życie w jeziorze

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
Redia
Posty: 351
Rejestracja: 3 paź 2011, o 18:13

życie w jeziorze

Post autor: Redia »

w jakie porze roku wystąpi tam niedostatek tlenu i dlaczego
wiosna494
Posty: 14
Rejestracja: 13 cze 2010, o 15:54

Re: życie w jeziorze

Post autor: wiosna494 »

Moim zdaniem niedostatek tlenu w wodzie jeziora wystąpi w lecie. Temperatura wody w jeziorze - im wyższa tym mniej tlenu w wodzie, ponieważ tlen, a raczej jego zdolność do rozpuszczania się, spada w miarę podnoszenia się temperatury. Ogólnie pytanie o porę roku wydaje mi się tu trochę nie na miejscu, ale niech będzie Bo co jeśli np. mamy bardzo ciepłą wiosnę i woda się nagrzeje? Też można brać pod uwagę jakieś intensywne deszcze, które spłuczą z okolicznych terenów materię organiczną wprost do jeziora. Jednak myślę, że chodzi tu bardziej o tę temperaturę i rozpuszczalność tlenu
Redia
Posty: 351
Rejestracja: 3 paź 2011, o 18:13

Re: życie w jeziorze

Post autor: Redia »

własnie chodzi jeszcze o biogeny na dnie i małą cyrkulację wody np w zimie ale chodzi mi o takie fachowe ujęcie tematu
Lucyfer
Posty: 636
Rejestracja: 8 sty 2012, o 15:27

Re: życie w jeziorze

Post autor: Lucyfer »

Zima, całkowite zamarznięcie powierzchni jeziora odcina możliwość wymiany gazów między wodą a atmosferą
wiosna494
Posty: 14
Rejestracja: 13 cze 2010, o 15:54

Re: życie w jeziorze

Post autor: wiosna494 »

To jeszcze chyba wchodzi tu kwestia tego, że woda ma największą gęstość w temperaturze 4 stopni Celsjusza?
Awatar użytkownika
wojtak
Posty: 795
Rejestracja: 22 lis 2009, o 21:33

Re: życie w jeziorze

Post autor: wojtak »

wiosna494: a niby dlaczego?
Wg mnie nie jest to lato, bo pomimo zmniejszonej rozpuszczalności tlenu woda w jeziorze cały czas krąży a także zachodzi tam fotosynteza i to lepiej niż zimą.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: życie w jeziorze

Post autor: AnnaWP »

Zgadzam się z wojtakiem - zimą fotosynteza praktycznie nie zachodzi, wymiana gazowa z atmosferą jest utrudniona przez pokrywę lodową. Dlatego ważne jest zagospodarowanie brzegów np. sitowiem i trzciną - powstają dziurki przez które wymieniają się gazy, albo robi się ręcznie przeręble. W małych zbiornikach ryby mogą nie przeżyć zimy nawet jeśli woda nie zamarznie do dna.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość