Mikroorganizmy glebowe i metale ciężkie

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
annajulia
Posty: 1
Rejestracja: 18 lut 2012, o 14:35

Mikroorganizmy glebowe i metale ciężkie

Post autor: annajulia »

Witam!
Mam pytanie, z którym walczę od pewnego czasu. Otóż zostało mi zadane pytanie, które mniej więcej brzmiało Dlaczego niektóre grupy drobnoustrojów reagują wzrostem liczebności w wyniku narastającego stężenia metalu ciężkiego w glebie Przejrzałam spory zakres literatury dotyczący tego zagadnienia, i z tego co wyczytałam to zazwyczaj większe stężenie (nie licząc wyjątków gdzie doświadczenie zostało wykonane w warunkach laboratoryjnych) hamowało wzrost mikroorganizmów. Wiem, że w rolę wchodzi też gatunek mikroorganizmu, pH w glebie, rodzaj związku metalu, oraz zdolność adaptacji mikroorganizmu, ale wciąż te informacje mnie nie zadawalają. Więc moje pytanie brzmi:
Jak można WYJAŚNIĆ wzrost liczebności mikroorganizmów pod wpływem większego stężenia metalu ciężkego?
piechu
Posty: 1
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:14

Re: Mikroorganizmy glebowe i metale ciężkie

Post autor: piechu »

bakterie chemosynetyzujące, wykorzystują m. in. żelazo (metal ciężki) do oddychania beztlenowego.

żelaziste:
bakterie z rodzaju Ferrobacillus (utleniają sole żelaza(II) do soli żelaza(III)):
2Fe(HCO3)2 + 1/2O2 + H2O → 2Fe(OH)3 + 4CO2 + ENERGIA (ok. 168 kJ)

podejrzewam że będzie zachodziła dokładnie ta sama reakcja przy innym metalu grupy pobocznej (2 wartosciowych).

Oddychanie jest procesem zdobywania energii, więc jest niezbędny to rozwoju i rozmnażania.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość