Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Wszystko o olimpiadzie biologicznej i olimpiadzie wiedzy ekologicznej oraz konkursach przyrodniczych dla uczniów, studentów i miłośników przyrody.
lejker22
Posty: 1422
Rejestracja: 9 kwie 2012, o 15:14

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: lejker22 »

1. Niby z 3 klasy, ale o tym czytałam wcześniej. A konwergencja to podobieństwo w budowie organizmów z różnych grup systematycznych. Wynika ona z przystosowania do takich samych (lub podobnych) warunków środowiskowych.

2. Bierze udział w wydalaniu z komórki i w transporcie niektórych substancji.

4. tyrozyna

PS. W poprzednim pytaniu zapomniałam wspomnieć o 1. DD
lejker22
Posty: 1422
Rejestracja: 9 kwie 2012, o 15:14

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: lejker22 »

Moje łatwiutkie pytanka:

1. Czym się różnią fotoautotrofy od chemoautotrofów?
2. Jak wygląda wzór sumaryczny glukozy? *równanie chemiczne procesu fotosyntezy
3. Jak dzielimy trawienie zewnątrzkomórkowe?
Daro666
Posty: 215
Rejestracja: 20 kwie 2012, o 22:00

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: Daro666 »

1. Fotoautotrofy są organizmami, które związki im potrzebne do życia pobierają w procesie fotosyntezy, a chemoautotrofy w procesie chemosyntezy.

2. Glukoza - C6H12O6 ( o ile się nie myle xd )
6 CO2 + 6 H2O C6H12O6 + 6 O2

3. Nie wiem o_O. Myślałem, że jest tylko zewnątrz i wewnątrz komórkowe .^^

Poprzednie odpowiedzi poprawnie ^^
Ale w 4 pytaniu chyba (nie wiem czy na pewno) powinno być hormon antydiuretyczny . A tak to spoczi p

Owca Dolly powstała z 2 owiec + 1 miała ją w brzuchu xD.


Moje pytania:
1.Wymień odcinki żołądka przeżuwaczy i opisz co robi żwacz
2. Czym różni się wiązka przewodząca otwarta od zamkniętej
3.W skali porostowej jaka strefa jest najbardziej zanieczyszczona i podaj przykład porostu, który w niej rośnie ^^

Takie pytania m.in były na etapie rejonowym .xd
lejker22
Posty: 1422
Rejestracja: 9 kwie 2012, o 15:14

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: lejker22 »

1. ., a chemoautotrofy wykorzystują energię chem. powstałą w procesie utleniania związków organicznych do produkcji związków organicznych
2. Nie mylisz się
3. Zewnątrzkomórkowe dzieli się na jelitowe i pozajelitowe )

No o klonowaniu nic nie wiem, tym samym nijaka Owca Dolly nie jest mi znana

1. Fałdy żołądkowe, warstwa ukośna, warstwa kolista, warstwa podłużna, błona surowicza (O TO CHODZIŁO?), żwcz jest mięśniem odpowiedzialnym za ruchy żuchwy (nie jestem pewna)
2. Wiązka przewodząca otwarta to taka, w której między łykiem, a drewnem występuje miazga, zaś w zamkniętej nie występuje.
3. I dont know
lejker22
Posty: 1422
Rejestracja: 9 kwie 2012, o 15:14

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: lejker22 »

Kilka pytanek na osłodę:
1. Gdzie są produkowane gamety u roślin, a gdzie u zwierząt?
2. Co jest cechą charakterystyczną komórek rozrodczych?
3. Podaj 2 rodzaje rozmnażania płciowego roślin nasiennych.
4. Co to są fitohormony?
5. Podaj rodzaje tropizmów.
6. Czym różni się termonastia od sejsmonastii?
7. Co to jest kutykula?

Mam nadzieję, że w sam raz
Daro666
Posty: 215
Rejestracja: 20 kwie 2012, o 22:00

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: Daro666 »

Odcinki żołądka przeżuwaczy to - żwacz, czepiec,księgi, trawieniec (bynajmniej według mnie ) , a w żwaczu znajdują się bakterie, które rozkładają celulozę. ^^

W 3 moim pytaniu odp. to - W strefie pierwszej i nie rosną tam żadne porosty. D

ok.

ODpowiedzi:
1.U zwierząt to jajniki i jądra, a u roślin rodnie i plemnie ? *_*. xd NIe pamiętam .xd

2.Mają zredukowaną o połowę liczbę chromosomów (23)
3.Oogamia i koniugacja ? D
4.hormony roślinne
5.O ile pamiętam : fototropizm,tigmotropizm,sejsmotropizm,hydrotropizm,termotropizm,chemotropizm - chyba coś jeszcze było, ale nie pamiętam .^^
6.Termonastia- ruch rośliny jest spowodowany zmianami temperetury, a w sejsmonastii zmianami w ułożeniu gleby (trzęsienie ziemi czy cóś) xd
7.Kutykula - cienka warstwa pokrywająca zewnętrzną ścianę komórek epidermy(tkanka okrywająca)

. Pytania napisze później

Jutro egazmin gimnazjalny z cz. przyrodniuczej . Ciekawe co dadzą z biologii .
lejker22
Posty: 1422
Rejestracja: 9 kwie 2012, o 15:14

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: lejker22 »

W sumie to mało wiem na temat żołądka, ale jeszcze moim poszerzaniem nie doszłam do anatomii (jak na razie czytam o zwierzątkach z 1 klasy)

1. Jajniki i jądra to bardziej rodzaje gamet, bo gamety u WIĘKSZOŚCI zwierząt są produkowane w gonadach, a u roślin w gametangiach

2. świetnie! d
3. chodziło mi raczej o dwupienność i jednopienność
4. ok
5. jeszcze galwanotropizm, chromotropizm i traumatropizm
6. ok
7. ok

No ciekawe , ale zapewne coś prostego, bo w końcu egzamin to nie konkurs d
Daro666
Posty: 215
Rejestracja: 20 kwie 2012, o 22:00

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: Daro666 »

Tak, powinno. chociaż na próbnym były chyba choroby i jakieś doświadczenie, i według mnie dla przciętnego ucznia to dużo. BO właściwie mogą dać wszystko . Na takim egzaminie powinni dać jakieś podstawowe rzeczy, bo przecież przedmiotów i materiału jest dużo./ .
lejker22
Posty: 1422
Rejestracja: 9 kwie 2012, o 15:14

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: lejker22 »

No, w sumie to masz rację. Chociaż tak nisko postawiona poprzeczka też nie jest niczym dobrym.
lejker22
Posty: 1422
Rejestracja: 9 kwie 2012, o 15:14

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: lejker22 »

Czym się różni dwupienność od jednopienności?
MrsBiology
Posty: 425
Rejestracja: 25 kwie 2012, o 20:38

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: MrsBiology »

Hej, jestem tu nowa
Kończę pierwszą klasę gimnazjum i w przyszłym roku chciałabym wziąć udział w konkursie z biologii
Czy jeżeli już teraz wezmę się za przerabianie podręczników (nowa era) z biologii, z całych trzech lat gimnazjum i potraktuję to na poważnie, to mam szansę na laureata? Biologię bardzo lubię i dosyć łatwo przychodzi mi jej nauka
Czy uważacie, że warto próbować? Z jakich materiałów dodatkowych powinnam jeszcze korzystać? Polecacie jakieś pordęczniki lub vademecum? Czy drugoklasista z laureatem również jest zwolniony z tej części egzaminu za rok?

lejker22- jednopienność jest wtedy kiedy narządy rozrodcze zarówno męskie i żeńskie znajdują się na jednym osobniku, a dwupienność jest wtedy, kiedy te narządy występują na różnych osobnikach, czyli inaczej rozdzielnopłciowość
lejker22
Posty: 1422
Rejestracja: 9 kwie 2012, o 15:14

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: lejker22 »

Hej
Oo cieszę się, że już w 1 klasie na poważnie myślisz o konkursie. Myślę, że na razie wystarczą książki szkolne, ewentualnie jakieś Vademecum. W końcu musisz oswoić się z materiałem z 2 i 3 klasy, bo to na początku jest najważniejsze. Musisz mieć takie ogólne pojęcie. Myślę, że masz szansę. Zresztą tak jak każdy inny, który wierzy w siebie, uczy się i traktuje ten konkurs poważnie. W każdym bądź razie powodzenia.
No raczej jest, jednak głowy sobie uciąć bym nie dała.

Poprawna odpowiedź
Awatar użytkownika
Kasia888
Posty: 745
Rejestracja: 29 sie 2011, o 13:38

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: Kasia888 »

Hej !
Jestem tu nowa, chociaż lejker22, już poznałam. Witam wszystkich fanów biologii i chemii. Obecnie kończę 2 klasę gimnazjum i za rok przystąpię ponownie do konkursu z przedmiotowego. oczywiście z biologii ! ( w tym roku na szkolnym miałam 73%, a u mnie przechodzi się do rejonu od 75% no cóż. nie zawsze mam szczęście ale za rok na pewno będzie lepiej )

no to na początek dam parę łatwych pytanek :

1. Co to jest krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm?
2. Jak światło załamuje się przy dalekowzroczności, krótkowzroczności, astygmatyzmie? (mocno, słabo, przed siatkówka itp.)
3. Jakimi soczewkami leczymy krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm?
4. Daltonizm i zez
5. Opisz krótko choroby oczu (przyczyna, skutek, zapobieganie, objawy, leczenie):
jęczmień
jaskra
zapalenie spojówek
zaćma
6. Co to rodopsyna?
7. Czopki i pręciki (gdzie się znajdują i za co odpowiadają)
8. No to na koniec (8 to moja ulubiona liczba z nią gra Karol Bielecki i kiedyś grał Thorir Olafsson - moi ulubieni zawodnicy w piłce ręcznej ) wyjaśnij pojęcia akomodacja i adaptacja oka.

Życzę powodzenia
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości