komórka nerwowa

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
bioloOOg
Posty: 25
Rejestracja: 8 kwie 2012, o 16:52

komórka nerwowa

Post autor: bioloOOg »

jeśli zadziałamy jakimś impulsem na błonę to otwierają się kanały sodowe,którymi zgodnie z gradientem stęzeń wpływają jony sodu do wnętrza i powoduje to najpierw depolaryzacje i jeśli przekroczy wartość progową impuls spowoduje to powstanie potencjał czynnościowy czyli zostanie przekazany impuls-takie zadanie mają komórki nerwowewięc na co potrzebują one energii?jeśli to zachodzi wszytsko bez jej uzycia?.na to,aby z powrotem wrócić do stanu spoczynkowego-aby zaszła repolaryzacja(czy za wrócenie do stanu początkowego odpowiada pompa sodowo-potasowa)?moje pytanie wynika z tego,że w arkuszu spotkałam się z zadaniem
"Wyjaśnij, podając jeden argument, dlaczego podczas intensywnej pracy umysłowej
zwiększa się zużycie tlenu w komórkach nerwowych mózgu człowieka"
odpowiedzzwiększa się zużycie gdyż zwiękasza się zapotzebowanie na energię,która jest potrzbna do aktywnego transportu
jonów, towarzyszącym procesom przewodzenia impulsów(tylko nie wiem w którym momencie jest ten transport aktywny?)
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: komórka nerwowa

Post autor: AnnaWP »

Na wytworzenie stanu polaryzacji błony.
bioloOOg
Posty: 25
Rejestracja: 8 kwie 2012, o 16:52

Re: komórka nerwowa

Post autor: bioloOOg »

no dobra.tyle w kluczu też przeczytałam tylko,ze nie wiem co wytwarza tą polaryzacje ta pompa sodowo potasowa?
nie wiem czy źle sformułowałam pytanie powyzsze.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: komórka nerwowa

Post autor: Mårran »

nie wiem co wytwarza tą polaryzacje ta pompa sodowo potasowa?
Pisz bardziej po polsku, to będzie łatwiej zrozumieć twoje wątpliwości

Pompa sodowo-potasowa zużywa ATP na transport aktywny jonów sodowych i potasowych, co powoduje polaryzację błony, czyli powrót do potencjału spoczynkowego. Mam nadzieję, że gdzieś zawarłam odpowiedź
Pani Buka
bioloOOg
Posty: 25
Rejestracja: 8 kwie 2012, o 16:52

Re: komórka nerwowa

Post autor: bioloOOg »

tak dzięki)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości