Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
nick194
Posty: 13
Rejestracja: 8 sie 2011, o 17:05

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: nick194 »

Cześć!
Pytanko:
czy do olimpiady z działu zoologia wystarczy pwn2/lewiński: zoologia i danowski?
Czy jest sens bardziej się rozdrabniać np. jakimiś starymi książkami np. bezkręgowce (chyba poziom studiów) po to by wycinać ryciny, albo by lepiej poznać nieomawiane przez nas mniejsze taksony?
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Jane Doe »

nick194, nie to co podałeś stanowczo wystarczy, ja bym jeszcze poleciła Biologię zwierząt z KW, ale dlatego, że mi podpasował przedstawiony tam materiał, Danowski zresztą też jest ok.
A starych książek (oprócz niektórych, głównie podręczników do liceum czteroletniego) to w ogóle za bardzo bym nie polecała, w tegorocznej OB przejechałam się na Danowskim, gdzie systematyka była trochę inna, a przecież to dość aktualna książka.
nick194
Posty: 13
Rejestracja: 8 sie 2011, o 17:05

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: nick194 »

rozszyfruj mi KW, byłoby super
A w jaki sposób przejechałaś się na JD? Tam jest trochę błędów (podobno dużo w mykologii, która właśnie robie, zoologii i botanice).
Co sądzisz o podajże Biologia dla IIklasy liceum czteroletniego WSip-u? nie wiem czy sens kupować, bo staram się po przerobieniu tematu dużo czytać (niedługo kończę IV część WSipu, parę notatek muszę jeszcze zrobić) tylko drażni mnie to że zdarzają się błędy.
Awatar użytkownika
North
Posty: 193
Rejestracja: 3 paź 2009, o 10:16

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: North »

Krótkie Wykłady.

No akurat trafiłeś z tą mykologiąd Były tam przedstawione lęgniowce jako grzyby, a aktualnie uznawane są one za protista grzybopodobne.

Ja polecam Trening przed maturą Bukały. Zadań dużo, zwłaszcza otwartych, ale wszystko rozszerzają po trochę)
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Jane Doe »

North, niby w Szweykowskich też lęgniowce to grzyby, ale to nie stamtąd przeczytałam o fitoftorze

nick194, to o czym mówisz ostatnio przyniósł mi mój kolega/korepetytor jeszcze nie przejrzałam, ale skoro on poleca to ja stoję murem za jego zdaniem i to musi być niezła książka.
3backup
Posty: 18
Rejestracja: 8 mar 2012, o 17:59

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: 3backup »

Ja mam pytanie bo nie jestem pewien a chce sie upewnic.
Wyczytalem ze zgloszenie tematu do konca marca nie jest wcale obowiazkowe, a jesli np odwidzi mi sie jakis temat badz nie wyjdzie podobno moge wyslac inny jednakze ryzykuje w ten sposob ze temat jest nie zgodny z warunkami olimpiady, ale jesli zatwierdzi to wiekszej roznicy nie zrobi. Czytal ktos o tym jeszcze?
magg-magg
Posty: 211
Rejestracja: 1 mar 2012, o 18:33

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: magg-magg »

Witam wszystkich, udział w OB to ciężka sprawa z tego co piszecie. Chodzę do 3 gim. i zainteresowała mnie biologia . Chciałabym wziąć udział właśnie w OB w liceum, jednak nie wiem czy da się radę samej nauczyć i przygotować pracę badawczą. I w której klasie dobrze jest wziąć udział. Wiem, że trzeba się namęczyć, czytałam też wątki na forum, nie wiem czy sobie poradzę

nick194
Posty: 13
Rejestracja: 8 sie 2011, o 17:05

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: nick194 »

Olimpiady to nie kaszki z mleczkiem, jeżeli fascynuje Cię biologia, to tak po 1 semestrze nauczysz się podstaw i będziesz już z o wiele większą łatwością podchodzić do nauki.
Natomiast z pracą będziesz mieć problem, jeżeli chcesz coś wymyślić przed końcem marca to masz mało czasu.
Przejrzysz wszystkie prace bad. które są w internecie - da ci to ogólne rozpatrzenie w temacie. Teraz pozostaje tylko wymyślić temat. Pomyśl jaka flora i fauna występuje w twojej okolicy, co Ciebie interesuje etc.
magg-magg
Posty: 211
Rejestracja: 1 mar 2012, o 18:33

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: magg-magg »

Wiem, że trzeba włożyć dużo pracy i mam zamiar najpierw nauczyć się 3 książek operona vademecum też mam i biologię villego biochemię a potem poczytać książki rozszerzające wiadomości a to wszystko praca na długi czas i pr. badawcza. Ale myślę jeszcze nad tym, ale za rok chcę wziąć udział a nie teraz -) Nie zdążyłabym B-)

Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Jane Doe »

magg-magg, fajnie, że dowiedziałaś się o tym tak wcześnie. Ja bym spróbowała, nie ma nic do stracenia. Uważam, że na początek warto wziąć sobie kogoś do pomocy, tzn. korepetytora Ja tak zrobiłam, zresztą nie wyobrażam sobie inaczej zrozumieć genetyki molekularnej, czy co to jest ATP a zanim dojdziesz to tego w szkole, to zdążysz dziesięć razy sama zrobić
magg-magg
Posty: 211
Rejestracja: 1 mar 2012, o 18:33

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: magg-magg »

Jane Doe: Na razie postanowiłam przerobić te wszystkie książki, które wypisałam wcześniej. W 1 LO nie wezmę udziału, bo nie zdążę i zgłoszenia są za wcześnie, ale za rok mogę się zgłosić. Muszę wymyślić temat ptr. badawczej, to też jest ciężkie i czasem jak zaczynam czytać książki i te wszystkie procesy, a nie mam o nich pojęcia , to jakaś pomyłka. Teraz zobaczę jak w liceum, ile os. będzie brało udział i przygotowanie. Za dużo tego.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Jane Doe »

magg-magg, co to znaczy nie zdążę? dlaczego miałabyś nie zdążyć? zgłoszenie do 31 marca. masz jeszcze czas. biorąc pod uwagę, że w zasadzie to ma być tylko zgłoszenie tematu, który można potem zmodyfikować. Ja do 31 marca muszę oddać bibliografię do pracy maturalnej i nawet tego nie ruszyłam
Poproś kogoś o pomoc w pracy i tyle Może być banalna, ale przynajmniej oswoisz się z całą procedurą OB i zobaczysz, że w przyszłym roku będzie Ci łatwiej.
magg-magg
Posty: 211
Rejestracja: 1 mar 2012, o 18:33

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: magg-magg »

Ogólnie to szkoła zgłasza uczestników, a ja dopiero od września zacznę Lo. Nie mam żadnych możliwości pomocy z pracą oraz nauczenie się wszystkiego na OB trochę zajmie, a o pisaniu takiej pracy nie mam pojęcia. Gdyby jeszcze te zgłoszenia później były.

Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości