osmoza

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
kasia90010
Posty: 35
Rejestracja: 14 paź 2010, o 16:52

osmoza

Post autor: kasia90010 »

mam problem z pewnym zagadnieniem, otóż miałam ostatnio sprawdzian. jedno z zadań polegało na opisaniu co stanie się z komórką zwierzęcą po umieszczeniu w roztworze izo-, hipo- oraz hipertnonicznym.

rozumiem to tak:
po umieszczeniu komórki w roztworze izotonicznym nie stanie się nic, stężenia po obu stronach błony będą identyczne
po umieszczeniu komórki w roztworze hipotonicznym nastąpi napływ wody do komórki, czyli pęknie, ponieważ roztwór ma mniejsze stężenie
po umieszczeniu komórki w roztworze hipertonicznym nastąpi upływ wody z komórki, czyli obkurczy się, ponieważ roztwór ma większe stężenie

czy ja to źle rozumiem? ponieważ według mojej nauczycielki z hipo- i hipertonicznym jest na odwrót.
w końcu nie mam pojęcia jak jest, bo to mi się wydaje nielogiczne
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: osmoza

Post autor: AnnaWP »

Nie jest na odwrót. Jest tak, jak piszesz.
Jedynym niebezpieczeństwem jest to, że kiedy roztwór na zewnątrz jest hipotoniczny, to roztwór w komórce jest hipertoniczny, może w zadaniu było powiedziane, że komórka jest hipo / hipertoniczna względem roztworu na zewnątrz?
kasia90010
Posty: 35
Rejestracja: 14 paź 2010, o 16:52

Re: osmoza

Post autor: kasia90010 »

dziękuję. właśnie nie było nic takiego, to było proste dopasowanie. myślałam już, że jakoś źle to wszystko rozumiem
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości