XLI Olimpiada Biologiczna (2011/2012) - etap centralny

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Awatar użytkownika
Stonechat
Posty: 110
Rejestracja: 7 lut 2007, o 18:38

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/2012) - etap centralny

Post autor: Stonechat »

Michaluspospolitus, te dwa dodatkowe aminokwasy to selenocysteina i pirolizyna, czy jakieś inne?

Na razie zakupiłam te trzy książki z serii KW, mam jeszcze Morfologię roślin Szweykowskiego, Biochemię Stryera i Genomy Browna, więc materiałów mi nie brakuje, i tak tego wszystkiego nie jestem w stanie perfekcyjnie opanować. Poza tym nie załapałam sie na żadne stypendium (no cóż, sama też się o takie nie ubiegałam), więc nie chce zbytnio nadszarpywać budżetu rodziców (i tak mi głupio, że tyle we mnie inwestują).

Fringilla, nie przejmuj się, ja też w tamtym roku uczyłam sie tylko z Operonu i jeszcze z Villego i to mi wystarczyło, żeby się na trzecim etapie do ustnego dostać. Teraz czytam też z innych źródeł, ale wcale nie czuję się dużo pewniej.
Awatar użytkownika
kociara1993
Posty: 406
Rejestracja: 2 lip 2009, o 19:52

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/2012) - etap centralny

Post autor: kociara1993 »

Wiecie, z jednej strony mam nadzieje na dojście do ustnego, a może i zostanie laureatką, a z drugiej boję się, że nie osiągnę 30% . Wiem, głupie, bo ostatnio z kolegą wyliczyliśmy, że zaznaczenie samych a) i samych + dałoby teoretycznie. 43 punkty, co jest już jednopunktowym nadmiarem .
Pytanko: robicie sobie wolne? Bo ja tak, od następnego tyg.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/2012) - etap centralny

Post autor: Jane Doe »

kociara1993, haha, ja mam to samo w sumie brdzo chciałabym dojść na ustne. Myślę, że lepiej bym sobie poradziła niż na teście.
Nie robię sobie wolnego, bo ja w sumie cały czas nic nie robię

swoją drogą chciałam napisać, że wątek trochę zamarł, nie musicie udawać, że tak sumiennie kujecie
Awatar użytkownika
kociara1993
Posty: 406
Rejestracja: 2 lip 2009, o 19:52

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/2012) - etap centralny

Post autor: kociara1993 »

A mój kolega z innej szkoły, ale od tej samej nauczycielki zrobił sobie. 5 tyg., czyli tydzień już siedzi. On może dać czadu
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/2012) - etap centralny

Post autor: Jane Doe »

jej. w związku z pracą na OB pisze do mnie 923749279473 osób, a ja nie potrafię napisać nędznej bibliografii na polaka. jezu, pali mi się pod stopami, ale nie potrafię odmówić komuś pomocy
Awatar użytkownika
kociara1993
Posty: 406
Rejestracja: 2 lip 2009, o 19:52

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/2012) - etap centralny

Post autor: kociara1993 »

Jane Doe, też jeszcze jej nie napisałam tzn. nie skończyłam
a termin chyba gdzieś do końca marca
Awatar użytkownika
Stonechat
Posty: 110
Rejestracja: 7 lut 2007, o 18:38

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/2012) - etap centralny

Post autor: Stonechat »

Pewnie najsolidniej kują ci, którzy wcale nie uczestniczą w tej dyskusji

kociara, bibliografię musisz oddać najpóźniej miesiąc przed maturą (czyli 23 kwietnia ), ale jeśli chcesz, żeby nauczycielka zdąrzyła ją sprawdzić, to trochę wcześniej. U nas termin jest chyba do 5 kwietnia. Ja właśnie wstałam dzisiaj wcześniej (8.00 ) , żeby się za to wziąć.
Awatar użytkownika
Stonechat
Posty: 110
Rejestracja: 7 lut 2007, o 18:38

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/2012) - etap centralny

Post autor: Stonechat »

Heh, centralka coraz bliżej. Chciałabym się trochę porozwijać, a tu cały czas znajdujdę braki w mojej znajomości Villego (a, jak się zdąrzyłam przekonać, Villi to podstawa). Chciałabym mieć pamięc fotograficzną, kurcze, z taką to bym mogła poszaleć (he he marzenia)
Za każdym razem, gdy przeglądam to forum uświadamiam sobie, że tam w Warszawie będę mieć doczynienia z ludźmi superzdolnymi, połykającymi jedną książkę za drugą i mnie to przeraża.

Ostatnio naszkicowałam gadożera, jak będę mieć chwilę wolnego czasu (lub raczej serdecznie dosyć nauki) to wrzucę

A tak w ogóle to znalazłam ostatnio w KW informację, że minogi mają otwarty układ krązenia - prawda li to czy jakaś herezja?
Awatar użytkownika
Pedipalpi
Posty: 141
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 11:53

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/2012) - etap centralny

Post autor: Pedipalpi »

Faktycznie jest taka informacja, KW: Biologia zwierząt (R. Jurd) s. 144 z wydania drugiego zmienionego z 2007, jednak w Zoologia. Przedstrunowce i strunowce Z. Grodzińskiego z 1969 strona 92 jest wyraźnie zaznaczone, że UKrw jest zamknięty, brak krążenia nerkowego itd. Chyba nie ma wątpliwości.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/2012) - etap centralny

Post autor: Jane Doe »

kociara1993, tak, do piątku, przynajmniej u mnie

Stonechat, pewnie racja. czuję się źle, bo jestem tu jedną z najaktywniejszych i nie przesadzaj. będzie tam sporo różnych osobowości

Pedipalpi, nie wierzęęę! kogo tu widzę

złapcie minoga, potnijcie i sprawdźcie sami. to przecież najważniejsza informacja na świecie )
Michaluspospolitus
Posty: 170
Rejestracja: 11 sty 2010, o 12:55

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/2012) - etap centralny

Post autor: Michaluspospolitus »

To ja też będę miał pytanie.
W Mikrobiologii Salyers i Whitt napisano o bakteriach Gram-ujemnych:
"Jednym ze sposobów obrony organizmu przed bakteriami jest wydzielanie enzymu lizozymu. Lizozym działa na szkielet cukrowy mureiny. Błona zewnętrzna bakterii Gram-ujemnych, nie przepuszczając lizozymu do peryplazmy, chroni mureinę tych bakterii przed rozkładem".

A to pytanie z zeszłorocznej centralki:
"Inkubowanie bakterii Gram-ujemnych z pewną substancją rozpuszczoną w izotonicznej pożywce powoduję, że zmieniają one kształt z pałeczkowatego na sferyczny. Substancją, która powoduje taki jest:
A) detergent, który zwiększa absorbowanie wody przez bakterie, bo zwiększa przepuszczalność błon komórkowych
B) lizozym, który powoduje zniszczenie ściany komórkowej
C)cytohalazyna, która cytoszkielet
D)cholesterol, który w dużym stopniu doprowadza do zniszczenia błony komórkowej
E)sól metalu dwuwartościowego
Klucz mówi, że odpowiedź B jest poprawna. Ktoś potrafi to wyjaśnić?

Pozdrawiam,
Michalus

PS Ciągle coś mnie zaskakuje. Okazuje się, że zespół Guillaina-Barrégo wymawia się nie [żuliana barego] a [gile bare].
klg
Posty: 87
Rejestracja: 29 sty 2012, o 22:28

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/2012) - etap centralny

Post autor: klg »

Michaluspospolitus, ja natomiast czytałem, że błona zewnętrza, owszem, komórki chroni i są one mniej podatne na działanie lizozymu, ale nie jest to protekcja absolutna. Struktura ściany zostaje osłabiona pod działaniem tejże substancji i może nie jest ona już w stanie utrzymać pierwotnego kształtu bakterii.

Tak bym stawiał. Cytatu nie podam, bo gdzieś taka informacja się przewinęła, a stron trochę już zobaczyłem i ciężko mi przywołać w tej chwili książkę.
Madame le Docteur
Posty: 79
Rejestracja: 24 lut 2012, o 15:22

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/2012) - etap centralny

Post autor: Madame le Docteur »

Stonechat pisze:Za każdym razem, gdy przeglądam to forum uświadamiam sobie, że tam w Warszawie będę mieć doczynienia z ludźmi superzdolnymi, połykającymi jedną książkę za drugą i mnie to przeraża.
Jestem żywym dowodem na to, że nie tylko z takimi ludźmi będziesz miała do czynienia też jestem przerażona i coraz częściej mi się wydaje, że znalazłam się tu przypadkiem.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości