Ciekawe doświadczenia chemiczne

Forum chemiczne dla osób chcących podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie badań chemicznych
Dawifd
Posty: 469
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:03

Re: Ciekawe doświadczenia chemiczne

Post autor: Dawifd »

Stasiu drogi, spróbój lokomotywę.
Weź pehydrol 30% oraz namganian (VII) potasu lub tlenek manganu MnO2.

Dalej wiesz co robić.
Wlej perhydrol do kolby (może być szklanka) i dodaj albo to.
Odsuń od razu rękę, po wydobędzie się tlen, para wodna i wodorotlenek potasu (jeśli KMnO4).
Jeśli tlenek manganu, to sam tlen.
Staś Pytalski
Posty: 3
Rejestracja: 1 lip 2008, o 13:19

Re: Ciekawe doświadczenia chemiczne

Post autor: Staś Pytalski »

Nadmanganian pewnie kupię w aptece, a resztę?
Poza tym To ma być zabawa dla dzieciaków 7-10 lat, więc w sumie nie wiem
Chemię ostatni raz miałem 6 lat temu, ale takie KOH nie najlepiej mi się kojarzy
A tlen to pewnie też tylko zjarać można:)

Najlepsze są zmiany kolorów:) I najlepiej z naturalnych produktów. Może popróbuję z sokami owocowymi

Tym niemniej przepięknie dziękuję
Dawifd
Posty: 469
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:03

Re: Ciekawe doświadczenia chemiczne

Post autor: Dawifd »

Perhydrol weźmież z apteki

Lub zamiast KMnO4 użyj jodku potasu.
Powstanie fajna sztywna piana, bardzo dużo, oczywiście.
Fajny kolor, żołty

A co to do KOH, to wodorototlenek z tlenem w górę wyleci, dlatego, to raczej jest pokaz, a nie, że każdy może to zrobic.

Równie dobrze użyj dwutlenku manganu, ale nie wiem skąd weźmiesz.
Wydzieli się tylko tlen

Tego typu doświadczenie lepiej wykonywać na dworze, właśnie dlatego.

Powododznia
krzysiek j
Posty: 419
Rejestracja: 24 sty 2008, o 19:23

Re: Ciekawe doświadczenia chemiczne

Post autor: krzysiek j »

Korczaszko pisze: Może wiecie coś więcej na ten temat?
Wiedza i#x17Bycie pisze:Mentosowy Gejzer
Blisko półtora tysiąca studentów utworzyło nietypową fontannę belgijskim Leuven. Nie zrobili nic skomplikowanego - po prostu jednocześnie wrzucili mentosy do butelek z coca-colą light. Kiedy gwałtownie wydzielający się z napoju dwutlenek węgla wypycha ciecz do góry, tworzy się nawet kilkumetrowe gejzery. Za eksplozję odpowiada porowata powierzchnia cukierka. Dla rozpuszczonego dwutlenku węgla to idealne miejsce, aby się wydzielić. Cukierek, opadając na dno butelki , tworzy coraz więcej pęcherzyków, aż w końcu ciśnienie jest tak duże, że napój eksploduje. Ważne, żeby używać coli w wersji light, słodzonej aspartamem, a nie cukrem, Słodzik zmniejsza napięcie powierzchniowe cieczy, co ułatwia wydalanie się bąbelków dwutlenku węgla
WIŻ 1.2009
milka.1985
Posty: 332
Rejestracja: 23 lip 2008, o 11:41

Re: Ciekawe doświadczenia chemiczne

Post autor: milka.1985 »

można również zrobićrakietę odrzutową na tej samej zasadzie jak ww. tylko, że mentosy należy nabić na gwoźdź, który wcześniej został wbity w zakrętkę od butelki coli . zakręcamy taką butelkę tym naszym specjalnym korkiem z mentosami bardzo delikatnie, a następnie szybko odwracamy do góry dnem. podczas wydzielania się CO2 powstanie ciśnienie, któreodkręci korek, a butelka poleci do góry jednak, przy tym doświadczeniu proponuję być bardzo ostrożnym i robić to na dworze, daleko od zabudowań
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

[Link] Coca Cola i menthos

Post autor: tin »

StokrOtaa
Posty: 1
Rejestracja: 25 mar 2010, o 19:31

Re: Ciekawe doświadczenia chemiczne

Post autor: StokrOtaa »

Hej wszystkim! mam taki MAŁY problem.
na sobotę muszę opracować na chemię doświadczenie kwaśne deszcze w miniaturze czy czasem nikt przez przypadek się z tym nie spotkał? Ja nie bardzo wiem jak to zrobić. Szukam po googlach ale nic nie mogę znaleźć. Wiem tylko tyle, że w reakcji powinna być siarka i woda aby wyszedł kwas siarkowy. A jakieś obserwacje, komentarze.?
Jak ktoś się orientuje jak przeprowadzić doświadczenie to bardzo proszę o odpowiedź
Awatar użytkownika
Chemikman
Posty: 1
Rejestracja: 7 lut 2010, o 21:00

Re: Ciekawe doświadczenia chemiczne

Post autor: Chemikman »

A wiesz, że w napojach gazowanych jest C02? CO2 reaguje z wodą i powstaje H2CO3 - kwas węglowy, bardzo nietrwały, który szybko rozkłada się do pierwotnych składników. Kwaśny deszcz w butelce to właśnie ten kwas - bo powstaje z tlenku kwasowego CO2. Weź butelkę wody gazowanej i już.
kozi800
Posty: 3
Rejestracja: 13 lip 2010, o 09:03

Re: Ciekawe doświadczenia chemiczne

Post autor: kozi800 »

Bardzo prosty i fajny eksperymęt można zrobić tylko z soli,sklanki i wody gazowanej.

Jeżali przygotowaliści składniki potrzebne do wykonania eksperymętu to robimy tak:

<do pełna nalewamy wode do szklanke
<sypiemy łyżeczke soli i już
LngJourney
Posty: 1
Rejestracja: 30 lis 2010, o 09:35

Re: Ciekawe doświadczenia chemiczne

Post autor: LngJourney »

jeśli interesują cię domowe doświadczenia chemiczne, tutaj znajdziesz opis mnóstwa eksperymentów.
_Brutus
Posty: 1
Rejestracja: 4 lut 2012, o 20:42

Re: Ciekawe doświadczenia chemiczne

Post autor: _Brutus »

Robiłem to doświadczenie z cukrem, ale nie zawsze wychodzi, tzn chyba zależy od cukru, a może od słynnej ilości cukru w cukrze Bo na niektórych działa a na niektórych nie. No i nie są to takie błyski mocne, żeby za widoku było widać. Musi być bardzo ciemno, niemal egipskie ciemności!

Reszty doświadczeń nie próbowałem, ale myślę, że też by działały Takie ciekawe doświadczenia chemiczne można znaleźć na wielu stronach. Polecam przeglądać internet w ich poszukiwaniu.

A i swoją drogą fajna sprawa dla dzieci - można je zaciekawić chemią i fizyką
Awatar użytkownika
boardslides
Posty: 114
Rejestracja: 18 maja 2010, o 18:46

Re: Ciekawe doświadczenia chemiczne

Post autor: boardslides »

Dodajemy wiórki magnezu(Mg) do zwykłego octu, który każdy posiada(powinien) w domu. Zauważymy wydzielanie się wodoru.

2CH3COOH + Mg Mg(CH3COO)2 + H2
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości