Genetyka translokacje zespół Downa

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
kwiostki1989
Posty: 3
Rejestracja: 24 kwie 2012, o 19:25

Genetyka translokacje zespół Downa

Post autor: kwiostki1989 »

Witam,
mam parę takich zadań z genetyki, które nie do końca wiem jak rozpisać graficznie:

1. Z jakim prawdopodobieństwem ojciec z zespołem Downa spowodowanym translokacją Robertsonowską pomiędzy chromosomami z grupy D i G i zdrowa matka będą mieli zdrowe dzieci?
2. Obliczyć prawdopodobieństwo urodzenia się córki klinicznie zdrowej, jeżeli matka jest nosicielką translokacji Robertsonowskieiej der(1521), a ojciec jest zdrowy
3. Jakie jest prawdopodobieństwo, że matka z niezrównoważoną translokacją Robertsonowską der(1421) i zdrowy ojciec będą mieli dziecko z zespołem Downa
4. Podać prawdopodobieństwo wystąpienia niezrównoważonego kariotypu u potomstwa u zdrowej matki i ojca z translokacją zrównoważoną der (1321)

Prosiłbym o jakieś wskazówki jak się do tego zabrać. Nie wiem np. w zadaniu pierwszym co mam rozumieć pod translokacja pomiędzy chromosomami z grupy D i G". D to są od 13-15, a G 21,22 i Y, ale w zespole Downa to się w sumie ten 21 liczy. Mam to rozpisać dla wszystkich możliwych translokacji pomiędzy 21-13, 21-14, 21-15 ? W zadaniach 3 i 4 nie wiem natomiast jak mam rozumieć, że te translokacje i kariotypy są niezrównoważone (sam termin translokacja niezrównoważona znam, ale nie wiem jak się do tego odnieść w zadaniu). Z góry dzięki za pomoc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 2 gości