Kondensor imersyjny pzo.

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
lukaszx95
Posty: 22
Rejestracja: 12 sty 2012, o 21:31

Kondensor imersyjny pzo.

Post autor: lukaszx95 »

Witam, wszedłem dzisiaj w posiadanie kondensora imersyjnego PZO(ciemnego pola) 1,21,4. Jakoż iż dostałem go od mojej ciotki za darmo to nie będę żałował jeżeli okaże się coś jest nie w porządku. Kondensor był całkowicie nowy i nawet owinięty w oryginalną folię. Najpierw po pierwszym zamontowaniu zdziwiłem się, że nic nie widać, dopiero gdy dałem kroplę wody na kondensor zauważyłem dość ładny obraz. Obraz jest jak brylant do obiektywu 20x od 40x cały obraz (tego co jest na ciemnym polu) jest taki jakby przejaskrawiony i rozmazany a na 100x to już widać (a raczej nic nie widać) tylko jasne tło. Moje pytanie brzmi o co tutaj chodzi i co można na to poradzić?
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Kondensor imersyjny pzo.

Post autor: Pickul »

To jest kondensor olejowy, zamiast wody musisz dać olejek imersyjny.
Żeby używać ciemnego pola dla setki, obiektyw musi mieć przesłonę irysową do zmniejszania apertury inaczej niewiele zobaczysz.
lukaszx95
Posty: 22
Rejestracja: 12 sty 2012, o 21:31

Re: Kondensor imersyjny pzo.

Post autor: lukaszx95 »

Mam jeszcze jedno pytanie. W tym pudełku był jeszcze taki malutki lejek i kluczyk. Do czego one służą?
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Kondensor imersyjny pzo.

Post autor: Pickul »

Lejek jest do starych buteleczek z olejkiem /teraz zupełnie zbędny/, a kluczyk nie mam pojęcia
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: Kondensor imersyjny pzo.

Post autor: pawelcanon36 »

A czy ten lejek to nie służy przypadkiem właśnie do zmniejszenia apertury ob. 100x
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Kondensor imersyjny pzo.

Post autor: Pickul »

W jaki sposób ?
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: Kondensor imersyjny pzo.

Post autor: pawelcanon36 »

Przynajmniej tak powiedział mi jeden ze sprzedający z allegro.pl
Awatar użytkownika
kris_m
Posty: 112
Rejestracja: 9 maja 2010, o 17:13

Re: Kondensor imersyjny pzo.

Post autor: kris_m »

Jest to tulejką zmniejszająca aperturę (zakłada się ją tak jak na powyższym rysunku), dzięki temu zwykły obiektyw PZO 100x mógł być łatwo przekształcony w obiektyw ciemnego pola, bez stosowania przesłony irysowej. O ile się nie mylę, PZO sprzedawało kiedyś pełny zestaw: kondensor + obiektyw 100x + pasująca do niego tulejka.
lukaszx95
Posty: 22
Rejestracja: 12 sty 2012, o 21:31

Re: Kondensor imersyjny pzo.

Post autor: lukaszx95 »

Ten lejek nie jest chyba jednak do obiektywu. Jest o dużo za duży aby go wsadzic do obiektywu.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Kondensor imersyjny pzo.

Post autor: Pickul »

kris_m napisał, że to jest specjalny dedykowany obiektyw, więc pewnie tylko do niego będzie pasował.
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: Kondensor imersyjny pzo.

Post autor: kriscavok »

Cześć, ja używałem tego kondensora z wodą dla obiektywów o NA 0.75 i 0.9 i działało mi ok. Czy obraz jest rozmazany czasami zależy od grubości preparatu, to co nie jest w płaszczyźnie ostrości może dawać poświaty. Tak?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 13 gości