chromosom, chromatyna i chromatyda

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Monisia

Re: chromosom, chromatyna i chromatyda

Post autor: Monisia »

zawaliłam sprawdzian z genetyki. jutro poprawa i mam problem :roll: mogę prosić o definicję chromatyny :?: i o co dokładnie chodzi w I prawie Mendla :?: z góry dziękuję za pomoc :)
Prawdziwa
Posty: 79
Rejestracja: 8 lis 2006, o 15:43

Re: chromosom, chromatyna i chromatyda

Post autor: Prawdziwa »

żródło wikipedia:
Chromatyna – Włóknista substancja występująca w jądrze komórkowym, zbudowana z DNA, histonów, RNA i niehistonowych białek. Stanowi główny składnik chromosomów.

Chromatyna posiada kilka stopni upakowania. Podwójna helisa DNA wraz z białkami tworzy nukleosomy. Nukleosom obejmuje łańcuch DNA o długości około 150 par zasad (u człowieka 146 par zasad) nawinięty na rdzeń zbudowany z 4 rodzajów białek histonowych. Pomiędzy nukleosomami znajduje się DNA łącznikowe o długości około 50 par zasad. Nukleosomy i DNA łącznikowe układają się w specyficzny sposób, tworząc solenoid. Solenoid układa się w pętle, z których składają się chromatydy.

Chromatyna może kurczyć się i rozkurczać, powodując zmianę upakowania struktury chromosomów. Ze względu na upakowanie rozróżniamy: mniej skondensowaną, aktywną genetycznie chromatynę luźną – euchromatynę – i zazwyczaj nieaktywną genetycznie chromatynę skondensowaną – heterochromatynę – o włóknach silnie upakowanych.



Pierwsze prawo Mendla (prawo czystości gamet) - każda gameta wytwarzana przez organizm posiada tylko jeden gen z danej pary alleli. Wynika z tego, że każda komórka płciowa musi zawierać po jednym genie z każdej pary alleli.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: chromosom, chromatyna i chromatyda

Post autor: Savok »

Jakie fajne bledy sa w wikipedii P

Chromatyna to jest nic DNA zaopatrzona w histony i zwinieta w solenoid. Solenoid nazywany jest wluknem chromatyny.
Oczywiscie chromosomalne struktury DNA to tez chromatyna, ale chodzlio mi o to, ze juz na poziomie solenoidu mowimy o chromatynie, z reszta co sie bede rzdrabniac:

Schemat zPodstawy cytofizjologii i Histofizjologii A. Myśliwski, AMG
Patita3
Posty: 3
Rejestracja: 1 paź 2008, o 19:38

Re: chromosom, chromatyna i chromatyda

Post autor: Patita3 »

Hanta pisze:najprościej rzecz ujmując:
-DNA w jądrze komórkowym jest połączone z białkami zasadowymi (histonami) i właśnie taki kompleks DNA-histony nazywa się chromatyną.
-z silnie upakowanej chromatyny składają się chromosomy (takie ścisłe upchnięcie chromatyny porządkuje ją w jądrze komórkowym i umożliwia prawidłowy rozdział do komórek potomnych)
- w stadium płytki metafazowej, kiedy chromosom jest najlepiej widoczny (bo najsilniej upakowana jest chromatyna), zwykle ma on kształt X. chromatydy to właśnie dwa ramiona tego iksa, połączone w środku tzw. centromerem. obydwie chromatydy tego samego chromosomu zawierają te same geny, dzięki temu możliwe jest ich rozdzielenie i utworzenie dwóch komórek potomnych bez zmniejszania w nich ilości informacji genetycznej.
hej mam ten sam problem,ale czy możecie pomoc w odnalezieniu roznic bo tutaj widze tylko opis a to juz mam
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: chromosom, chromatyna i chromatyda

Post autor: ulala »

szukasz stopni kondensacji chromatyny?
Patita3
Posty: 3
Rejestracja: 1 paź 2008, o 19:38

Re: chromosom, chromatyna i chromatyda

Post autor: Patita3 »

Szukam różnic między chromosomem,chromatyną a chromatydą,RÓŻNIC nie opisów
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: chromosom, chromatyna i chromatyda

Post autor: ulala »

moim zdaniem rozni sie tylko st. upakowania hm
Patita3
Posty: 3
Rejestracja: 1 paź 2008, o 19:38

Re: chromosom, chromatyna i chromatyda

Post autor: Patita3 »

ale czy to wystarczy? mam wymienic te roznice na jutro a ta baba jest wymagajaca
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: chromosom, chromatyna i chromatyda

Post autor: WojtekB »

Patita3 pisze:ale czy to wystarczy? mam wymienic te roznice na jutro a ta baba jest wymagajaca
Poszukaj i Porównaj
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości