Koehler przy dużych powiększeniach.

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
lukaszx95
Posty: 22
Rejestracja: 12 sty 2012, o 21:31

Koehler przy dużych powiększeniach.

Post autor: lukaszx95 »

Witam, od dwóch dni jestem szczęśliwym posiadaczem biolara. Dostałem go od ciotki po zamknięciu przychodni weterynaryjnej.Naprawdę super mikroskop,obrazy super, pierwszym moim spostrzeżeniem było: jaki on . ciężki . Pomalutku uczę się ustawiania oświetlenia Koehlera, jednak mam malutkie pytanie na ob 10x, 20x, jest wszystko ok. widać ostry obraz przysłony polowej, jednak na ob.40x i wyżej obok dość ostrej przysłony polowej wiać takie jakby niebiesko-czerwone słoneczko. Próbuję go niwelować przysłoną aperturową ale nawet po całkowitym zamknięciu tej przysłony niewielkie to słoneczko dalej zostaje. Czy moglibyście się podzielić swoimi sposobami na oświetlenie Koehlera na dużych powiększeniach.

Obiektywy mam wszystkie PZO achr. tylko 40x mam Nikona E Plan.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Koehler przy dużych powiększeniach.

Post autor: planapo »

Dostałem go od ciotki po zamknięciu przychodni weterynaryjnej
szczesciaz (:

u mnie jest dokaldnie tak samo od 40x w gore, to chyba wynika z zalamywania sie swiatla. bardzo precyzyjne ruchy kondensorem pomagaja zniwelowac ten efekt (mikroskop motic).
lukaszx95
Posty: 22
Rejestracja: 12 sty 2012, o 21:31

Re: Koehler przy dużych powiększeniach.

Post autor: lukaszx95 »

Mam, do was jeszcze jedno pytanie. Jak wiadomo biolar ma dość pokaźne możliwości rozbudowy, więc mam do was pytanie jakimi technikami obserwacyjnymi warto jest się zainsteresować. Według mnie dość ciekawą techniką jest kontrast fazowy zmienny, natomiast cena dic przyprawia o zawrót głowy. Natomiast jak wiemy niektórzy sprzedawcy chcą zedrzeć skóre ze sprzedających, dlatego jaka jest zdrowa cena takiego kontrastu fazowego, lub innych technik dostępnych dla zwykłego śmiertelnika. Proszę o poradę.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Koehler przy dużych powiększeniach.

Post autor: planapo »

biolara mozna rozbudowac o wszystkie techniki.

DIC - 1500-2000 - to najtanszy DIC na swiecie, inne marki to kilkanascie albo dziesiatki tysiecy. to jest zawrot glowy
KF - zmienny, rozsadnie to w okolicach 700 zl.
DF - 200-300 (kondensor olejowy z obiektywem 100x)
jeszcze jest taki secik - KF dodatni dla 20x i 40x (obiektywy i filtry), DF i prosta polaryzacja - ja go kupilem (jeszcze nie doszedl) za 330 zl.

ostatnio ceny u stalych sprzedawcow czesci PZO bardzo poszly w gore, niektorzy poprzeginali i popodnosili o kilkadziesiat % cos co i tak nie schodzilo po poprzednich (tez wcale nie niskich) cenach.
lukaszx95
Posty: 22
Rejestracja: 12 sty 2012, o 21:31

Re: Koehler przy dużych powiększeniach.

Post autor: lukaszx95 »

A znasz może jakiś sprawdzonych sprzedawców. Czy raczej kupujesz od różnych gdzie popadnie?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Koehler przy dużych powiększeniach.

Post autor: planapo »

wiele czesci PZO zachowalo sie w stanie magazynowym, albo bardzo dobrym - takie mozna kupowac obojetne u kogo.

jednym z etatowych sprzedajaccyh jest sttpatryk, bardzo porzadny i solidny - sprawdzony.
leoo
Posty: 70
Rejestracja: 19 gru 2011, o 09:00

Re: Koehler przy dużych powiększeniach.

Post autor: leoo »

witam, tylko niestety przesadza z cenami. Kupilem u niego, pozniej sie okazalo ze mocno przeplacilem, niestety kupilem zanim zostalem uswiadomiony przez kolegow.
Moja rada. Nie kupuj nic zanim nie zapytasz ile za co mozna zaplacic. sttpatryk jak do niego pisalem to szybko odpowiadal. Ale jak juz dowiedzialem sie ile przeplacilem za to co kupowalem to przestal odpisywac do mnie.
Najlepsza rada jaka ja dostalem - Nie spiesz sie.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Koehler przy dużych powiększeniach.

Post autor: planapo »

Najlepsza rada jaka ja dostalem - Nie spiesz sie.
nie Ty jeden.

co do sttpatryka to wspominalem juz o tym, ale nie zaszkodzi zrobic to jeszcze raz - zestaw do ciemnego pola PZO sprzedawal po 180-200 zl, a potem nagle podniosl cene za dokladnie to samo o 100% albo i wiecej: wisial nawet za 500 (!) a potem 400zl. obecnie zestaw ten probuje sprzedac za 300 zl. zakonczone aukcje i archiwum allegro mowia wszystko - w internecie na szczescie coraz ciezej jest kombinowac i warto w takie miejsca zagladac. ceny zostaly podniesione po zwiekszeniu sie ruchu na forum - to tez przestroga dla nowych uzytkownikow - nie spieszyc sie i czasem pomeczyc sie, ale poczekac na okazje.

juz dawno bym to kupil za pierwotna cene, a tak sobie oczywiscie odpuszcze.
Ostatnio zmieniony 23 mar 2012, o 18:25 przez planapo, łącznie zmieniany 1 raz.
leoo
Posty: 70
Rejestracja: 19 gru 2011, o 09:00

Re: Koehler przy dużych powiększeniach.

Post autor: leoo »

Jak juz wspominalem Ci wczesniej , pisalem do niego z propozycja ceny taka jak byla jakis czas temu. Ale przestal w ogole odpisywac do mnie. Pisalem 7 marca do niego i zero odpowiedzi.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Koehler przy dużych powiększeniach.

Post autor: planapo »

wlasnie dlatego wazne jest zeby ta informacja byla opublikowana i latwo dostepna dla potencjalnych nabywcow (:

gdyby utrzymal cene sprzedalby juz pewnie ze 2-3 zestawy.
leoo
Posty: 70
Rejestracja: 19 gru 2011, o 09:00

Re: Koehler przy dużych powiększeniach.

Post autor: leoo »

Hej,
chyba sttpatryk czytal tutaj watek bo wlasnie mi odpisal.
.Witam. Panie Mariuszu dajmy sobie spokój ."
- Na uczciwosc handlarzy nie ma co liczyc. Oczywiscie jak kupuje sie normalnie po takich cenach jak ma to nie mam nic do niego. Wszystko ok.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości