Bezżuchwowce, Ryby

Post autor: zoo_ »

2) nie wiem na ile masz, no ale napiszę:
U dewońskich narząd powietrzny był podwójny, miał grubą, dobrze ukrwioną powierzchnię, połączony był z przełykiem.
Następnie przeszedł w narząd pojedynczy, potem ściana stawała się coraz cieńsza i na końcu doszło do oddzielenia pęcherza pławnego od przełyku.
Obecnie działa on jako narząd hydrostatyczny, chociaż u niektórych gatunków (głównie relikty) działa jako płuco (jest wtedy połączony z przełykiem), a także narząd słuchowy.
Na przykład dwudyszne mają pęcherz pławny przekształcony w parzyste płuca (wyjątkiem jest rogoząb, który ma płuco pojedyncze).

5) prapłaziec - Brazylia, prapłetwiec - Afryka, rogoząb - Australia

7) Nie jestem pewna:
- podział ciała na segmenty (miomery)
- grzbietowe położenie szkieletu osiowego (struny grzbietowej) i centralnego układu nerwowego (cewki nerwowej)
- układ krążenia z organem napędowym (serce) po brzusznej stronie ciała
volvox
Posty: 9
Rejestracja: 18 sty 2012, o 14:29

Re: Powstanie kręgowców, Bezżuchwowce, Ryby

Post autor: volvox »

Wielkie dzięki za pomoc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości