leukocyty

Wspólne rozwiązanie testów z biologii. Wzajemna pomoc w zrozumieniu zagadnień biologicznych z zakresu szkoły średniej.
adves
Posty: 25
Rejestracja: 17 kwie 2012, o 04:03

leukocyty

Post autor: adves »

W zadaniu należy wskazać limfocyt. Jak wiadomo limfocyt należy do agranulocytów, czyli nie posiada ziarnistości w cytoplazmie. Dlaczego więc wszystkie obrazki są pełne jakiś kropek? Co to jest?

W kolejnym znowu zadaniu trzeba napisać gdzie głównie powstają. Do wyboru sa opcje:
A) w szpiku kostnym kości płaskich
B) w szpiku kostnym kości długich
C) w śledzionie i wątrobie
D) w śledzionie, grasicy i węzłach chłonnych
Odpowiedź D jest poprawna według klucza. Co mnie dziwi bo gdzie indziej przeczytałam, że elementy morfotyczne krwi powstają głównie w szpiku kostnym. Jeszcze jestem w stanie zrozumieć, że powstają w grasicy limfocyty T, ale myślałam, że do śledziony i węzłów chłonnych dostają się już komórki kompetentne immunologicznie. Jak to w końcu jest?
Tomek900
Posty: 24
Rejestracja: 14 kwie 2012, o 07:24

Re: leukocyty

Post autor: Tomek900 »

Ziarnistości mają wszystkie komórki, ziarnistościami są po prostu lisosomy lub pęcherzyki transportujące ładunki z jednego do drugiego miejsca komórki, ziarnistościami mogą być też złogi substancji zapasowej lub substancji niepotrzebnej np. lipofuscyny w neuronach. Tu trzeba było zobaczyć względnie wielkie jądro i cienki rąbek cytoplazmy. W szpiku powstają limfocyty b, w śledzionie i węzłach chłonnych dochodzi zwykle do pierwszego ich kontaktu z konkretnym antygenem (są monospecyficzne), pobudzenia do proliferacji i syntezy przeciwciał. Więc odpowiedź powinna obejmować szpik kostny czerwony również.
adves
Posty: 25
Rejestracja: 17 kwie 2012, o 04:03

Re: leukocyty

Post autor: adves »

Dziękuję chociaż jest to paradoksalne dla mnie, gdyż definicja agranulocytów mówi, że są to leukocyty niezawierające ziarnistości w cytoplazmie. Czy definicja jest w takim razie błędna?
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: leukocyty

Post autor: Jane Doe »

adves, niezupełnie, chodzi o to, że granulocyty mają wyraźne, duże ziarnistości, w których zawarte są różne sub., enzymy itd. A agranulocyty nie mają takich ziarnistości. Ale każda kom. ma np rybosomy, które widzisz na obrazku jako kropki
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: leukocyty

Post autor: AnnaWP »

Ziarnistości granulocytów barwią się konkretnymi barwnikami, o konkretnym pH.
adves
Posty: 25
Rejestracja: 17 kwie 2012, o 04:03

Re: leukocyty

Post autor: adves »

Hmm chyba rozumiem P Merci
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość