Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Jane Doe »

nie ma czegoś takiego jak wpływ allelopatii allelopatia to zjawisko (czyli allelopatia jest wpływem). może być np: wpływ sub.X z rośliny Y na roślinę Z. albo: wpływ rośliny X na roślinę Y. itd.
tysia95
Posty: 11
Rejestracja: 9 wrz 2011, o 22:10

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: tysia95 »

a"Wpływ Marchwi/Truskawki i Cebuli na rozwój i kiełkowanie Rzodkiewki w warunkach szklarniowych jako przykład zjawiska allelopatii dodatniej i ujemnej"?
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Jane Doe »

nie musisz w tytule umieszczać, że to jest zjawisko allelopatii. Zrób to we wnioskach. Ten temat ok, ale i tak uważam, że najbezpieczniejszy pomysł to konsultacja z nauczycielem Ma obowiązek Ci pomóc. Jak nie Twój nauczyciel merytoryczny, to inny biolog ze szkoły
coolstorybro
Posty: 1
Rejestracja: 22 mar 2012, o 15:00

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: coolstorybro »

Witam, moje wstępne tematy na pracę badawczą są takie:
1. Rośliny chronione wybranych fragmentów Puszczy X
2. Analiza populacji bociana czarnego (łacińska nazwa) w miejscu X
Mieszkam w miejscu gdzie występują te bociany i tak naprawdę mam dostęp do wielu źródeł.
Jednak chciałabym się spytać czy te tematy są dobre i czy nie są mało oryginalne i za bardzo oklepane?

Prosiłabym o szybką odpowiedź
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Jane Doe »

coolstorybro
No dobra. nikt Ci nie odpisuje (może to wina nicku), to ja się zerwę.
W sumie tematy są ok, nie wydają mi się oklepane, ale pamiętaj o zasadach związanych z gat. chronionymi i kręgowcami Osobiście wybrałabym temat drugi. Wydaje mi się ciekawszy i skoro masz dobre źródła to warto to wykorzystać.
Hamletka
Posty: 10
Rejestracja: 22 lut 2012, o 14:49

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Hamletka »

Dziękuję bardzo, Jane Doe . Fakt ich przebywania w budkach lęgowych będzie ok? Tylko niech przylecą potworki. Myślałam nad tematem Obserwacje częstotliwości lotów szpaka (łacińska nazwa) podczas . -i tu muszę jakoś sformułować myśl, może etapów okresu lęgowego", choć to trochę zawiłe. Ach, jeszcze jedno. Co mogę umieścić we wnioskach, poza wynikiem obserwacji, tj kiedy lotów z jedzonkiem będzie więcej? Z góry dziękuję za pomoc
Ambryll
Posty: 28
Rejestracja: 8 lip 2010, o 17:35

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Ambryll »

Hej. Mam pewien dylemat. Muszę podać temat i nie wiem który wybrać.
1. Znaczenie liścieni dla młodych siewek fasoli.
2. Miejsce występowania naturalnych inhibitorów kiełkowania nasion jabłoni.
3. Intensywność transpiracji X w zależności od stopnia nasłonecznienia.
Czy te tematy wogóle nadają się na olimpiadę tak żeby mieć wstęp na nią przez dwa lata? Proszę o opinie.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Jane Doe »

Hamletka, tak, budki lęgowe są ok. Sformułuj kilka propozycji, pomogę Ci wybrać najlepszą, a później zweryfikujesz z nauczycielem

Ambryll, daj mi się zastanowić 3. raczej banalna, badana nie raz. 1. jak wg Ciebie miałoby to wyglądać? 2. to też opisz trochę
evlyn
Posty: 4
Rejestracja: 24 mar 2012, o 20:07

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: evlyn »

Hej, czy temat pracy związany z fototropizmem lub tigmotropizmem mógłby się nadawać?
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Jane Doe »

evlyn, praktycznie każdy mógłby być, jeżeli by się go odpowiednio zrobiło. a coś konkretniej masz na myśli? bo to bardzo mało mówi.
Ambryll
Posty: 28
Rejestracja: 8 lip 2010, o 17:35

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Ambryll »

1. Usunięcie 1 liścienia z kilku nasion fasoli, w drugim zestawie usunięcie obu a w trzecim bez zmian. Zobaczyć które urosną szybciej.
2. Usunięcie łupiny nasiennej, w drugim łupiny i bielma wtórnego, trzecie bez zmian. Zobaczyć które szybciej wykiełkuje.
evlyn
Posty: 4
Rejestracja: 24 mar 2012, o 20:07

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: evlyn »

Tak naprawdę to dopiero myślę nad tematem i nie jestem w tym temacie dobra. Myślałam coś o obserwowaniu wzrostu, albo grawitropizm poprzeczny jakiejś rośliny i obserwacja wygięcia rurki w miejscu dna kwiatowego (to podpowiedź mojego nauczyciela) tylko, nie wiem czy to jest dobry temat
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Jane Doe »

Ambryll, to zbyt proste i oczywiste drugie już lepsze, ale proponowałabym urozmaicić można np zbadać różne rodzaje nasion pod tym kątem

evlyn, fajnie, że nauczyciel Ci coś zaproponował. Tylko że grawitropizm też jest już przecież dobrze zbadanym zjawiskiem. więc to bez sensu. Jak będziesz miała jakieś konkretne propozycje to napisz mi pw, coś poradzimy
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości