węglowodory i ich pochodne

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
szkieley
Posty: 69
Rejestracja: 12 gru 2011, o 22:05

węglowodory i ich pochodne

Post autor: szkieley »

Proszę pomóżcie mi z tymi zadaniami, jutro mam sprawdzian z chemii i nie ogarniam tej chemii organicznej. Sprawdzian jest z całego roku, a każdą wcześniej zaliczaną partię materiałów (bo robiła nam 3 klasówki) 1 - od alkanów do amin i amid 2 spr - wzory przestrzenne itp 3 spr - białka, cukry aminokwasy . Jestem w czarnej d.pie (


Zadanie 1:
Ułóż rownania reakcji ilustrujących ciąg przemian, w których surowcem jest propan-2-ol, a ostatecznym produktem polipropylen. Podaj co jest monomerem, merem, polimeremw reakcji powstawania polipropylenu.

Zadanie 2
Pewien ester poddano hydrolizie i otrzymano kwas A o masie cząsteczkowej 74u i alkohol B zawierajacy tyle samo węgla co kwas. Alkohol ten utleniony daje związek C który daje pozytywny wynik próby Tollensa. Ustal wzór estru i napisz równania reakcji, októrych mowa w zadaniu

Zadanie 3
Oblicz objętość gazu wydzielonego w warunkach normalnych podczas hydrolizy zasadowej 10g mocznika

Zadanie 4
Oblicz objętość powietrza (warunki normalne) niezbędną do całkowitego spalenia 20dm3 mieszaniny zawierajacej 80% metanu, 18% etanu i 2% azotu

Zadanie 5
Napisz równania reakcji, napisz warunki niezbędne do zajścia reakcji:
* kwas benzoesowy + propan-2-ol
* eliminacja wody z propan - 1 - olu
* etyn + woda
* but -1-en + HCl
* metanal + Ag2O
* dekarboksylacja kwasu salicylowego
* alanina + KOH
* Metyloamina + Hbr
* hydroliza kwasowa palmitynianu metylu
* kwas octowy + magnez
* fenol + sód
* etanol + kw azotowy (V)



POMOCY
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości