Mapowanie chromosomów

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
adgam91
Posty: 5
Rejestracja: 29 sie 2011, o 13:14

Mapowanie chromosomów

Post autor: adgam91 »

Hej na początek mam takie ogólne pytanie odnośnie krzyżówki trójpunktowej. Znam zasadę mapowania w tym wypadku itp, chciałam jednak zapytać jak będziemy postępować w wypadku gdy ilości poszczególnych osobników nie różnią się od siebie jakoś znacznie, przykładowo :
ABC 99
abc 101
Abc 100
aBC 100
abC 49
ABc 51
aBc 50
AbC 50

W treści zadania było określone że rodzicielskie gamety to ta pierwsza wypisana przeze mnie para, a co z resztą? skąd mam wiedzieć które są po podwójnym C-O? Idąc dalej, jeśli założymy na chybił-trafił że jedna z tych par w których jest mniej osobników[powiedzmy aBc i AbC], jest po podwójnym CO, w dalszych obliczeniach wychodzi nam, że odległość między genem środkowym a jednym z brzeżnych jest 50j.m.[czy tam M - różnie się oznacza] Czy wtedy rysując mapę powinnam narysować dwa osobne chromosomy i ten brzeżny gen na osobnym? Mam nadzieję, że nie namotałam za bardzo.

Druga sprawa, zadania z kolokwium z którymi miałam problem [napiszę w skrócie bo nie pamiętam całej treści, tylko to co istotne]:

1. Odległość między genami:
CL = 7,7j.m.
LF = 29 j.m.

Nie ma interferencji, geny są sprzężone z płcią. Jakie będą oczekiwane proporcje genotypów wśród 1000 muszek z krzyżówki

clf/+++ X clf/-

2. Prawdopodobieństwo zajścia Crossing Over między genami d-r wynosi 20%. Wykonano krzyżówkę testową dR/Dr . Jakie wystąpią genotypy i z jaką częstością?

Będę wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki )
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości