teoria korpuskularno-falowa

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
hepi93
Posty: 182
Rejestracja: 25 sty 2010, o 19:35

teoria korpuskularno-falowa

Post autor: hepi93 »

Mam do domu takie zadanie i nie wiem, co napisać:
Gdy na katodę pada światło czerwone lub pomarańczowe to miernik nie wskazuje przepływu prądu. Gdy na katodę pada światło niebieskie lub fioletowe to miernik wskazuje przepływ prądu.
Jak powyższy fakt wyjaśnia falowo-korpuskularna teoria światła? Dlaczego falowa teoria światła nie może wyjaśnić tego faktu?

Bardzo proszę i pomoc.
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Pytanie

Post autor: Stalowy »

Katoda jest zbudowana z pewnego metalu, który ma charakterystyczną energię wzbudzenia. Jest to wielkość która mówi nam, że jeżeli podziałamy na taką katodę (powiedzmy, że to jest płytka jakiegoś metalu) światłem o odpowiedniej energii to możemy z jego ostatniej warstwy kowalencyjnej wybić elektrony (wzbudzić je). Światło czerwone / pomarańczowe charakteryzuje się długimi falami o niskich częstotliwościach (a zatem niskich energiach). Światło fioletowe za to jest światłem krótkim, o wysokiej częstotliwości (więc także wysokiej energii).

Energia niesiona przez światło fioletowe jest większa od energii wzbudzenia tej płytki metalowej, a zatem poświecenie nim na płytkę powoduje przepływ prądu - energia za to światła czerwonego jest zbyt niska żeby wywołać ten efekt.

Teoria korpuskularno-falowa mówi nam, że światło możemy rozpatrywać w dwojaki sposób: albo jako falę o odpowiedniej długości i częstotliwości, albo jako cząsteczki o odpowiedniej masie i energii.

Gdyby traktować światło tylko jako falę (czyli z teorii coś co nie ma ani masy ani energii), to nie moglibyśmy tą falą wywołać efektu fotoelektrycznego zewnętrznego (bo tak nazywa się fachowo opisane w treści zadania zjawisko wybijania elektronów).
hepi93
Posty: 182
Rejestracja: 25 sty 2010, o 19:35

Re: Pytanie

Post autor: hepi93 »

dzięki
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Pytanie

Post autor: Stalowy »

Na zdrówko
hepi93
Posty: 182
Rejestracja: 25 sty 2010, o 19:35

Re: Pytanie

Post autor: hepi93 »

ooooo mam jeszcze jedno pytanie teoretyczne z tego działu, na które nie wiem jak odpowiedzieć:
Z karabinu maszynowego wystrzeliwujemy strumień pocisków o masie 10g i prędkości 500m/s. Wyjaśnij, dlaczego strumień pocisków nie wykazuje właściwości falowych?

będę bardzo wdzięczny za wyjaśnienie też tego zadania.
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Pytanie

Post autor: Batha »

mają za małą energię wzór Einsteina
hepi93
Posty: 182
Rejestracja: 25 sty 2010, o 19:35

Re: teoria korpuskularno-falowa

Post autor: hepi93 »

a mogłabyś Batha swoja wypowiedź trochę rozwinąć, bo nie za bardzo rozumiem
proszę o jakieś uzasadnienie dłuższe
Awatar użytkownika
proximeaccessit
Posty: 256
Rejestracja: 12 mar 2010, o 01:09

Re: teoria korpuskularno-falowa

Post autor: proximeaccessit »

Chodzi o dualizm korpuskularno-falowy wg hipotezy de Brogliea. Każdy obiekt materialny można rozpatrywać jako zbiór cząstek lub jako falę, zgodnie ze wzorem:

λ=h/p, gdzie h - stała Plancka, p - pęd.

Długość fali takich pocisków jest zbyt mała, by możliwe było dokonanie jej pomiaru, więc mówimy, że nie ujawniają one swoich własności falowych.
hepi93
Posty: 182
Rejestracja: 25 sty 2010, o 19:35

Re: teoria korpuskularno-falowa

Post autor: hepi93 »

dzięki
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości