Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Sapos
Posty: 107
Rejestracja: 14 cze 2011, o 23:07

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Sapos »

Erytrocyty sa pozbawione jądra komórkowego i innych organelli, co obniża metabolizm własny tych komórek, dzięki czemu nie zużywają transportowanego tlenu stwarza to także, że erytrocyt może pomieścić więcej tlenu.

Wyjaśnij biologiczny sens emulgacji tłuszczów przez żółć.
kerq
Posty: 114
Rejestracja: 26 lut 2012, o 14:23

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: kerq »

emulgacja tłuszczów przez żółc umozliwia ich trawienie - tylko tłuszcze zemulgowane mogą byc strawione.



Rytm dobowy (okołodobowy) oznacza, że w ciągu doby (w czasie zbliżonym do 24 godzin)
zamyka się jeden cykl zmian intensywności przebiegu niektórych procesów fizjologicznych.
Zachodzą one wewnątrz danego organizmu z udziałem jego własnych mechanizmów,
tzw. zegarów biologicznych. Czynnikiem sterującym rytm dobowy jest światło i ciemność.
Podaj dwa przykłady rytmu dobowego człowieka.
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Stalowy »

kerq, nie tylko zemulgowane tłuszcze są trawione

Moja odp: lipazy mogą trawić cząsteczki tłuszczu tylko i wyłącznie powierzchniowo - proces emulgacji prowadzi do rozpadu dużych cząsteczek tłuszczu na wiele mniejszych. Umożliwia to działanie lipaz na jednocześnie większej powierzchni - a co za tym idzie: zwiększa efektywność procesu trawienia.
aspiring17
Posty: 176
Rejestracja: 11 lis 2010, o 13:42

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: aspiring17 »

mam takie pytanie czy precherzyk pinocytrany to to samo okreslenie co wodniczka pokarmowa? czy wodniczka pokarmowa jest dopiero wtedy gry dolaczy sie lizosom? wodniczka pokarmowa jest w fagozytozie a pecherzyk w pinocytozie?
przepraszam za ilosc pytan. ale nie cierpie niejasności!
kerq
Posty: 114
Rejestracja: 26 lut 2012, o 14:23

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: kerq »

Stalowy pisze:kerq, nie tylko zemulgowane tłuszcze są trawione
tak mnie uczono. podobne pytanie bylo chyba na maturze z 2010 . jakie mogą byc trawione bez emulgacji?

Stalowy, Twoja odpowiedz jest bardziej dokładna ]
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Stalowy »

Mówi się w uproszczeniu, że NIE jest trawiony - bo w zasadzie jeżeli nie jest zemulgowany to organizm nie zdąży całego strawić i zostanie wydalony. Niemniej sam proces jako taki przebiega - tylko wolniej.

Tak więc wszystkie są trawione bez emulgacji ale w małym stopniu
kerq
Posty: 114
Rejestracja: 26 lut 2012, o 14:23

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: kerq »

no tak to wiem , ale bez emulgacji, nie zdążą być strawione . w kazdym razie , egzaminatorka z bio taką odpowiedz jak napisałem mi zaliczyła .
Sapos
Posty: 107
Rejestracja: 14 cze 2011, o 23:07

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Sapos »

Rytm dobowy (okołodobowy) oznacza, że w ciągu doby (w czasie zbliżonym do 24 godzin)
zamyka się jeden cykl zmian intensywności przebiegu niektórych procesów fizjologicznych.
Zachodzą one wewnątrz danego organizmu z udziałem jego własnych mechanizmów,
tzw. zegarów biologicznych. Czynnikiem sterującym rytm dobowy jest światło i ciemność.
Podaj dwa przykłady rytmu dobowego człowieka.
1. spadek natężenia oddychania komórkowego w nocy podczas snu i jego wzrost w dzien
2. spadek intensywności perystaltyki przewodu pokarmowego w nocy i wzrost intensywnosci w dzien gdy organizmowi dostarczane jest pozywienie

prosze o zweryfikowanie bo nie wiem czy dobrze.

pytanie:

W laboratorium prowadzono badania na szczurach polegające na wielogodzinnym głodzeniu zwierzat a nastepnie ciągłym podrażnianiu bodźcem elektrycznym ośrodka sytości
1) zapisz jak zachowa się drażniony szczur gdy znajdzie sie w obecnosci sporej ilosci jedzenia
2)nazwij tę część mózgu, w której umieszczono elektrodę.
kerq
Posty: 114
Rejestracja: 26 lut 2012, o 14:23

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: kerq »

dobrze
hookmeup9
Posty: 82
Rejestracja: 4 mar 2012, o 21:23

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: hookmeup9 »

Podczas biologicznego utleniania tłuszczów powstaje więcej wody niż podczas utleniania tej samej ilości cukrów. Wyjaśnij dlaczego
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Stalowy »

kerq, możliwe, że po prostu za bardzo zagłębiłem się w szczegóły Jeżeli nauczycielka Ci zaliczyła, to jest to na poziomie maturalnym poprawne
eschtin
Posty: 66
Rejestracja: 14 mar 2012, o 18:39

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: eschtin »

Witam
Kwasy tłuszczowe pochodzące z tłuszczów są związkami bardziej zredukowanymi od cukrów o tej samej liczbie atomów węgla w cząsteczce (ich elektrony mają większą energię potencjalną) dlatego ich utlenienie jest wydajniejsze i prowadzi do wytworzenia większej ilości produktów, czyli reszt acetylowych oraz potencjału redukcyjnego, biorących następnie udział w cyklu Krebsa i łańcuchu oddechowym.

moje pytanie:
Gen regulatorowy kodujący represor tryptofanowy nie jest położony bezpośrednio przy operonie trp. Czy położenie tego genu bezpośrednio przy operonie stanowiłoby zaletę? Odpowiedź uzasadnij.
kerq
Posty: 114
Rejestracja: 26 lut 2012, o 14:23

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: kerq »

Sapos pisze:
W laboratorium prowadzono badania na szczurach polegające na wielogodzinnym głodzeniu zwierzat a nastepnie ciągłym podrażnianiu bodźcem elektrycznym ośrodka sytości
1) zapisz jak zachowa się drażniony szczur gdy znajdzie sie w obecnosci sporej ilosci jedzenia
2)nazwij tę część mózgu, w której umieszczono elektrodę.

1) bedzie agresywny, bedzie wydzielał duze ilosci śliny i bedzie jadł
2) podwzgórze

prosze autora o sprawdzenie


W procesie rozwoju zarodka jego komórki podlegają procesowi różnicowania, który prowadzi
do powstania w organizmie różnych rodzajów wyspecjalizowanych grup komórek:
somatycznych (budujących ciało) oraz komórek płciowych.
Zaznacz poniżej określenie (A lub B), które pozwoli poprawnie zakończyć podane
zdanie. Uzasadnij swój wybór jednym argumentem.
Proces różnicowania komórek jest w przypadku erytrocytów
A. odwracalny, B. nieodwracalny,
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości