jednostki

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
Gin01
Posty: 42
Rejestracja: 20 wrz 2010, o 21:01

jednostki

Post autor: Gin01 »

witam, jak wygląda kwestia jednostek przy zadaniach otwartych, czy trzeba je zapisywac przy kazdym obliczeniu czy wymagana jest tylko jednostka przy wyniku końcowym?
Awatar użytkownika
Gin01
Posty: 42
Rejestracja: 20 wrz 2010, o 21:01

Re: jednostki

Post autor: Gin01 »

chodzi mi konkretnie np o zadania z wyliczeniem stezenia jakiegos substratu w stanie rownowagi w zapisach kluczy jednostka pojawia sie przy wyniku ostatecznym, wiec czy jest to poprawne, czy lepiej pisac jednostki?
Kester
Posty: 752
Rejestracja: 7 lut 2010, o 16:00

Re: jednostki

Post autor: Kester »

Jeśli nigdzie po drodze nie napisałeś, żadnej jednostki to tylko w finale. Jeśli napisałeś chociaż raz po drodze, to konsekwentnie musisz pisać do końca.
Awatar użytkownika
Gin01
Posty: 42
Rejestracja: 20 wrz 2010, o 21:01

Re: jednostki

Post autor: Gin01 »

o bardzo dziekuje, z calej matury problem najwiekszy stanowi nie rozwiazanie zadania a jego poprawny zapis

jeszcze jedno pytanei za jednym zamachem: czy w obliczaniu wytracania osadu nalezy zapisac iloczyn jonow w chodzacych w osad jako Kj i po obliczeniu porownac KjKso ? np.

Kj= [Ca^2+] [Cl^-]^2

czy wystarczy sam zapis bez Kj ?
Awatar użytkownika
Glina
Posty: 892
Rejestracja: 13 wrz 2010, o 12:50

Re: jednostki

Post autor: Glina »

Gin01 - a Kj to nie to samo co Kso? Musisz obliczyć iloczyn rozpuszczalności rzeczywisty zazwyczaj i porównać go z iloczynem rozpuszczalności podanym. Na tym kończysz zadanie, zazwyczaj jeszcze proszą o napisanie czy wytrąci się osad czy nie. Jeśli Iloczyn rozp. rzeczywisty będzie wiekszy od podanego to się wytrąci

penguin - Nawias kwadratowy oznacza stężenie molowe więc nie można pisać jeszcze jednostek.
Mikolai
Posty: 337
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 10:35

Re: jednostki

Post autor: Mikolai »

Czy zaokrąglamy pośrednie wyniki w zadaniu czy tylko ostateczne rozwiązanie? Robiąc zadania z Witowskiego zaokrąglałem wszystkie wyniki i odpowiedź czasami wychodziła mi zupełnie inna niż prawidłowa.
Kester
Posty: 752
Rejestracja: 7 lut 2010, o 16:00

Re: jednostki

Post autor: Kester »

Taka informacja jest w prawie wszystkich kluczach maturalnych.

Należy zwrócić uwagę na zależność wartości wyniku końcowego
od ewentualnych wcześniejszych zaokrągleń. Należy uznać za poprawne wszystkie wyniki, będące konsekwencją przyjętych przez
zdającego poprawnych zaokrągleń.

Więc czy pośrednio czy ostatecznie to chyba bez większej różnicy, o ile jest poprawne.
Awatar użytkownika
Lektom
Posty: 1073
Rejestracja: 26 lis 2009, o 15:33

Re: jednostki

Post autor: Lektom »

Mikolai pisze:Czy zaokrąglamy pośrednie wyniki w zadaniu czy tylko ostateczne rozwiązanie? Robiąc zadania z Witowskiego zaokrąglałem wszystkie wyniki i odpowiedź czasami wychodziła mi zupełnie inna niż prawidłowa.
Bo Witowski nie umie zaokrąglać:P
Awatar użytkownika
Gin01
Posty: 42
Rejestracja: 20 wrz 2010, o 21:01

Re: jednostki

Post autor: Gin01 »

a jesli w poleceniu jest podane ze zmieszano dwie 2 molowe substancje o rownych objetosciach, to czy mozna dac na poczatku, że V= 1dm^3 i wtedy liczyc dla takiej objetosci czy lepiej pisac np. Cm= 2 mol/ 1Vdm3 i po dodaniu ewnetualnie dwoch substancj 4 mol/ 2V dm^3
ekim
Posty: 469
Rejestracja: 14 lut 2009, o 15:10

Re: jednostki

Post autor: ekim »

Możesz sobie założyć objętość, tylko najlepiej jakoś to oznaczyć, żeby było widać.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości