XLI Olimpiada Biologiczna (2011/2012) - etap centralny

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
fringilla_coelebs
Posty: 23
Rejestracja: 18 gru 2011, o 20:07

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/2012) - etap centralny

Post autor: fringilla_coelebs »

Skoro w IR nie ma rezerwacji, to chyba rzeczywiście nie powinno być problemu A jedziemy tym o 13, bo tak było napisane w informacji, która przyszła
Awatar użytkownika
Stonechat
Posty: 110
Rejestracja: 7 lut 2007, o 18:38

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/2012) - etap centralny

Post autor: Stonechat »

Michał wyczerpująco opisał, jak wygląda etap ustny i muszę przyznać, że dla mnie też są to przydatne informacje, bo nie dopytywałam się w tamtym roku innych uczestników o pytania, jakie otrzymali. Jeśli chodzi o mnie to dostałam schemat, na którym była transkrypcja i obróbka potranskrypcyjna (tak mi się przynajmniej wydaje, bo byłam tak zestresowana, że nawet nie pamiętam), a w III komisji pokazali mi rozkrojonego pomidora i banana i musiałam powiedzieć, jakie to rodzaje owoców (obie jagody, ale ja palnęłam, ż banan to owoc zbiorowy ). Pozatym miałam wskazać, z których części kwiatu powstają poszczególne części pomidora, wyjaśnić, po co rośliny wytwarzają nasiona i opisać trzy sposoby rozsiewania nasion. Czyli ogólnie pytania nie takie złe. Czuję po kościach, że w tym roku trafi mi się coś bardzo nieprzyjemnego i w ogóle mam ochotę wycofać się z tej całej olimpiady (nie ma to jak brak motywacji, a nawet antymotywacja w postaci ulubionej nauczycielki)
Co do czynników rozpraszających na ustnym, to mnie szczególnie rozpraszały dyskusje egzaminatorów na temat odpowiedzi uczestników, a zwłaszcza tych moich (no cóż, nie były zbyt pochlebne) .

Co do czasu wolnego to ciężko mi powiedzieć, bo w tamtym roku byłam z mamą, więc miałam pełną swobodę (zresztą w tym roku też się zabieram z mamą - może to trochę niedojrzałe", ale ma swoje plusy )
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/2012) - etap centralny

Post autor: Jane Doe »

robię właśnie test z zeszłego roku. zaraz skoczę z 8 piętra.

Michaluspospolitus, masz klucz odp do tego, prawda? mógłbyś mi wysłać, proszę?
klg
Posty: 87
Rejestracja: 29 sty 2012, o 22:28

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/2012) - etap centralny

Post autor: klg »

Czy i ja mógłbym o taki klucz poprosić? Nie chcę zaczynać całego łańcucha proszących, ale chyba niektóre pytania mnie przerastają i nie znajdę na nie odpowiedzi tak łatwo.

Jeśli o test z 2010/2011 chodzi, to wy też zauważyliście spory skok trudności względem lat poprzednich? 2009/2010 miał, co prawda, o kilka pkt wyższy próg, ale mimo wszystko łatwo się go robiło i przebijałem się bez problemu. Niestety, tego powiedzieć nie mogę o zeszłym roku.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/2012) - etap centralny

Post autor: Jane Doe »

klg, zeszły rok to taka masakra, że nie wiem, co powiedzieć. A mówili mi, że zaliczenie to formalność. ale tego bym chyba nie zaliczyła. Podratowałyby mnie te zad. za 5 ptk. Poza tym nie myślę, żeby teraz znowu zrobili łatwiejszy test, raczej utrzymają poziom.
klg
Posty: 87
Rejestracja: 29 sty 2012, o 22:28

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/2012) - etap centralny

Post autor: klg »

Ciężko jest mi prorokować co by z testu wyszło, bo (jak pewnie wiesz) jest częściowo uzupełniony i popisany. Ale jaki ciężki by nie był, zaliczanie to faktycznie - raczej formalność. Zawsze te minimum 30 pytań na 90 będziesz miała, a dochodzi jeszcze 10 pytań +/-, więc te 42pkt ogólnie raczej do zdobycia.

A skoro chcesz tak daleko wnikać w umysły KGOB wchodzić, to można tendencję różnie interpretować. Może być tak jak mówisz. Możesz też zerknąć na progi i zobaczyć, że generalnie niższy próg na okręgówce to niższy próg na centralce. Nie ma co się nad tym teraz głowić, bo równie pewne informacje zdobędziesz od magicznej kuli. Lepiej przysiąść i zrobić kilka zadań więcej.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/2012) - etap centralny

Post autor: Jane Doe »

klg, ja robiłam akurat ten test z innego źródła i łatwo mi prorokować, że byłaby tragedia
no zobaczymy jak to będzie.
Awatar użytkownika
kociara1993
Posty: 406
Rejestracja: 2 lip 2009, o 19:52

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/2012) - etap centralny

Post autor: kociara1993 »

Wiecie, ja myślę, że w tamtym roku walnęli taką trudną bo jubileuszowa. Wydaje mi się, że w tym roku będzie taka bardziej szkolna jak okręgówka. Zresztą rok temu obiektywnie rzecz biorąc okręgówka też była raczej z tych najtrudniejszych.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/2012) - etap centralny

Post autor: Jane Doe »

kociara1993, rok temu tak, w tym moim zdaniem była dziwnie prosta.
Awatar użytkownika
North
Posty: 193
Rejestracja: 3 paź 2009, o 10:16

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/2012) - etap centralny

Post autor: North »

O Jane nie strasz mnie teraz, że 42pkt to nie formalnośćD

Ja właśnie przeprowadzam plan pt. 3 lata biologii w tydzień i w sumie całkiem szybko idzie, możliwe, że się wyrobię do piątku. A co się będzie robiło w niedzielę, jeżeli nie zakwalifikuje się do ustnych? Rozdanie zaświadczeń finalistom jest w sobotę, więc w sumie można by już na własną rękę wracać do domu, tylko nie wiem, czy opiekunowie pozwalają
Awatar użytkownika
Stonechat
Posty: 110
Rejestracja: 7 lut 2007, o 18:38

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/2012) - etap centralny

Post autor: Stonechat »

North, są różne wykłady i zapewniają wyżywienie (skromne to skromne, ale zawsze), więc warto zostać

Podaje odpowiedzi:
1.C 2.B 3.C 4.A 5.A 6.B 7.D 8.A 9.C 10.E 11.D 12.B 13.E 14.B 15.B 16.A 17.A 18.D 19.E 20.B 21.A 22.C 23.B 24.D 25.B 26.C 27.C 28.D 29.B 30.E 31.B 32.E 33.A 34.B 35.C 36.E 37.E 38.B 39.E 40.B 41.E 42.A 43.E 44.B 45.D 46.A 47.D 48.B 49.D 50.C 51.C 52.C 53.D 54.C 55.A 56.B 57.B 58.E 59.E 60.A 61.D 62.B 63.C 64.C 65.B 66.D 67.E 68.D 69.A 70.B 71.D 72.C 73.D 74.A 75.E 76.B 77.C 78.E 79.A 80.D 81.A 82.E 83.C 84.B 85.E 86.A 87.C 88.D 89.C 90.B
91.++-+-
92.+-+-+
93.+-+
94.++-++
95.+-++-
96.+++
97.-+-++
98.-+-
99.++-
100.-++++

Starałam się nie pomylić prawidłowych odpowiedzi z moimi własnymi wypocinami, ale gdyby coś sie nie zgadzało - piszcie to jeszcze raz sprawdzę.
Awatar użytkownika
Stonechat
Posty: 110
Rejestracja: 7 lut 2007, o 18:38

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/2012) - etap centralny

Post autor: Stonechat »

Muszę przyznać, że chociaż analizując test widzę pewne postępy w mojej wiedzy to i tak kilka pytań dalej muszę przyjąć na wiarę. Faktycznie, łatwy to on nie był, ale mogę was pocieszyć: najniższy wynik to 82p (jeśli dobrze sobie zapisałam - no bo chyba nie średnia ), więc spokojnie ponad wymagane 30%. Próg był 102p, ale to chyba jest na stronie OB.
To prawda, że niektóre pytania są trudne, ale tak naprawdę próg i poziom olimpiady zależy od jej uczestników. W przeciwieństwie do olimpiady gimnazjalnej, w której o tytule laureata decydował magiczny próg 80% (he he, jakoś udało mi się wyrobić na te 32p ) tutaj wszystko zależy od tego, jak bardzo obkuci są inni. Ma to swoje wady i zalety np. zawsze wyłanianych jest 25 laureatów, nie mniej, nie więcej, a w gimnazjum w zależności od trudności pytań prawie wszyscy uczestnicy trzeciego etapu zostawali laureatami lub też 1/5 z nich Najgorzej, że ten ustny to prawdziwie loteria.


Zauważyłam, że ostatnio wprowadzam jakąś złą atmosferę, ale to dlatego, że na forum wchodzę wtedy, kiedy już zupełnie mam wszystkiego dosyć i stąd ta gorycz w moich postach i bardzo was za to przepraszam. Dzisiaj spędzając kolejne upojne chwilę nad książką stwierdziłam, że poznawanie biologii sprawia mi przyjemność, że lubię rozwijać sie w tym kierunku i doszłam do wniosku, że obojętnie od tego jak pójdzie mi na centralnym to i tak dla siebie coś zawsze z tego wyniosę. Zmieniłam podejście i już nawet przestałam sie denerwować, że z wszystkim sie nie wyrobię", jeśli chodzi o powtórkę. W tamtym roku bardzo mi się podobało i mam nadzieje, że w tym roku atmosfera też będzie taka przyjemna
Aaa i przypomniałam sobie, że na wydziale biologii mają super wypasiony automat z kawą (już nie mogęsię doczekać tej latte waniliowej ^^)
Awatar użytkownika
kociara1993
Posty: 406
Rejestracja: 2 lip 2009, o 19:52

Re: XLI Olimpiada Biologiczna (2011/2012) - etap centralny

Post autor: kociara1993 »

North pisze:O Jane nie strasz mnie teraz, że 42pkt to nie formalnośćD

Ja właśnie przeprowadzam plan pt. 3 lata biologii w tydzień i w sumie całkiem szybko idzie, możliwe, że się wyrobię do piątku. A co się będzie robiło w niedzielę, jeżeli nie zakwalifikuje się do ustnych? Rozdanie zaświadczeń finalistom jest w sobotę, więc w sumie można by już na własną rękę wracać do domu, tylko nie wiem, czy opiekunowie pozwalają
No np. moja nauczycielka (opiekunka indywidualna 4 osób) mówi że jak nikt z nas nie przejdzie to wracamy w niedzielę.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość