Studia Cambridge

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
wuzet
Posty: 3
Rejestracja: 13 mar 2012, o 13:27

Studia Cambridge

Post autor: wuzet »

Cześć!

Ostatnio postanowiłem, że będę aplikować na studia w Cambridge (kierunek lekarski). Czy jest ktoś kto się zna na procesie rekrutacji? Albo ma jakiegoś znajomego na tej uczelni (najlepiej na lekarskich oczywiście)? Chciałbym się z taką osobą skontaktować.

O ile dobrze zrozumiałem, proces rekrutacyjny przebiega tak:

do 15 października się składa aplikację i do tego czasu trzeba mieć zaliczony BMAT i IELTS
jeżeli się spodobamy komisji to zapraszają nas na rozmowę kwalifikacyjną w okolicach grudnia
jeżeli ponownie się spodobamy to przesyłają nam ofertę studiów i wymogi odnośnie matur

Dobrze zrozumiałem?
Mam parę pytań co do powyższego. Po pierwsze wie ktoś jak przygotować się do BMAT? To jest test biochemiczny, który trzeba zdać, aby się wdostać na niektóre studia w UK. Nie mogę znaleźć do niego żadnych materiałów, jedynie parę testów z poprzednich lat. Jakieś rady? Ja to widzę tak, że będę musiał znaleźć korepetytora co zna się na angielskim i zna zagadnienia biologiczne i jeszcze najjlepiej chemiczne i fizyczne, co w mojej dziurze jest mało prawdopodobne.

Wie ktoś jaka może być złożona oferta studiów? Jeszcze nie poznałem nikogo z Polski, kto aplikowałby do Cambridge na medycynę i jestem tego bardzo ciekaw. Czytałem tylko gdzieś w Internecie, że ktośtam dostał wymogi około 95% z infy, fizy rozsz, matmy i angielskiego na jakiś kierunek z tymi przedmiotami związany.

Liczy się wszelka pomoc i jakakolwiek, choćby najmniejsza informacja. Za wszystko jestem bardzo wdzięczny .
Michch
Posty: 285
Rejestracja: 14 lip 2011, o 19:24

Re: Studia Cambridge

Post autor: Michch »

Swego czasu interesowałem się architekturą w Bartlett School w Londynie, także coś o aplikowaniu na brytyjskie uczelnie pamiętam. Powiem ci, żeś pojechał z tym Cambridgem:P Pamiętaj jeszcze, że studia tam nie są tak jak w Polsce darmowe. Z tego co pamiętam to jest kwestia +/- 7000 funtów rocznie, ale pewności nie mam. Jeżeli chcesz studiować w UK to polecam University of Edinburgh. W Szkocji studia są nieodpłatne, Edynburg to CUDOWNE miasto (wiem-byłem:)), a uniwersytet też jeden z lepszych w skali światowej, nie mówiąc już o europejskiej. Na Cambridge na medycynę wymagania są zapewne KOSMICZNE (nawet na UJ ciężko się dostać, co dopiero na Cambridge),a dobrze zdane egzaminy (dobrze mam na myśli 95+ z każdej matury, do tego wysokie noty z pozostałych, brytyjskich) stanowią tylko ułamek kryteriów rekrutacyjnych. Z rozmową kwalifikacyjną prawda, plus do tego bardzo ważny jest tzw Personal Statement, czyli esej w którym się reklamujesz. O studiowaniu w UK trzeba myśleć z dużym wyprzedzeniem, by nazbierać doświadczeń. Jeżeli nie pracowałeś/łaś charytatywnie, nie byłaś wolontariuszką, nie udzielałaś się w polityce szkoły, ogólnie nie było o tobie głośno, to niestety o studiach w Cambridge możesz zapomnieć. Tam oprócz wiedzy wielką wagę przywiązują do ZAANGAŻOWANIA w dany temat. Dalej, oprócz zaangażowania oceniają charakter i predyspozycję do zawodu. Pamiętaj, że twoją konkurencją są ludzie z CAŁEGO ŚWIATA, nie tylko z Polski i myślę, że chętnych na jedno miejsce liczy się tam w setkach:P (ale może legenda Cambridge wszystkich przeraża i dają sobie ludzie z tą uczelnią spokój, tego nie wiem:P). Jeżeli spełniasz WSZYSTKIE te warunki (wyniki egzaminów, zaangażowanie, charakter, predyspozycje) to uderzaj śmiało, jeżeli brakuje ci choć jednego to lepiej daj sobie spokój. Oszczędzisz stresu i nerwów.
I zawsze możesz rozejrzeć się za innymi uniwerkami (oprócz Oxfordu i Imperial College, bo tam warunki takie same). Ja polecam Szkocję, Edynburg, Dundee, St Andrews (w UK bardzo prestiżowy, na świecie troszkę mniej). W Anglii również jest wiele uczelni wartych uwagi: Manchester, Sheffield, Warwick, York, Bristol. Od wyboru do koloru:) Wymaganie NIEWIELE mniejsze, ale jednak mniejsze:)
Trzymam kciuki i mam nadzieję, że cię nie zdemotywowałem, chciałem tylko przestawić rzeczywistość.
Awatar użytkownika
woicieh
Posty: 226
Rejestracja: 2 sie 2010, o 10:55

Re: Studia Cambridge

Post autor: woicieh »

Poszukaj sobie forum British Council. Tam masz wszystko co potrzebujesz (a nawet więcej) na temat studiowania w uk.

Na oficjalnej stronie University of Cambridge:
Like most English universities, Cambridge will be charging new UK and EU students tuition fee of £9,000 per year for all undergraduate courses in 2012-13.
Jak dla mnie płacić 9 tys funtów rocznie przez 6 lat to już przesada. Polska aż tak zacofana nie jest w nauce, żeby płacić ok 250 tysięcy złotych za studia za granicą
kerq
Posty: 114
Rejestracja: 26 lut 2012, o 14:23

Re: Studia Cambridge

Post autor: kerq »

moze wartosc funta spadnie hehehheee- w polsce jest o wiele taniej -medycyna 7 k PLN / semestr -,- jesli sie nie dostaniesz na stacjonarne .
Awatar użytkownika
asiula9222
Posty: 461
Rejestracja: 4 wrz 2010, o 11:58

Re: Studia Cambridge

Post autor: asiula9222 »

gdzie masz medycynę za 7000 tys zł? za semestr? Wskaż dobry czlowieku:)
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Studia Cambridge

Post autor: Stalowy »

kerq
Nie znalazłem podobnego dla leku, niestety, jednak zazwyczaj jest to 2-3 koła mniej.
Remek
Posty: 78
Rejestracja: 6 sty 2011, o 09:54

Re: Studia Cambridge

Post autor: Remek »

Ja planuje studia medyczne w UK, wiec jestem w miare na bierzaco z uniwersytami.
Kazdy kto chce aplikowac na uczelnie medyczne w Anglii musi miec zdany egzamin UKCAT, ktory jest egzaminem bezsensownym, kazdy lekarz Ci to powie.

Kazdy uniwersytet od polskiego studenta wymaga matury z biologi I chemii powyzej 90% na rozszerzeniu oraz 80% z jednego dodatkowego przedmiotu do wyboru matematyka/fizyka I cos jeszcze ale nie pamietam.

Nie polecam Cambridge to tylko nazwa studenci tam maja malo praktycznych zajec przyjzyj sie szkola medycznym w Manchesterze, Bristolu albo Kings College London jest jest UCL - ale tutaj polecam bardziej robic junior doctor w uclh, pracuje w tym szpitalu wiec sam widze iz wszystko jest tu na wysokim poziomie.

Jezeli bedziesz potrzebowal jakis informacji od uniwersytetu to nigdy nie pisz maili, zadzwon do nich jezeli potrzebowalabys jakis informacji z uczelni londynskich moge podjechac I popytac jezeli chcesz.

Pozdrawiam I powodzenia,
Patryk

Remek
Posty: 78
Rejestracja: 6 sty 2011, o 09:54

Re: Studia Cambridge

Post autor: Remek »

Przepraszam, nie moge edytowac postu a chcialem tylko powiedziec, ze uniwersytety beda wymagac od Ciebie testu jezykowego, jedyne wyjatki o ktorych slyszalem to Manchester I Kings College London oni wymagaja tylko matury rozszerzonej z jezyka angielskiego na wiecej niz 85%

kerq
Posty: 114
Rejestracja: 26 lut 2012, o 14:23

Re: Studia Cambridge

Post autor: kerq »

asiula9222 pisze:gdzie masz medycynę za 7000 tys zł? za semestr? Wskaż dobry czlowieku:)
sorry przeliczylem od razu na funty(ale napisałem PLN) i jakos tak mi to wyszlo -,- wszystko przez to mieszkanie w niemczech- przeliczanie weszło mi w nawyk
wuzet
Posty: 3
Rejestracja: 13 mar 2012, o 13:27

Re: Studia Cambridge

Post autor: wuzet »

Ja już trochę się ogarnąłem w temacie.
Odnośnie rekrutacji: do cambridge wymagany jest BMAT i IELTS na wstępie.
Według mnie trudność testu nie jest powalająca. Jest to wiedza na poziomie naszej podstawowy biologii z elementami rozszerzenia. Uważam, że nasza matura rozszerzona z biologii i chemii jest trudniejsza, zwłaszcza, że mamy tu do czynienia głównie z testem (wielokrotnego) wyboru. Największym problemem zdaje się być bariera językowa, ale przecież nie jest to też jakiś zabójczy poziom. Myślę, że przy sporym nakładzie pracy testy wstępne dam radę zdać na dobrym poziomie. Zwłaszcza, że BMAT dopiero 7 listopada.
UKCAT to zamiennik BMAT, jednakże nie dotyczy on Cambridge.
Odnośnie reszty aplikacji: myślę, że akurat pod tym względem się nadaję jak najbardziej. Jestem ratownikiem WOPR, planuję ukończyć kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, wieloletni wolontariat z niepełnosprawnymi, pomoc w domach dziecka, szeroko pojęte organizowanie akcji społecznych (moi rodzice się tym zajmują, więc mam akurat łatwiej), ponadto członkostwo w samorządach szkolnych, młodzieżowej radzie powiatu, młodzieżówce politycznej, udział w operacjach na zwierzętach (ojciec weterynarz), sekcjach zwłok zwierzęcych (^^) i jeszcze parę takich da się pewnie wymienić. Ponadto planuję w trakcie wakacji zapisać się jako wolontariusz do szpitala.
A jeśliby było mało nadal to co to za problem dopisać sobie? Wszystkie certyfikaty, zaświadczenia itp. jest tak łatwo podrobić, że aż szkoda gadać. Ponadto, kto w Cambridge będzie specjalnie to sprawdzał. Może to nieetyczne, jednakże stawka jest wystarczająco duża, by się nie przejmować takimi drobnymi niedogodnościami.
Koszt studiów faktycznie jest ogromny. Jednakże jakby spojrzeć na to z drugiej strony, to studenci medycyny łapią się zazwyczaj na całkiem niezłe stypendia (polskie i brytyjskie), ponadto z tego co wiem, to zazwyczaj dostają kredyt studencki na pokrycie czesnego. Studia mimo wszystko ciągle pozostają droższe, choć różnica nie jest już taka kolosalna jak się to uwzględni .
Odnośnie matur: czy to naprawdę aż tak trudno napisać to rozszerzenie na ~95%? Według mnie większość ludzi zaczyna się uczyć poważnie pod kątem maturalnym dopiero w klasie maturalnej. Ponadto większość uczniów rozdrabnia się na niepotrzebne przedmioty takie jak, chociażby geografia, czy język polski (którego podstawa jest dziecinnie prosta w porównaniu do biologii). Ja olałem i, nadal z dumą to robię, wszystkie przedmioty oprócz angielskiego, biologii i chemii, dlatego mam po prostu więcej czasu na naukę.
Nie jestem żadnym geniuszem ani się za takiego nie uważam. Myślę, że wcześnie rozpoczęta ciężka praca jest w stanie doprowadzić do sukcesu.
Awatar użytkownika
woicieh
Posty: 226
Rejestracja: 2 sie 2010, o 10:55

Re: Studia Cambridge

Post autor: woicieh »

Co do aplikacji, dobrze by było dodać coś z przeczytanych pozycji książkowych (powiązanych tematycznie z kierunkiem studiów), poza tym myślę, że reszta twoich działań wystarczy, żeby być dobrym kandydatem.

Osiągnięcie 95% z rozszerzenia jest całkiem realne, ale często zdarza się, że przez głupie pomyłki (niewynikające z niewiedzy) wynik z matury jest trochę zaniżony. Przy 95% na pomyłkę raczej jest mało miejsca.

Bardziej niż nad bmatem martwiłbym się ieltsem (chyba, że w offerze nie będzie wymagany), bo na medycynę z tego co pamiętam jest wysoki próg.
Michch
Posty: 285
Rejestracja: 14 lip 2011, o 19:24

Re: Studia Cambridge

Post autor: Michch »

95% z trzech przedmiotów na poziomie rozszerzonym to jest jednak kłopotliwa sprawa, szczególnie, że na maturze szczęście gra może nie pierwsze, ale na pewno drugie skrzypce. Zdarza się przecież bardzo często, że ilość czasu włożonego w naukę jest niewspółmierna do uzyskanego wyniku. Tak czy siak, wish you luck:)
pawel-mzg
Posty: 34
Rejestracja: 20 kwie 2012, o 13:25

Re: Studia Cambridge

Post autor: pawel-mzg »

Hej, skończyłem Natural Sciences (nauki przyrodnicze) na Cambridge, mam też wielu znajomych studentów medycyny, chętnie odpowiem na Twoje pytania . Email podałem Ci w PW.


Paweł
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości